Sayfa 77/1032 İlkİlk ... 2767757677787987127177577 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 609 - 616 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    HALKB'ye dönersek, banka acil bir sermaye artırımına ihtiyaç duyuyor bu bir gerçek. Son 17 yıldır sermaye artırılmadı 2001 Nisan ayından bu yana. Neden böyle bir ihtiyaç var? 321 milyar tl lik aktiflere oranla 1.25 milyar tl lik bir sermaye kifayetsizdir. Yurtdışında tahvil arzı yaparken, sendikasyon kredisi alırken bu düşük sermaye sorun olur, yetersiz görülür. HALKB de pekala bir bedelli açıklayabilir ancak %51.1 lik hisseye sahip ana hissedar TVF buna muhtemelen karşı çıkar çünkü elinde buna ayıracağı serbest bir fon mevcut değil.
    Ben de karşı çıkarım, benim de elimde para kalmadı bedelliye ödeyecek, fiyatı düşünce ala ala hisseyle doldum taştım yine..
    Şaka bir yana, sermayesi çok düşük kaldı, artmalı ama bedelsiz artırsın. Sanırım şu ceza sonucunu bekliyorlar, o iş bittikten sonra uygun bir bedelsiz artırım açıklarlarsa hisseye ikinci bir doping olacaktır.
    Bu arada TVF'nin ciddi olarak kaynaklarını tükettiğine inanıyorum. Bu kaynakları hisseyle falan değil de döviz kurlarını aşağıda tutmaya harcayarak tüketmiş olmalılar. Kuruluş amaçlarından en önemlisi buydu.

2.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bu konuya hakim olduklarından ABD'li şirketler her yıl devasa meblağlarda hisse geri alımı yapıp duruyorlar. 2017 yılında 600 milyar dolarlık hisse geri alımı yaptılar. 2018 yılında ise şu ana kadar taahhüt edilen hisse geri alımları 900 milyar dolardır, yılsonuna kadar bu meblağ 1 trilyon doları aşar. Kabaca borsanın toplam piyasa değerinin %5 i kadar demektir. Ama BİST'tekiler en başta da HALKB yönetimi buna uyanamadı. "Yönetim yeteri kadar profesyonel değil" derken işte bunu kastediyorum.
    Sayın TH. BANKA VE YÖNETİM DEVLETİN OLDUĞUNA GÖRE ÇİFTE KAVRULMUŞ VERGİ ALMAK TA İŞLERİNE GELİR. YÖNETİM BELKİ PROFESYONELDİR, AMA BAĞIMSIZ OLMAYABİLİR..!!!

3.  Alıntı Originally Posted by ayn Yazıyı Oku
    Sayın TH. BANKA VE YÖNETİM DEVLETİN OLDUĞUNA GÖRE ÇİFTE KAVRULMUŞ VERGİ ALMAK TA İŞLERİNE GELİR. YÖNETİM BELKİ PROFESYONELDİR, AMA BAĞIMSIZ OLMAYABİLİR..!!!
    Çok doğru, belki de çifte kavrulmuş vergi dediğin gibi işlerine geliyor olabilir. Yine dediğin gibi bağımsız bir yönetimin işbaşında olması söz konusu değil, tam bağımlı bir yönetim var işbaşında hem de göbekten bağlı.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

4. Gösterge ABD 10 yıllıkların getirisi %2.981 den kapattı. Dediğim gibi, %3.10 da kapı gibi bir direnç var ve buranın yukarı yönde kırılması çok ama çok zor.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

5. ABD'de 1. çeyrekte anormal yüksek kârların gelmesi tam gaz devam ediyor. Goldman Sachs, Citi, Wells Fargo, BoA, 3M, Caterpillar, Boeing gibi mega büyük şirketler beklentilerin üzerinde kâr açıkladılar. Biraz önce de Amazon harika bir 1Ç kâr rakamı açıkladı. Hisse günü %4'lük artı ile kapatmıştı ama after hours piyasasında (borsa kapandıktan sonra bir süreliğine işlemlere açık olan piyasa) Amazon hissesi %4'lük primin üzerine bir %7 daha koydu. Amazon hissesi şu anda 1618 (bin altı yüz on sekiz) dolardan işlem görüyor, piyasa değeri de 785 milyar dolara çıkmış durumda. BİST'teki 400 küsür hissenin halka açık olan artı olmayan kısmını üst üste toplayıp toplam BİST piyasa değerini hesaplasak 200 milyar dolar bile etmiyor. Demek ki 1 Amazon yaklaşık 4 tane BİST ediyor. Öte yandan BİST'in %33'lük halka açık olan kısmı 65 milyar dolar ancak ediyor yani Amazon'un piyasa değerinin 12 de 1 i kadar.

6. Sayın Trendhaund
    Merhaba;
    Uzun süredir sizi takip etmekteyim. Arkadaşlardan özür dileyerek önemli bir yatırım kararımın arefesinde lütfedersiniz sizden görüş almak istiyorum.
    Dohol hakkında ne düşündüğünüzü lütfedip bir kaç kelamla ifade edebilir misiniz?
    Saygılarımla...
    Tekrar özür dilerim

7.  Alıntı Originally Posted by NASİP Yazıyı Oku
    Sayın Trendhound Uzun süredir sizi takip etmekteyim. Arkadaşlardan özür dileyerek önemli bir yatırım kararımın arefesinde lütfedersiniz sizden görüş almak istiyorum. Dohol hakkında ne düşündüğünüzü lütfedip bir kaç kelamla ifade edebilir misiniz?......
    DOHOL takip ettiğim bir kağıt değil ancak bir kaç kelam edeyim: Sürekli zarar yazan bir şirkettir. Mesela geçen sene 472 milyon tl zarar yazmış. Her yıl zarar yazmayı hobi haline getirmiş. Özkaynakları 2.6 milyar tl civarında. Piyasa değeri ise şu anda 2.9 milyar tl, yani hisse DD'nin 1.12 katından işlem görüyor. Yıllık cirosu gayet yüksek ancak faaliyet giderleri ile cironun maliyeti çok yüksek. Örneğin 2017'de sadece faiz gideri 566 milyon tl olmuş. Kısa vadeli borçlar 1.6 milyar tl gibi oldukça yüksek. Toplam borç 4 milyar tl den fazla. Şirketin ağırlıklı olarak içinde bulunduğu 2 sektör var, medya ile enerji. Bu 2 sektör de bana göre sorunlu sektörler. Medya sektörü kârlılığın ve büyümenin olmadığı bir sektör. Enerji sektörü ise yatırımların büyük meblağları gerektirdiği ancak bunların geri dönüşünün yeterli olmadığı sıkıntılı bir sektör. Sonuçta da büyüme potansiyeli ile kârlılığın büyük baskı altında olduğu, cazibesi pek bulunmayan sektörlerde iş yapmaya çalışan bir şirkettir DOHOL. Her sene de zarar yazmayı çok seviyor. Bu bilgilerin ışığında da TH'nın kriterlerine uymayan bir hissedir. Tabii tercih ve karar size aittir.

8. Bir hisse alırken bir kaç detaya bakacaksınız. En önemli detaylar büyüme ile kârlılıktır, ki bunlar içinde bulunulan sektör ile alakalıdır. Şirketin büyüme potansiyeli sunan, kârlı ve de cazip bir sektörde iş yapıyor olması önemlidir. Şirket her sene makul oranlarda büyümeli, pazar payını artırmalı, cirosunu yükseltmeli. Buna paralel olarak kârlılığı da artmalı. Ek olarak defter değerine, F/K oranına, kısa vadeli borçlara, toplam borçlara, yıllık faiz giderine de bakmak icap eder. Bu rakamları son 5 seneyi baz alarak incelerseniz, ortaya şirket performansı ile bu performansın içinde bulunduğu "trend" çıkar. Buna bakarak yatırım kararınızı verirsiniz, tabii bunu yaparken de makul uzunlukta ir vadede yatırım yapmayı göze almanız icap eder. Kısa vade takılmak borsada ciddi bir katma değer sağlamaz, tam tersine bunu yapanlar genelde para kaybederler.

Sayfa 77/1032 İlkİlk ... 2767757677787987127177577 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •