Sayfa 504/1032 İlkİlk ... 44044544945025035045055065145546041004 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 4,025 - 4,032 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Geçenlerde adından bahsettiğim eski Goldman Sachs managing director'lerinden Nomi Prins bacının piyasalarla ilgili beklentileri benimkilerle örtüşüyor. Nomi abla Dark Pool veya Dark Money diyor (kara para) ama neyi kastettiği belli, merkez bankalarının elindeki müthiş parasal güçten bahsediyor ve "bu güçler piyasada aktif olmaya devam edecekler" diyor. Bunun tercümesi ayni kapıya çıkar yani "yeni QE'ler olacak ve dolar/Euro/yen/yuan/sterlin bolluğu tekrar devreye girecek" demektir.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

bazen beni çok şaşırtıyorsunuz.
    fed muslukları birden kezse bizim gibi ülkeler şok geçirip iflas eder.
    global sistem adı üstünde
    eğer fed faiz atışında acele etmişse ve devamında büyüme tersine dönecekse bu dünya için tam felaket olur.
    faiz düşüşü de ekonomiye can vermez.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Geçenlerde adından bahsettiğim eski Goldman Sachs managing director'lerinden Nomi Prins bacının piyasalarla ilgili beklentileri benimkilerle örtüşüyor. Nomi abla Dark Pool veya Dark Money diyor (kara para) ama neyi kastettiği belli, merkez bankalarının elindeki müthiş parasal güçten bahsediyor ve "bu güçler piyasada aktif olmaya devam edecekler" diyor. Bunun tercümesi ayni kapıya çıkar yani "yeni QE'ler olacak ve dolar/Euro/yen/yuan/sterlin bolluğu tekrar devreye girecek" demektir.
    Trendhound Bey,

öncelikle herkese değer verip cevap verdiğiniz için hem tebrik hem de takdir ediyorum sizi, bunu söylemek isterim.

HALKB benim de portföyümde -maalesef- önemli bir oranda bulunuyor. Arsa aldım diye düşünüyorum ve aslında umudumu da yitirdiğim için 2-3 yıl unuttum ama başka hisseler de var portföyümde 20-25 adet.

Benim merak ettiğim neden HALKB dışında hisse almadınız? Diplerde gezinen birçok sanayi vb. hissesi varken neden sadece HALKB?

4.  Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    bazen beni çok şaşırtıyorsunuz.
    fed muslukları birden kezse bizim gibi ülkeler şok geçirip iflas eder.
    global sistem adı üstünde
    eğer fed faiz atışında acele etmişse ve devamında büyüme tersine dönecekse bu dünya için tam felaket olur.
    faiz düşüşü de ekonomiye can vermez.
    çok güzel dedin, bizim gibi diye bahsettiğin ülke TC, yıllık GSMH'sı 700 milyar dolar civarında yani küresel GSMH'nın %1'i, eğer TC şok geçirip iflas ederse hiç kuşkun olmasın tüm dünya ekonomisi çok derin bir krize girer hatta finansal çöküşün eşiğine gelir, yukarıda bahsettiğim asimetrik risk işte böyle bir şey, dediğim gibi 2008'de 500 milyar dolarlık dar bir piyasanın bozguna uğraması bunun 400 katı büyüklüğünde olan 200 trilyon dolarlık küresel piyasaları çöküşün eşiğine getirdi, aynen 1 alay (1000 asker) kaybeden 400.000 kişilik bir ordunun bu minnacık kayıp yüzünden dağılıp savaşı kaybetmesi gibi. Sen TC ekonomisini ve ülkenizin gücünü çok hafife alıyorsun ve büyük bir hata yapıyorsun. 2 Temmuz 1997 tarihinde sen neredeydin? Seni bilmem ama ben trading ekibimle beraber Tayland'daki gelişmeleri naklen izliyordum. Ufacık bir ekonomi olan Tayland'daki krizinin nelere mal olduğuna 1. elden şahit oldum. Bu kriz yüzünden İMKB 2 ayda %70 düşmüştü.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

5.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Trendhound Bey,

öncelikle herkese değer verip cevap verdiğiniz için hem tebrik hem de takdir ediyorum sizi, bunu söylemek isterim.

HALKB benim de portföyümde -maalesef- önemli bir oranda bulunuyor. Arsa aldım diye düşünüyorum ve aslında umudumu da yitirdiğim için 2-3 yıl unuttum ama başka hisseler de var portföyümde 20-25 adet.

Benim merak ettiğim neden HALKB dışında hisse almadınız? Diplerde gezinen birçok sanayi vb. hissesi varken neden sadece HALKB?
    Tşk ederim. Portföyümün %50 si hala nakittedir, TRY bazında ve günlük faizde tutuyorum. Zamanı gelince bu parayı da BİST'teki hisselere koyacağım elbet ama daha zamanı gelmedi. HALKB'ye gelince, bu hisse tamamen OFAC tehditi altında ve kendi iç dinamikleriyle hareket eden spesiyal bir durumdur, kendine özgü bir hissedir ve diğerleriyle karıştırılmaması icap eder. HALKB'yi sadece kendine özgü olan kriterleri baz alarak değerlemeye tabi tutabiliriz.

6. Ticaret savaşları ilk bizi vurdu. Bizi buran rahip değil. Ama görünmeyen bir silah bu vurgunda kabul edilemezdi, o yüzden sucu rahip gibi konulara getirdiler . Para piyasalarında gelişmeler önceden satın alınır gerçekliğinde satılır denilmeye devam ediyorsa, ülkemizin yaşadığı yaşatıldığı şey ticaret savaşlarının etkisinden başka bir şey değil. Borusan fabrika kurmasına rağmen abd de talepleri kabul edilmedi . Nice gemiler başka limanlara döndü. Yılda 3-4 kez Ukrayna’dan sac alırım. İlk kez sözleşmeden 21 gün sonra teslimat yapıldı. Demek ki mal bir yerden döndü. Demir Çelik 2014 sen bugüne zirve yaptı şimdi ise dibe gidiyor. ABD Avrupa yasaklarından önce Barzani yüzünden Arac başına 90 Euro vergi getiren Irak hükümeti abd den daha öngörüldüydü . Komşularımızı doğru kullanamadık. Ticaret savaşları tramp ın sanayici arkadaşlarını zengin etti, belki işsizliği de düşürecek ama bunlar seçim yatırımı , orta vade de bu kararlar azalan rekabet nedeni ile abd ye fayda sağlamaz. Bilanço düzelteceğine bilanço bozacaktır. Rakamlar yükseldi aktif büyüdü pasif büyüdü ama kar büyümedi. 700 dolara mal ettikleri boruya şimdi 950 dolar ödüyorlar . Bu sadece bizim bildiğimiz . Daha bilmediklerimiz var. Bizi başlayan ticaret savaşı nedeni ile sattılar , bozulan yapı bundan değil rahip yüzünden bozuldu diye uyuttular. Ticaret savaşının bitmesi eski hale dönülmesi hemen olmayacak.

7.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Drexty Hocam selam. Yukarıda "eğer bir hasta 10 yıldır hasta ise hatta yoğun bakımda tutuluyorsa ve aradan 10 yıl geçmesine rağmen hala bir iyileşme belirtisi göstermiyorsa onun hastalığı çok ciddi bir hastalıktır" diye bir yorumda bulundum. Ne dersin bu yorumum ile ilgili, sallamış mıyım? Bu konu senin ilgi alanına giriyor.
    Üstad hasta ölmüştür, helvası bile yenmiştir. SGK dan biraz daha para kastıralım diye belki 1 ay yaşatırlar bizim memlekette gerisi filmlerde olur.

1997 yılında gençliğimin baharındaydım.dünya şeyimde olmadığı yıllardı.

dolar mark biriktiriyordum.
    borsayla tanışmamıştım.
    hep öyle kalsaydım
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

Sayfa 504/1032 İlkİlk ... 44044544945025035045055065145546041004 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •