Sayfa 128/1032 İlkİlk ... 2878118126127128129130138178228628 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 1,017 - 1,024 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by marsares Yazıyı Oku
    Sn. TRENDHOUND, Aselsan'ı alım için cazip kılacak olan kafanızdaki rakamlar nedir? Yani, şu anki temel rasyolarına göre nerelere gerilerse ''hah, buralar gerçek fırsat'' dersiniz ASELS için?
    20 tl nin altını hedefliyorum, şu anda kafamda net bir seviye mevcut değil. Gelir veya gelmez onu bilemem ama 20 tl nin altı ASELS'i cazip kılar. Eğer olur da 20 tl nin altına inerse o zamanki yerel/küresel konjonktüre bakıp değerleme yapmak icap eder.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

2. TR bankacılık sektörünün 2018 F/K sı 4 dür dedim yukarıda. Öte yandan risksiz yatırım aracı olan gösterge devlet tahvili yılda brüt %15 getiriyor, net bazda %13.5 yapar %10 stopajı düşersek. Banka mevduat hesabının yıllık net getirisi bundan daha azdır çünkü %15 stopaj var, yıllık TÜFE de %13.5 dan daha düşüktür. Gayrimenkul yatırımı risksiz yatırım aracı kategorisinde olmadığı için onu denkleme dahil etmiyorum. Demek ki borsanın 1 nolu rakibi devlet tahvili oluyor. Peki devlet tahvilinin F/K'sı kaç? 100 : 13.5= yaklaşık 8 oluyor. Buna karşın bankacılık sektörünün F/K'sı 4 dür yani yarısı kadar, hele hele HALKB'ninki 2 dir yani risksiz yatırımın 4 te 1 i. Aradaki farka bir bakın. İşte aradaki bu %100 ila %300 lük fark "risk primi" oluyor.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

3.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Dinlemedin ki vaktinde ne mal olduklarini yazdigimizda.

Halk'in basina gelenler pismis tavugun basina gelmemistir. Bir de secim cikti o kadar seyin ustune.

Abi çok canımı yaktılar,ne olur hatırlatma...Faaliyet karı ve cirosu artıyor diye aldık...Şirketin içi hakikaten boş çıktı...14,3 iyi mi,bu hissenin olması gereken rakam,zararımızın çıkması için...

Sana bir şey hatırlatacağım...2007'de kordsa vardı,ilk aldığım hisse...Sizi oradan da tanırım...

Neyse;çok ceza yemez halkb inşallah...Kolay gelsin...
    Düşük maliyet ve GÜVEN her şey !
    Hayat Hoş,Gerisi Boş .

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Benim aylık %1 gibi bir taşıma maliyetim var (risksiz yatırım aracı aylık getirisi veya son 12 aylık ortalama aylık TÜFE, hangisi yüksek ise o). Ayrıca binde 1 civarında salış-satış (toplam) komisyonum da bir maliyet. Net kârımı hesaplarken "reel" yani maliyetlerden veya enflasyondan arındırılmış kârı göze almak lazım, nominal kâr bir anlam ifade etmez. Benim şahsi satış hedefim 15 tl nin üstüdür ama ne kadar üstü şu anda bir şey söylenemez, bunu zaman gösterecek.
    Devamında halkbank almayı düşnür müsüm

Düşüncelerimin hiç kimse için tavsiye niteliği olmadığını belirtmek isterim Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    ISYAT'ı ben epeyce inceledim, forumunu eskiye dönük iyice okuyun. Tecrübeli yıllardır taşıyanların yazıları var. En iyi bilgiler orada.
    Az riskli güzel bir hisse, ben alım için takipteyim sonbahar gibi 0.80-0.85 aralığından (halkbanktan çıkabilirsem) almayı planlıyorum.
    Acemi olarak ben de HALKB'tan çıkar çıkmaz ISYAT almayı planlıyorum Borsa sürekli takip gerektiren stressli bir iş. Bana hiç de uygun değil ama HALKB ile girdik bir kez bu işe. Biraz da CRDFA aldım iyi temettü veriyor diye ama pek takip edilmiyor nedense o.

6.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Evet aynen. Hiç birimiz geleceği doğru şekilde önceden öngöremiyoruz. Bu yüzden de "beklentilerimiz dahilinde" risk almak zorundayız. İşte bu aşamada "bilgi, tecrübe, risk iştahı, getiri hedefi, vade, strateji ve en önemlisi de psikoloji" devreye giriyor. Borsada para kazanmak zordur, sürdürülebilir bazda para kazanmak ondan daha zordur, kazandığını korumak da en zorudur. Borsayı hafife alanlar derslerini çabucak alır zaten. Borsa öyle bir ortamdır ki burada batanlar bir şekilde bir yerlerden yeniden para bulup masaya tekrar otururlar. Bunu yapamayanların yerini de yeni "borsa kerizleri" doldurur. Sonuçta da borsadaki "keriz rasyosu" pek değişmez. Zaten meşhur bir İngilizce deyim vardır: "Bir keriz ile onun cebindeki paranın birlikteliği uzun sürmez" diye yani kerizlerin cebindeki para borsa ortamında er veya geç boşaltılır.
    Bi de su var: Masadaki kerizi bilmiyorsan keriz sensindir diye

7.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Prensip olarak maliyet düşürmem, özetlersem "halihazırda zararda olan bir pozisyona asla ekleme yapmam". Bunun nedenlerini geçmişte pek çok kez açıkladım, tekrarlamaya gerek duymuyorum. Ama yine de çok kısa bir açıklama yapmam gerekirse şöyle derim: GSRAY TSPOR HDFGS KERVN vb gibi hisselerde çok uzun yıllardır hapis kalmış olanlara baktığınızda nedenini anlarsınız. Zararda olan mevcut pozisyona daha düşük seviyeden ekleme yaparak maliyet düşürmek, mevcut zarardaki pozisyonun bir kısmıyla al-sat yaparak maliyeti düşürmeye çalışmak genellikle amatörlerle tecrübesiz KY'ların uyguladığı bir yöntemdir. Böyle bir strateji uygulayan birisinin böyle yapmak yerine tamamen "doldur-boşalt" türü al-satlara dönmesi daha uygundur. Ya birini yapacaksın ya da ötekini. Karma yapmaya kalkarsan veya zarardaki pozisyona eklemeler yaparak maliyet düşürmeye devam edersen; işler ters gittiğinde varlığının tamamını verimsiz bir yatırıma çok uzun bir süre boyunca bağlama riski ile karşı karşıya kalırsın, uzun yıllar boyunca dandik bir hissede hapiste kalabilirsin.
    Dedigin dogru ama her kagitta ayni siddette gecerli degil diye dusunuyorum: ornegin darbe sonrasi borsa cakildiginda Blackrock 7 kusurlerden tonla Halkbank aldi bildigin maliyet dusurdu yani... Halkbank karli ve iyi bir banka 50 kere dedigim gibi su anda demirbaslarini tasinmazlarini ATMlerini satsa 2.7 milyar dolardan fazla eder banka da bedavaya gelmis olur... Ben bu OFAC muhabbetinin de MEVCUT POLITIK KONJONKTURDEN DOLAYI cok abartildigini dusunuyorum - ornegin daha birkac ay once Garanti 40 Milyon Euro (ki az para degil) ceza aldi Avrupadaki bazi islemlerinden dolayi - hisse 1 kademe bile oynamadi.. Halk ise 4 yildir basassagi...

@ayran

Cok abartildi artik. Ne yapalim. Pilavlinin dedigi gibi yazilan yazildi, soylenen soylendi. UV para sokmus olanlar kenardan artik kafa yormadan bekleyecek. Trade yapanlarimiz yapmaya devam edecek. Gun olur devran doner. Bu bankanin hakettigi bu degildir.

Sayfa 128/1032 İlkİlk ... 2878118126127128129130138178228628 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •