Sayfa 1012/1032 İlkİlk ... 125129129621002101010111012101310141022 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 8,089 - 8,096 arası.

Konu: HALK Cafe - I

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Valla bende aldım pegasus, daha doğrusu cuma günü ne buldumsa aldım, asıl olarak halkbank ve tüpraş, az miktar da akbank, işc, pegasus, ekgyo.. Ucuzluk vardı topladım. Bunların çoğunu %5-10 karla bu hafta okuturum diye planlıyorum, tüpraş uzun vadeli, halkbankı da bırakamıyorum kuyruk acım var al sata devam edeceğim.

Borsada 110 bin üstü bana şişmiş geliyordu (aslında tüm dünya borsaları şişe şişe bir hal olmuştu), 100-110 makul fiyatlama, 100 altı ucuz geliyor. Olur da 90 bin falan görürsek tüm portföyü basarım borsaya.
    Ben hicbirsey alamadim. Pis carptilar maalesef.

2. ABD borsaları şişti deniyor. Diğer gelişmiş ülke borsaları o kadar şişik değil. Mesela ABD borsalarının cari (28 Şubat 2020 itibariyle) F/K oranları şöyle:
    Dow Jones 19.8 (yıllık temettü getirisi %2.52)
    S&P500 22.8 (yıllık temettü getirisi %2.05)
    Nasdaq 25.6 (yıllık temettü getirisi %1.01)

Gösterge ABD 10 yıllık tahvilleri yıllık brüt %1.2 getiriyorken yukarıdaki rasyolara sahip ABD borsalarına şişik denemez çünkü gösterge tahvilin F/K oranı 100 : 1.2=83 oluyor. 20-25 arası F/K'lara sahip olan ABD borsaları (Nasdaq hariç) ayrıca ek olarak gösterge tahvilin getirisinin 2 katı kadar da temettü veriyor. Mevcut şartlar göz önüne alındığında ABD borsalarına şişik denemez çünkü en büyük alternatif olan sabit getirili enstrümanların F/K'ları borsanınkinin 4 katı kadar yani göreceli olarak borsa çok daha ucuz gözüküyor. Sabit getirili ABD tahvili alınırsa kendini 83 yılda amorti ederken borsadaki hisseler 20-25 yılda amorti ediyor (brüt getiri üzerinden kaba hesap yaptım).
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Korkunc birsey bu vallahi. Global kriz bekleyip duruyorduk, boylesini de degil herhalde.

4.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Tamam escudo, bunu da not alalim. Bak korona, kriz, Suriye hepsi burda. Gorecek mi bakalim 20'yi.
    Ben yazmasam da bu topici ve halkbank sayfasını yıllardır okuyorum. Eğer th, yaptığı işlemler doğru ise çoktan batmıştı. Benim 600 bin lira zararım var. Sen milyon lotlari alan th yi düşün. Kaybedilen zaman , dolar ve altının yükselmesi ile oluşan zararla birleştir.

SM-N960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Elliott dalga dereceleri:

Grand Supercycle: Birkaç yüzyıl
    Supercycle: Birkaç on yıl (40–70 yıl civarında)
    Cycle: Birkaç yıl
    Primary: Birkaç ay,ya da birkaç yıl
    Intermediate: Birkaç hafta-ay
    Minor: Birkaç hafta
    Minute: Birkaç gün
    Minuette: Birkaç saat
    Subminuette: Birkaç dakika

Alıntı Originally Posted by escudo76 Yazıyı Oku
    Ben yazmasam da bu topici ve halkbank sayfasını yıllardır okuyorum. Eğer th, yaptığı işlemler doğru ise çoktan batmıştı. Benim 600 bin lira zararım var. Sen milyon lotlari alan th yi düşün. Kaybedilen zaman , dolar ve altının yükselmesi ile oluşan zararla birleştir.

SM-N960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Kazandigini soyleyen olmadi zaten. Ama pozisyonu kapamadiktan sonra da kagit ustunde zarardir. Birisinin kazanmasinin kaybetmesinin bizim icin bir onemi yok ayrica. Tabi ki ortaklarin yuzunun gulmesini isteriz, ama para bizim cebimizden cikmiyor, ya da bizim cebimize girmiyor.

Sadece o degil ki, hepimiz kaybettik. Hisselerin hicbiri guldurmedi.

Hissesi olmayan da batti yanliz. Herseyin fiyati 3 kati artti.

Pegi 20 olursa bravo deriz. Olmaz ise de senin icin konu kapanir saniyorum, degil mi?

7.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Elliott dalga dereceleri:

Grand Supercycle: Birkaç yüzyıl
    Supercycle: Birkaç on yıl (40–70 yıl civarında)
    Cycle: Birkaç yıl
    Primary: Birkaç ay,ya da birkaç yıl
    Intermediate: Birkaç hafta-ay
    Minor: Birkaç hafta
    Minute: Birkaç gün
    Minuette: Birkaç saat
    Subminuette: Birkaç dakika
    elliott'a hiç bel bağlama, bu teori kredibilitesini 30 yıl önce yitirdi, 1987 yılındaki çöküşü mükemmel zamanlama ile bildi ama akabinde sürekli saçmaladı durdu. 1992'den itibaren Dow Jones 10.400'den çöküp %90 düşecekti elliott'un baş mimarlarına (AJ Frost, Robert Prechter ve Robert Miner; bu üçlü arasında en meşhuru Robert Prechter'dir) göre ama Dow Jones yeni rekorlara koştu ve 1,000'e düşmek yerine 30,000'e dayandı. Bu teoriyi profesyonel kurumların/borsacıların hiç biri kullanmıyor artık.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

8. ABD borsalarının cari (28.2.2020 itibariyle) F/K rasyoları ile yıllık temettü getirileri hakkında bilgi için Wall Street Journal'ın şu web sayfasına bakabilirsiniz:

https://www.wsj.com/market-data/stocks/peyields

Sayfa 1012/1032 İlkİlk ... 125129129621002101010111012101310141022 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •