Sayfa 329/1032 İlkİlk ... 229279319327328329330331339379429829 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 2,625 - 2,632 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    ... Çok yakında BİST de dahil gelişmekte olan ülkelerin borsa tahvil ve para birimlerinde bir tepki rallisi yaşanacak. ... Bu toparlanmanın asıl nedeni FED'in yakında U dönüşü yapacağı beklentisinden kaynaklanıyor..
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hiç katılmadığım bir yorum.
    Ben de sayın TH'un tahminine hiç katılmıyorum. Hem FED çok ağır hareket eden bir kurum öyle aniden 180 derece strateji değişikliğine gitmez, hem de TH'un tahmin konusunda karnesi çok kötü

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    En son kapanış olan 7.40 dikkate alındığında HALKB hissesinin hak ettiği seviye (fair value); Morningstar'ın kantitatif analizine göre 10.70 tl dir. Link aşağıda:
    http://quotes.morningstar.com/stock/...tcode=MLE&cur=
    Morningstar'ın bu raporlarını çok seviyorum, tam benim kafama göre kısa ama tıkış tıkış, kantitatif analiz hazırlıyorlar. Raporlarına göre bizim hisse de olabilecek en iyi yerde sayılır ama işte bu beklentiler fiyata yansımıyor bir türlü.

Alıntı Originally Posted by MrSun Yazıyı Oku
    Sn TH benim fikrimi de grafikte anlatmaya çalışayım.

2016 ya kadar diğer bankalar gibi hareket eden senet, 2016 yılından itibaren diğer aynı sektör hisselerinden ayrışmış örnek mor olan vakıf.
    2017 çıkışında diğer banka hisseleriyle aynı performansı göstermemiş, aynı performansı gösterse eski zirvesi 20-21 civarını görmüş olması gerekirdi...
    Belki de bankacılık endeksinin sınai endeksine göre kötü performe etmesinin en büyük nedeni buydu.
    Eğer diğer senetler gibi performans gösterseydi şimdi olacağı seviye 10.70 değil 12-13 civarlarında olacağını tahmin etmekteyim. Kesikli mavi çizgi...
    Eğer başımızdaki bela bir şekilde mutlu son ile biterse gitmesi gereken yeri de tabi ki diğer banka senetleri ile beraber 23-24 seviyeleridir. Sağlıcakla...

Bir sekilde kistas icin ZTE ornegine bakmistik.

Dip calismasi 2 ay surmus. Ondan sonar %20 yukari cekip 6 ay orda cezanin dusmesini beklemisler.

Cezadan sonra cikisa gecmis.

Ama asil cikis, ZTE'nin cok guzel bir bilanco aciklamasi akabinde olmus. Yani finansallarin cok onemi var senaryoda.

3.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Son 5 aylık TR bankalarının net kârı 25 milyar tl ye yakın olmuş. Yıllık bazda 60 milyar tl yapar. Geçen senenin ayni dönemine göre %10 gibi bir artış var ama bu artış enflasyonun altında kalmış yani reel bazda bir artış olmamış hatta cüzi bir düşüş olmuş ancak mevcut ekonomik ortamda bu kâr gayet olumludur. Bankacılık sektörü şu anda 4 F/K'dan işlem görüyor, HALKB gibi yaralı kuşlar da 2 F/K'dan. Öte yandan risksiz enstrüman olan gösterge devlet tahvilinin yıllık getirisi brüt %19, stopaj düşüldükten sonra net %17 ki 6 F/K'ya tekabül eder (net banka mevduat getirisi tahvillerden daha azdır yani F/K'sı daha yüksektir). Risk unsuru taşıyan bankalar ortalama 4 F/K'dan işlem görüyorken bunların ana rakibi olan risksiz enstrümanın 6 F/K'dan işlem görüyor olması %33 lük bir ıskontoya işaret ediyor. Demek ki banka hisselerinde piyasanın risk fiyatlaması ortalama bazda bu kadar. Dolar karşısında TL'nin tepki verip değer kazanması ilk etapta banka hisselerine yansıyacaktır çünkü döviz bazında geri ödemesi en çok olan ve böylece kurdaki düşüşten en fazla nemalanacak olan sektör odur. "BİST'te yakında görülmesi muhtemel tepki rallisi banka hisseleri önderliğinde ortaya çıkacak" dersek yanlış olmaz.
    Bu yazıyı not edin sayın Deniz 43 .
    Sayın TH . da farklı bir beyin var. Analizleri mükemmel bazı öngörülerinin yanlış çıktı gibi gözükebilir. Zamanlaması uygun olmamış olabilir. Fakat daha maç bitmedi. ABD nin dış ticaret açıklarını ve bütçe açıklarını kim kapatacak ?
    ABD bir eroinman gibi para basmaya mecbur. ABD, gerek üretimde ki gerekse hizmet sektöründe ki işçilik maliyetleri ile nasıl rekabet edecek ?

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın TH . da farklı bir beyin var. Analizleri mükemmel bazı öngörülerinin yanlış çıktı gibi gözükebilir. Zamanlaması uygun olmamış olabilir. Fakat daha maç bitmedi. ABD nin dış ticaret açıklarını ve bütçe açıklarını kim kapatacak ?
    ABD bir eroinman gibi para basmaya mecbur. ABD, gerek üretimde ki gerekse hizmet sektöründe ki işçilik maliyetleri ile nasıl rekabet edecek ?
    Sayın Ayan,

1)Alıntı yaptığınız yazı için,bir de bankalar hakkında şu raporu okuyun

https://ahvalnews2.com/tr/bankalar/i...anka-sikintida

ondan sonra yeniden değerlendirme yapın derim,bu analizden sonra S&P' de benzer bir analiz yapmıştı.

2)ABD açıklarını borçlanarak karşılıyor,enflasyon yaratmadıkça(yaratmıyor,neden yaratmadığı ayrı bir tartışma konusu) 'kendi paranız cinsinden' borçlanmak bir sorun yaratmaz,çünkü ekonomi teorisinde son tahlilde devletlerin kendi halklarına karşı kendi parası cinsinden borçlanması,milli gelirin yeniden dağıtılması problemidir,bir sorun kabul edilmez,bunu yabancı para cinsinden borçlanan ve yabancı paralarla ticaret yapmak zorunda olan bizim gibi gelişmekte olan ülkelerle karıştırmamak gerekir.Japonya'nın kamu borcunun/gsyih'ya oranı ABD'nin 2.5 katı civarında , %253'tür ve bu bile piyasalarca hiç sorun yapılmaz çünkü tamamı yen cinsindendir.

3)ABD'de işçilik maliyetlerinin diğer ülkelerden daha yüksek olduğu doğrudur,ama verimlilik ve teknoloji kullanımı da en üst düzeydedir.Örneğin dünyanın en büyük tarım ürünleri ihracatcısıdır,çünkü çok az sayıda işçi ile yüksek makineleşme oranı ile en rekabetçi maliyetleri elde eder,savunma ürünleri gibi yüksek teknolojiye dayalı ürünlerde fiyat esnekliği yoktur,teknolojisiyle rekabet edecek ülke sayısı çok azdır,yüksek karla ürünlerini satar.Yüksek teknolojiye dayanmayan,dünyada yaygın olarak üretilen ürünlerde ,yüksek verimliliğe ve yaygın otomasyona rağmen rekabet zorluğu olduğu ise doğrudur,şimdi bunu da gümrük duvarlarını yükselterek telafi etme yolunda.Unutmayalım ABD nüfusu dünya nüfusunun %4'ü kadar,ama tek başına dünya tüketiminin %25'ini yapıyor.Başta Çin,Japonya,Avrupa Birliği,Kanada ve Meksika olmak üzere dünyanın diğer tüm büyük ekonomileri bu devasa pazara hayati olarak muhtaç ama ABD her şeyi kendi üretebilecek nitelikli insan gücü,bilim,teknoloji ve finansal imkanlara sahip bir ülke ve hiç bir ülkenin pazarına ihtiyacı yok.
    Son düzenleme : deniz43; 03-07-2018 saat: 16:00.

abd 2008 krizini diğer ülkelere ihraç etti.
    diğer ülkelere parasını gönderip onlara harcattı,üretimini artırdı.
    şimdiyse hem dolarını geri çekiyor.
    hem de ticaret savaşıyla üretimini ana yurta kaydırmak istiyor.
    abd nin en büyük avantajı federal devletten yana bağımsızlığından vazgeçmiş eyaletlerden oluşması.
    hergangi bir ekonomik krizde insanların süratle ekonomisi iyi bölgelere göç edip işgücüne katılabilmesi.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

6.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Tşk ederim Binbaşım. Frekanslarımız uyuşuyor. Doların çıkması hele hele USDCNY paritesinin 7'ye doğru yani son 10 yılın zirvesine doğru yol alması hiç de hayra alamet değil. FED bunun farkında. Bundan sonra faiz artırımları hem ABD ekonomisine hem de GOP'lara büyük zarar verir. Eylül gibi ben FED'den bir "faiz artırımlarına ara verme" kararı bekliyorum.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

7. Bugünkü enflasyon rakamını görmüşsünüzdür, bu bir de seçim öncesi zam ve vergilerin tutulduğu aya ait, henüz kurların yükselişi tam yansımamış hali. Önümüzdeki aylarda yüksek enflasyon, buna bağlı kurlarda ve faizlerde artış devam edecektir. Hele bir de yerel seçimleri kasıma alırlarsa bu sene hepten ekonomik açıdan batıktır ve 2019 borsa için kayıp yıl olacaktır. Elbette ufak çıkışlar olur ama 120 bini falan bir daha göremeyiz yakında. Hükümet yapısal reformlara girişirse acılı ama atılması gereken adımları atarsa ancak seneye piyasalar iyi olabilir. Kusura bakmayın kötümser bir yazı oldu ama ben böyle görüyorum bu yılı.

8. Deniz arkadaşımız tamamen teorik yaklaşmış olaya ve bu açıdan bakınca haklı da gözüküyor ancak FED'in son 105 yıllık track record'una (geçmiş performansına) bakınca benim ne demek istediğim kolaylıkla anlaşılır. FED her zaman yanılmıştır geçmişte. Sürekli olarak; ekonomi tam resesyona girme aşamasındayken faizleri artırma gafletine düşmüştür. Piyasalar "kompleks, dinamik ve de denge unsuru taşımayan" bir sistemdir ve bu sistemde teorik formüllere dayalı politikalar işlemez. Philips eğrisine bakarak işsizlik & enflasyon trendi çizmek hiç bir işe yaramıyor ama FED hala Philips eğrisine bakarak yön çizmeye çalışan bir kurum maalesef, tabii sürekli olarak da yaş tahtaya basıyorlar. Mesela böyle bir piyasada klasik çan eğrisi çalışmaz. Özetle, ben FED'in geçmiş performansına ve sürekli olarak yaptığı zamanlama hatalarına bakarak böyle bir beklenti taşıyorum yani benim yaptığım teorik yaklaşımın tam tersi olan ampirik bir yaklaşımdır. Temel mantığım şöyle: Geçmişte yaptığı faiz artırımlarında her zaman ters köşe olan FED neden bu sefer de ters köşe olmasın?
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

Sayfa 329/1032 İlkİlk ... 229279319327328329330331339379429829 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •