Sayfa 2/1032 İlkİlk 123412521025021002 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 9 - 16 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Buradakilerin çoğu son 8 aydır sert düşüş trendinde olan ancak artık aşırı volatil hale gelmiş olan bu kağıtta günlük al-satlarla veya sat-allarla para kazanacaklarını sanıyorlar, bir kaç kez bunu başarabilirsiniz ama bu durum sürdürülebilir değildir, çoğu kişi bu gerçeği görmekten çok uzak, borsa bir yatırım ortamıdır, makul riskler göze alınıp makul vadeler bazında yatırım yaparsın ve hissesine sahip olduğun şirketin gelecekteki kazançlarının bugüne indirgenmiş durumunu yansıtan hisse fiyatını cazip bulduğun an alım cihetine gidersin, olay bundan ibarettir.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. Halk bankası ile Vakıfbankın birleşmesi (daha doğrusu Halkın Vakıfın bünyesine katılması) opsiyonu masadadır bilindiği üzere. Böyle bir plan var ancak an itibariyle bir back-up planı (Plan B) olarak tutuluyor. Bu senaryonun olasılığı düşüktür ancak gerçekleşmesi durumunda birleşmiş Halk+Vakıf bankasının aktifleri şu anki en büyük banka olan Ziraat'ınkini bayağı aşarak 600 milyar tl ye ulaşır ve bu banka TR'nin en büyük bankası olur. 450 milyar tl lik aktifleriyle Ziraat 2 nolu banka olur, 400 milyar tl aktifleri ile İşbank 3 nolu banka olur. Ayrıca birleşmiş bankanın yıllık net konsolide kârı 10 milyar tl ye yaklaşır. Geçenlerde bir arkadaşım böyle bir senaryo durumunda nasıl bir sonuçla karşılaşırız diye sormuştu ve ben de çok kaba bir hesap yapıp ona söylemiştim. Bu hesabı kısa ve öz olarak yukarıda geçtim.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

Tesekkurler sn. TREND. Senin kendi topiginin olma zamani coktan gelmisti.

4. Bu hisse için benim gördüğüm tek 1 sorun var ve o da bankanın batık olup olmadığı veya batıp batmayacağı sorusu, her hissede böyle ekstrem potansiyel bir risk mevcuttur doğal olarak, ben şahsen bankanın böyle bir risk taşıdığına inanmıyorum, eğer inansaydım hissede olmazdım.

5.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Tesekkurler sn. TREND. Senin kendi topiginin olma zamani coktan gelmisti.
    Rice ederim, benim değil senin benim ve bizim gibi düşünen gerçek yatırımcıların topiği burası. Senin emeklerin de gerçekten hem çok büyük hem de çok değerli. Tanıştığımıza memnun oldum.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bu hisse için benim gördüğüm tek 1 sorun var ve o da bankanın batık olup olmadığı veya batıp batmayacağı sorusu, her hissede böyle ekstrem potansiyel bir risk mevcuttur doğal olarak, ben şahsen bankanın böyle bir risk taşıdığına inanmıyorum, eğer inansaydım hissede olmazdım.
    Yildiz Holding'e exposuru oldukca buyuk. 1 milyar dolardi hatirladigim kadariyla. Ayrica Dogus'ta da boyle bir sorun var. O yazilari bulayim koyayim sonra. Banka sektorunun onumuzdeki seneleri hic de kolay gecmeyecek gibi.

Citinin raporlarini da oldukca acayip buluyorum. Kasim ayinda davadan hic bahsetmemisti mesela. Kac kere sordum, cevap vermediler.

7. Tüm dünya ekonomileri ve borsaları bıçak sırtında ve pek çok endişe verici gelişmelere tanık oluyoruz. Bu endişeler %100 haklı ve gerçeğin ta kendisi ancak çoktan beri beklenen büyük çöküşün henüz zamanının geldiğine inanmıyorum. Bakın, bugün ABD'de açıklanan büyük banka son çeyrek bilançoları harika idi, JP Morgan Citi BoA vs kârlarını katlayarak devam ediyorlar, beklentilerin çok üzerinde kâr açıklıyorlar. Mevcut küresel boğa piyasasının daha yolu var. En büyük risk Çin'dir çünkü yapacağı icraatlarla tüm dünyayı deflasyona da sürükleyebilir enflasyonist bir ortama da yani hassas dengeleri değiştirme gücüne sahip tek ülkedir. Mesela Yuan'ın dolar karşısında yüksek devalüasyona uğrayıp 8'e çıkması tüm dünyada borsaları göçerteceği gibi tüm dünyayı deflasyona sürükler. Bu gerçeği de tüm babalar biliyor ve kolay kolay da dengelerin değişmesine müsaade etmezler çünkü herkesin ağzı yanar. O yüzden endişelerinizde ve gördüğünüz risklerde tamamen haklı olsanız bile mevcut statüko (hassas dengelerin korunması) bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor.

8. Wells Fargo isimli ABD bankasını duymuşsunuzdur. Piyasa değeri 250 milyar dolar civarındadır ve 2 trilyon dolarlık toplam aktifleri ile ABD'nin 3. büyük bankasıdır (TR'deki GARAN gibi). En büyük ABD bankası olan JP Morgan'ın toplam aktifleri 2.6 trilyon dolardır, 2 nolu banka olan Bank of America'nın toplam aktifleri ise 2.3 trilyon dolardır. Mevzu şu: 2 trilyon dolarlık aktiflere ve 250 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olup 15'e yakın bir F/K'dan işlem gören ABD'nin 3. büyük bankası Wells Fargo'ya bugün ABD Hazine Bakanlığı ev kredilerinde ve otomobil sigorta işlemlerinde yaptığı kanuna aykırı uygulamalar yüzünden 1 milyar dolarlık bir ceza kesti. Bu ceza doğal olarak uzlaşmaya açık ancak mevcut haliyle aktiflerine oranı 2000'de 1'dir, piyasa değerinin ise 250'de 1'idir. 80 milyar dolarlık aktiflere, 2.5 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip HALKB için 2, 5, 10, 20, 50 milyar dolar gibi ceza bekleyenlere duyurulur.

Sayfa 2/1032 İlkİlk 123412521025021002 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •