Sayfa 319/1032 İlkİlk ... 219269309317318319320321329369419819 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 2,545 - 2,552 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Dünkü Financial Times'da bir haber çıktı. İtalya'nın en büyük bankası ve YKBNK'nin %41'lik ana ortağı UniCredit'in sermayesinde problem olduğu ve çekirdek sermayesinin büyük bir kısmının geçersiz olduğu yazıyordu. İngiliz yatırım fonu Caius bunu gündeme getirdi ve UniCredit'in 49 milyar euro'luk CET1 çekirdek sermayesinin 3 te 2 sinin geçersiz olduğunu öne sürüyor yani bu sermayenin aslında 16 milyar Euro olduğunu ve 33 milyar euronun gerçekte buharlaşmış olduğunu vurguluyorlar. Bilançodaki değerini kaybetmiş varlıkların hisseye dönüştürülmesi gerektiğini belirtiyorlar ve ilk etapta 3 milyar euroluk varlığın bu işleme tabi tutulmasını talep ediyorlar. Eğer bu cihete giderlerse Uni'nin hissesi büyük değer kaybeder ve bu gelişme dolaylı olarak YKBNK'ye yansıyabilir hatta Uni'nin YKBNK'teki %41'lik hissesinin satışı gündeme gelebilir.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Financial Times
    25.6.2018
    Activist piles pressure on UniCredit to convert complex securities

The hedge fund that believes a big chunk of UniCredit's core capital is invalid has written to the bank's largest investors, calling for them to increase pressure on the lender to convert 3bn Euro of complex instruments into common equity.

........................

The existence of the Cashes "also makes the ordinary shares of UniCredit ineligible as CET1 instrument", Caius has said -calling into question up to two-thirds of the bank's 48.9bn Euro of CET1 capital.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Geçen Ağustosun sonunda hisse 15.37 yi gördükten sonra başlamış olan "mevcut sert satış süreci" 10. ayını doldurmuştur. Bu 10 aylık süreçte hisse TL bazında %54, dolar bazında %66 değer kaybetmiştir. 17.5.2013 tarihine 21.80 tl gün içi zirvesini gördüğünde 12 dolar eden hisse artık 1.5 dolara inmiş durumda yani dolar bazında son 5 yılda %90'a yakın değer kaybetmiş durumdayız. Tam bir depresyon ortamında görülen kayıplardır bunlar ama son 5 yılda depresyonun tersine güzel ekonomik büyüme yaşadık yani ülkedeki makro ortamın depresyon ila alakası yoktu. Depresyon; GSMH'de asgari %10'luk bir düşüş demektir, aynen 2008'de yaşandığı gibi, ama sadece geçen sene %7.4 büyüdü TR ekonomisi. Bırakın depresyonu, son 5 yılda TR ekonomisi %30'dan fazla büyüdü ama HALKB ekonomi sanki %30 küçülmüş gibi dolar bazında %90'a yakın düştü. Burada korkunç bir çarpıklık var. Derin bir depresyon fiyatlaması var hissede ama ekonomide tam tersine güçlü bir büyüme söz konusu. Hisseye bu muameleyi layık gören, depresyon hatta "batık banka fiyatlamasını" uygun gören piyasa haklı olabilir mi?

4.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    HALKB %19 dan mevduat topluyor, Pilavlı Hocaya göre 6 puan olan işletme maliyeti de eklendiğine göre mevduatın bankaya toplam maliyeti yıllık %25 oluyor. Ama banka bu mevduatı maliyetin çok altından yıllık %11.76 yıllık faizden ev kredisi olarak veriyor ve büyük zarar yazdığı gibi aktiflerinin kalitesinin bozulmasına neden oluyor.
    Yahu bana göre değil, ben bankacı değilim, kaynak belirtmiştim bu hesaplamalara dair, ben onların yalancısıyım.
    Yalnız şu örneği verebilirim. Taze taze dün garanti bankası bana aylık 2.1 faizle ihtiyaç kredisi teklif etti, bu faiz bana "özel"miş, yıllık bileşik faizi %28 ediyor, karşılığında beş katı değerinde evime ipotek koyuyorlar, yani kredinin batma riski payı da yok. Kredi maliyetini gösteriyor bence. Bunun altındaki oranlar bir şekilde sübvanse ediliyor demektir.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Önümüzdeki 1 ay içinde OFSC kararı gelir herhalde. Zaten 2 ülke arasında teknik komitelerde ikili anlaşmazlıklar masaya yatırılmış durumda. Papaz davasının beklenmesine filan gerek duymazlar. Tüm konular halihazırda görüşülüyor. Seçimler yüzünden ara vermişlerdi, artık RTE tekrar Başkan seçildiğine ve AKP MHP ittifakı Mecliste çoğunluğu ele geçirdiğine göre teknik komitede ele aldıkları OFAC dahil tüm mevzuları sonuçlandırmaya hız verebilirler. En geç Temmuz sonuna kadar OFAC kararı açıklanmış olur.
    Reyiz yine iddiali konusuyorsun bak.. Bence bu isin oyle birkac ayda neticelenme sansi az.. Sene sonuna kalir bence ve bankadan aldigim bilgiler isiginda..

Mesele Steven Mnuchin i Trump durdur(a)bilecek mi - adam resmen TR dusmani.. Yahudi lobisi de cok guclu TR ye zarar verelim de nasil olursa olsun diyen malesef - dolayisi ile umarim yeni donemde USA - TR iliskilerinde yeni bir sayfa acilir.. Yoksa is uzar..

Alıntı Originally Posted by Serdars Yazıyı Oku
    Böyle mal satma stratejisini de ilk defa görüyorum, ne oldu şimdi çok mu mal sattılar, bu günkü hareketle borsaya kimin güveni kaldı ki, oysa bir kaç gün hatta bir kaç hafta biraz yukarlara çıkarıp yedire yedire satsalardı daha çok mal satmazlarmıydı, bugünkü güvensizlikle kim yanaşır!!! borsaya!!!
    Yabanci gorusunu asagida belirtmis zaten secimden once. Para babalarinin onunde vardir kimin kazanacaginin, neyin nasil olacaginin arastirmalari. O yuzden borsa olumlu tepki vermedi secim yaklastiginda. Persembenin gelisi Carsambadan belli.

Ben de kisa vadeli bir ralli bekliyordum belirsizlik kalktigi icin ama anlasilan durum cok daha vahim.

Pilavli'nin dedigi gibi OHAL'in kalkmasi bir beklenti olabilir. Hukumet piyasalari rahatlatmak icin hamleler yapabilir. Uzun vadede durum artik iyi degil maalesef.

Borsa bir statik, bir sabit degil. Gelen verilere adapte olmak gerekir. Halk Banka'sinin eski durumu ile simdiki durum ayni degil. Konjektur cok degisti. O zaman senelerdir baskilanan, banka endeksinden uzaklasmis bir banka vardi. Simdi oteki bankalar da bunun yanina geldi.

Yine de OFAC karari ile digerlerinden pozitif ayrisacagini dusunuyorum.

Alıntı Originally Posted by Ayraniyokicmeye Yazıyı Oku
    Reyiz yine iddiali konusuyorsun bak.. Bence bu isin oyle birkac ayda neticelenme sansi az.. ..
    Bu olayin tez zamanda cozulmesi hukumet ve ekonomi icin gerekli. Ben de artik uzatilmayacagini, bunun baskisinin yapilacagini dusunuyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by Ayraniyokicmeye Yazıyı Oku
    Reyiz yine iddiali konusuyorsun bak.. Bence bu isin oyle birkac ayda neticelenme sansi az.. Sene sonuna kalir bence ve bankadan aldigim bilgiler isiginda..

Mesele Steven Mnuchin i Trump durdur(a)bilecek mi - adam resmen TR dusmani.. Yahudi lobisi de cok guclu TR ye zarar verelim de nasil olursa olsun diyen malesef - dolayisi ile umarim yeni donemde USA - TR iliskilerinde yeni bir sayfa acilir.. Yoksa is uzar..
    Bu mesele 2013'ten beri ABD'nin gündeminde. Geçen Eylül ayından bu yana da ABD-TR arasında oluşturulmuş olan teknik komitede masaya yatırılmış durumda. OFAC kendi müşavirlerini aylar öncesinden Halkbank genel müdürlüğünde konuşlandırmış ve defterleri didik didik etmişti ve bu defter inceleme süreci de sonuçlandırılmış durumda. Eğer erken seçim olmasaydı OFAC kararını Atilla Hakan karar duruşmasından hemen sonra açıklayacaktı ama seçimi etkilemek istemedikleri için askıya aldılar. Artık OFAC kararının açıklanması için bir engel kalmadı. Ne kadar erken açıklanırsa her 2 ülke için o kadar iyi olur. OFAC kararını beklemeye alırsa hiç bir taraf kazançlı çıkmaz hatta ABD için ters teper. Bu adamlar gerçekten de salak değillerse üzerinde uzlaşılmış kararı bir an önce açıklarlar.

Sayfa 319/1032 İlkİlk ... 219269309317318319320321329369419819 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •