Sayfa 769/1032 İlkİlk ... 269669719759767768769770771779819869 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 6,145 - 6,152 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Yukarıda bahsettiğim prop trading'i "aracı kurumların kendi hesabına yaptığı işlemler" olarak tanımlamıştım. Yani adamlar kendi kurumlarının risk sermayesini kullanıyorlar, bu işlemleri yaparken kullandıkları hesaba da "nostro hesabı" denir. Şimdi gelelim HALKB tahtasına. Bu tahtada her daim bir sürü nostro hesabı devrededir, BİST30 hisseleri arasında nostronun en aktif şekilde kullanıldığı tahtalar HALKB ile GARAN'dır. Nostroyu BİST'te en aktif olarak kullanan kurum da Merrill Lynch bacıdır. Merrill'i Citi, Deustsche, Credit Suisse izler. QNB ile Finans Yatırım genelde bunların "yancısı" görevini üstlenirler yani "rakibi şaşırtma, feyk atma" gibi öncü türden hareketleri icra edip zemini (operasyonun altyapısını) hazırlarlar. Zaman zaman bunların (Merrill Citi Deutsche CS) koordineli davrandığı yani işbirliği içerisinde oldukları da görülür, eğer böyle yapıyorlarsa "sürü halinde çullanma" taktiğini uygulayarak üçüncü bir aracı kurumu veya büyük oyuncuyu köşeye sıkıştırmaya (elindeki pozisyonu zararına boşaltmaya zorlamak) çalışıyorlar demektir. Köşeye sıkıştırılmak istenen büyük oyuncu ya yüklü bir alım pozisyonuna sahiptir ya da yüklü açığa satış yapmıştır ama en önemli özelliği "vulnerable" (savunmasız, aciz) konumdadır, mesela 1 e 10 kaldıraçlı filan gibidir veya gün sonu mahsuplaşma yöntemi ile çıplak açığa satış yapmıştır (ödünç alınmayan, karşılığı olmayan hisselerin tahtada basılması). Vaktim olduğu zaman size tahtadaki klasik nostro aksiyonlarıyla ilgili örnekler veririm.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by Vosbaga Yazıyı Oku
    Sadece şubu belirtiyim elinde hisse gerçek olan ky arkadaşlar burda o kadar paralı aracı kurum elemanı varki yazılarını okuyup umarım elinizdeki lotlari satmadınız benım ao 7.70 kimseni yazılarını dikkate almıyorum 14 aydır hepsini okuyorum bazı yazilar size elinizdeki hisseleri zararına sattırmak için sadece algı psioloji bozma adına kendi kararınızı kendiniz verin biri cıkıyor ya yeter ben şurdan zararına satıyorum banane kardeşim satıyosan ? Bunlar algı itibar etmeyin kendiniz karar verin nerden alım yapip satacagina sahsen 14 aydır taş gibi yerimdeyim satacagım yeri gün gelir yazarım..
    Oooo Vosbaga kardes sonunda golgede paralari sayacaksin ha Bize de nasip olur insallah...

3.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Umarim istedigin gibi olur illim dostum.

Bu bakanlarin bir anlami yoktu. Ama oyle kullandilar. Kimbilir belki de su Iran konusunda guzellik vardir, hepsi beraber kullaniliyordur.
    Ustad keske vermeseydin mallari - dedik o kadar ama dinlemedin... Olumlu gelismelerin tam arifesindeyken ciktin maldan en az bi %10 dan mahrum biraktin kendini..

Yine de gercek bir yukselis trendi baslarsa bu kagidin (overall konjonktorun de duzelmesi durumunda) daha gidecekj cooooook yolu var - yukselis trendi teyit olursa tekrar binebilirisn trene...

4.  Alıntı Originally Posted by Serdars Yazıyı Oku
    Eveeet Hulkcular hadi gene iyisiniz, Trump amca, Halkbank hakkında talimat verecem demiş, bu haberi de papaz olayı gibi *** mi edecek yoksa adam gibi davranıp adam olacak mı?
    Cuma kapanış fiyatları sonucu bankaların PD/DD oranları:
    GARAN: 0.70
    AKBNK: 0.66
    İŞCTR : 0.42
    YKBNK: 0.36
    VAKIF : 0.36
    HALKB: 0.31
    İşte bu sıralama gerçeğin ta kendisidir, ve Hulk feyk meyk yapsada sonunda performans gerçekliği değişmeyecektir. Pazartesi 7.08 üstü gaplı açıp yukarı roketlerse benim tanıdığım hulk o gapı bir gün mutlaka kapatır.
    Ben de değerlemede bunları temel alıyorum. Buna göre yarın açıklama gelip halkbanka ceza yok veya bilançoyu etkilemeyecek cüzi bir ceza var dense ilk hamlede vakıfın değeri olan 0.36'ya ulaşmamız gerekir, yani %15 gibi bir yükseliş ve 8.1 lira dolayına gelmeliyiz. Diğer yandan böyle bir haber sadece halkbankı değil tüm bankaları ve genel olarak borsayı da yukarı çekeceğinden bu fiyat daha yukarı çıkar. Ekonominin mevcut halinde bu hafta için konuşursak bankaların da %10-15 yukarı yapabileceğini tahmin ediyorum. Bu durumda halkbankın önümüzdeki hafta 9 lira dolayına çıkması mümkün, yani ofac haberi gelirse benim beklentim bu. Üstü aşırı tepki olur. Elbette genel olarak borsa 100 bini kırıp daha yukarı giderse bizim hedef de değişir.
    Bakalım görelim.. Yeter ki yükselsin üçü beşi sonra hesaplarız

5.  Alıntı Originally Posted by MrSun Yazıyı Oku

Sn TH Yapı daki durumu da çok güzel özetlemiş.
    Herkese iyi pazarlar diliyorum ve usd uzun vade beklentimi paylaşıyım...
    2021 için 3.75'ler..
    Petrol mü bulacağız?
    MB'nin bu yıl enflasyon hedefi 25, seneye 20, sonrası için de %10-20 arasında olsa bu üç yıllık süreçte lirada %50 gibi bir değer kaybı da var. Yani sizin bu 3.75 hedefinin bugünkü değeri 2.5 lira. Liranın dolar karşısında (5.42=>2.5) %117 değer kazanacağını tahmin ediyorsunuz.
    İhracatı öldürüp ithalatı patlatmadan bu iş nasıl olacak peki?

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    2021 için 3.75'ler..
    Petrol mü bulacağız?
    MB'nin bu yıl enflasyon hedefi 25, seneye 20, sonrası için de %10-20 arasında olsa bu üç yıllık süreçte lirada %50 gibi bir değer kaybı da var. Yani sizin bu 3.75 hedefinin bugünkü değeri 2.5 lira. Liranın dolar karşısında (5.42=>2.5) %117 değer kazanacağını tahmin ediyorsunuz.
    İhracatı öldürüp ithalatı patlatmadan bu iş nasıl olacak peki?
    2007 de 1.3 ne kadar gerçekçi ise 3.80-4 civarı da o kadar gerçekçi olur.
    Ayrıca paritenin de yardımcı olacağını düşünüyorum.
    1.40 lara giden paritede sepet kur aynı kalsa usd kaç olur.

Lenovo A7020a48 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ''Yazdıklarım tamamen hayal ürünüdür. Gerçeklerle ilgisi yoktur''
    ''Tek gerçek BeşiktAŞK''

7. ABDnin kendi içinde ekonomik sorunları olabilir ve bu nedenlerden dolayı Dolar güçlü kalamayabilir. Doları bırakıp, döviz sepetine bakalım o zaman. 2025 te TL, bugünkü değerine göre döviz sepetine oranla %50 değer kaybeder mi? Mevcut dış ticaret dengesizliği, gerileyen eğitim ve kötü demokrasi parametreleri ile bence olabilir.
    TH için not: ABD gemisinin bordasındaki delikler gerçekten ciddi hale gelip, doları baskılamaya başladığı gün geldiğinde ABDnin savaş çıkartarak o deliklerin tamirini birilerine yükleme zamanı da gelmiş demektir. Örneğin ortadoğuda bir savaş çıkarabilse bu suudilere kendilerini koruma, ailenin tahtta kalmasını güvende tutma bahanesiyle ne silah satar ama değil mi? Karşısında olacak Katar'a da el altından epey satış yapar. Sonrasında da ülkelerin yeniden inşası derken oh oh gelsin paracıklar. Delik melik kalmaz geminin bordasında.

Alıntı Originally Posted by Ayraniyokicmeye Yazıyı Oku
    Ustad keske vermeseydin mallari - dedik o kadar ama dinlemedin... Olumlu gelismelerin tam arifesindeyken ciktin maldan en az bi %10 dan mahrum biraktin kendini..

Yine de gercek bir yukselis trendi baslarsa bu kagidin (overall konjonktorun de duzelmesi durumunda) daha gidecekj cooooook yolu var - yukselis trendi teyit olursa tekrar binebilirisn trene...
    Dogru diyorsun da %10-%20 ile ugrasmiyoruz hocam. Su anda gelinen durumda %200 getirmis olmasi gerekiyordu bana. Getirmedigine gore yanlis pozisyon. Satmaya devam. Bir ton daha malim var, azalinca en azindan trade yapmanin maliyete dusurucu etkisii olacak. Boyle hicbirsey yapamiyorum burda artik. Islem yapsam anlami yok, cuzi miktarlarda etkiliyor overallu.

Siyasetten de bunaldim. Bir kere yasiyoruz, hersey para degil.

Sayfa 769/1032 İlkİlk ... 269669719759767768769770771779819869 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •