Sayfa 503/1032 İlkİlk ... 34034534935015025035045055135536031003 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 4,017 - 4,024 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Tamam da baskasinin cebindeki hisseden, maliyet yapip yapmamasindan sana ne fayda var ya da bizim ne ilgimiz var? Borsanin dili para, para olan yerde hersey var. Boyle ortamda dogruyu tutturmak zor. En mantiklisi kendi ekonomik durumumuza gore verdigimiz kendi kararlarimiz.

Bu hisse 60-100 olsa kime ne faydasi olacak? Bir senedir pestili cikarilan yatirimci 10'dan cikacak arkasina bakmamak uzere.

Iyice trollemeye basladin bizi yildiz.
    Sayın 666 haklısınız.. Ben inanmadığını belirtme hakkımı kullandım..
    Isteyen inansın tabi..

Ben anlamsız sorulara anlamsız cevaplar anlamsız cevaplara anlamsız sorular sordum..
    Anlayan anladı zaten

Daha once WV ornegini vermistim yildiz.

---
    Wolkswagen'in Emisyon skandali ortaya ciktiginda butun Amerikali ve Ingiliz fonlar shortladikca shortladilar hisseyi.

Olaylardan 2 hafta sonra Porsche, VW'in %75'ini diger sirketleri araciligiyla borsadan topladigini acikladi. Sirketin buyuk ortagi Almanya Hukumeti de %20'lik payimi satmam demisti. Piyasada hisse kalmadi aciklari kapayacak. Olmayan hisseyi satip tekrar yerine koyamamak "kriminal" suca giriyor Amerikada ve Avrupada.

Panikleyen shortcular WV hisse fiyati bir gunde 200 eurodan 1,000 euroya cikardi. 1 gunde!

Porsche 30 milyar euro kazandi shortculardan. 1 gunde! 24 tane fon batti.
    ---

Bunlar para piyasalari. Para olan yerde hersey vardir. Yukarda isleri "para" olan fonlarin bile uzerine oynamislar. Yani senden benden ondan daha buyuk bir ortamin icindeyiz, ne oyunlar dondugunu, ve bu oyunlarin hangi zaman dilimleri icerisinde oynandigini bilemeyiz. Bu yuzden kendi kararlarimizi kendi durumumuza gore kendimiz vermeliyiz. Bu baglamda baska birinin ne yaptiginin hicbir onemi yok ve olmamali. Bunu yapamiyorsak bu borsada da yerimiz yok.

3. Twin deficit (bütçe açığı ile cari açık) ABD ekonomisi için büyük sorun ancak doların hala dünya rezerv para birimi olması yüzünden durumu şimdilik kurtarıyorlar, öte yandan finansal bir kriz çıkması durumunda dolar ile ABD tahvilleri güvenli güvenli liman fonksiyonu görüyor ve tüm dünyadaki nakit buraya akıyor. Yakın vadede twin deficit bir sorun yaratmaz ancak her şeyin bir limiti var. ABD her sene 1.5 trilyon dolar gibi bütçe açığı (yıllık GSMH'nin %7 si kadar) ile 600 milyar dolarlık (GSMH'nin %3 ü) bir cari açık veriyor. Bu oranlar çok yüksektir. FED piyasadan düzenli aralıklarla piyasadan para çekmeye başladı artık, böylece likidite azalıyor, ancak bu işlemlerin hızı çok düşük. Yıllık bazda %5 gibi bir azalış söz konusu. Piyasaya pompaladığı 4.5 trilyon doların tümünün geri çekilmesi bu hızla 20 yıl alır. Yani FED'in bu aksiyonu göstermelik, dostlar işbaşında görsün türünden. Buradan çıkan sonuç şudur: Piyasalar 2008 den bu yana hala düzelmiş değildir, hala riskler mevcuttur, eğer aksi olsaydı yılda %5 geri çekme yerine %25 geri çekme yapardı. Maalesef FED piyasaların serbestçe işlemesine engel oluyor. Buradan da şuraya geliyoruz: Madem piyasalar son 10 yılda toparlanamadı ve hala yoğun bakımda tutuluyor, o zaman çok ciddi bir hastalık söz konusu demektir. Sonuç olarak da FED'in tekrar QE operasyonlarına başlaması ve likidite enjeksiyonlarına devam etmesi (bilanço genişlemesi) kaçınılmazdır.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

4. Asimetrik durumlarla lineer olmayan gelişmeler para piyasalarında çok sık ortaya çıkar. Nedir bunlar? Örnek vereyim: 400'er bin kişilik 2 ordu karşı karşıya geldi ve bir savaş başladı diyelim. Bu ordulardan birinin ilk taarruzda 1000 asker (1 alay) kaybettiğini varsayalım. Sonra da bu 1 alay kaybeden 400.000 kişilik ordu bu minnacık kayıp yüzünden tarümar oluyorsa ve sırf bu kayıp yüzünden savaşı kaybedecek duruma geliyorsa ortada asimetrik bir durum var demektir. 1000 askerlik bir kayıp 400.000 askerlik bir ordunun savaşı kaybetmesine neden olabilir mi? Olmaması gerekir çünkü geride hala 399.000 askeriniz var. Piyasanın bir köşesindeki göreceli olarak çok ufak bir kayıp tüm finansal piyasaları zangır zangır titretebiliyor. Buna en son 2008'de şahit olduk. 500 milyar dolarlık büyüklüğe sahip ABD subprime (düşük reytingli) ev kredileri piyasası bozguna uğradı 2008'de ve bu bozgunluk o zamanki değeri 200 trilyon dolar olan küresel finansal piyasayı alt üst ediverdi. Bunun etkileri halen de geçmiş değil, aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen. İşte asimetrik durum böyle bir şey.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

5. Merkez bankalarının uyguladığı genişlemeci politikalar sonucunda asimetrik etki şimdilik (geçici olarak) bertaraf edildi. 2008'de 200 trilyon dolar olan küresel piyasaların toplam değeri şu anda 250 trilyon dolara çıkmış durumda. Bu rakamın içinde ne var? Borsalar var, tahviller var ki bu piyasa borsaların 2 katı büyüklüğündedir, özel ve kurumsal borçlar var. 2008'de yatağa düşen hastamız (küresel ekonomi) hala yatakta yatmaya devam ediyor. Neden böyle diyorum? Çünkü FED piyasaya verdiği parayı gıdım gıdım göstermelik bir şekilde geri çekmeye başladı, diğer büyük merkez bankaları ise hala bu cihete gitmediler. Demek ki son 10 yıldır "genişlemeci makro strateji" aynen sürüyor. Eğer bir hasta 10 yıldır hasta ise ve hala iyileşme belirtisi göstermiyorsa onun hastalığı çok ciddi bir hastalıktır. Eğer hasta (küresel ekonomi) iyileşme sürecine girmiş olsaydı tüm merkez bankaları piyasaya verdikleri onlarca trilyon doları çoktan geri çekmeye başlamış olurdu. Demek ki hastamız iyileşemeyecek. O zaman merkez bankalarının piyasaya likidite verme operasyonları devam edecek demektir yani yeni QE'ler göreceğiz. Bunun anlamı, dolar bolluğu yeniden devreye girecek oluyor. Böyle bir gelişme TR gibi gelişmekte olan ülkeler için son derece olumludur.

Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    sizin portföyün hala % 50'si HALKB mı? Dolar hesabıyla faizi katmazsak 17-18 TL'ye denk geliyor.

Ne olacak da kara geçeceksiniz?

Hala umudunuz var mı, nereye geleceğini düşünüyorsunuz HALKB 30-40 mı olacak?
    trendcim azimlidir taşı bile deler
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    trendcim azimlidir taşı bile deler
    Başkanım doğru dedin. Strateji en başta yapılır, sonra da harfi harfine uygulanır. Sağlık ve bol kazanç diliyor, yanaklarından öpüyorum.

8. Drexty Hocam selam. Yukarıda "eğer bir hasta 10 yıldır hasta ise hatta yoğun bakımda tutuluyorsa ve aradan 10 yıl geçmesine rağmen hala bir iyileşme belirtisi göstermiyorsa onun hastalığı çok ciddi bir hastalıktır" diye bir yorumda bulundum. Ne dersin bu yorumum ile ilgili, sallamış mıyım? Bu konu senin ilgi alanına giriyor.

Sayfa 503/1032 İlkİlk ... 34034534935015025035045055135536031003 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •