Sayfa 93/1032 İlkİlk ... 43839192939495103143193593 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 737 - 744 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. HALKB tahtasındaki al-satçı büyük oyuncularla aracı kurumlar, OFAC belirsizliğinden yola çıkarak şu 2 varsayıma banko oynuyorlar:
    1) Hisse ve dolayısıyla da banka sahipsizdir. Ne ana hissedar, ne Yönetim ne de diğer mevcut büyük hissedarlar hisseye sahip çıkıyor. Sanki mevcut anormal satış baskısından ve hissenin düşmüş olduğu tarihi taban seviyelerden memnunlar gibi bir hal içindeler.
    2) Tahtada kalıcı yönde alıcı yok.

Durum böyle olunca tahtada istedikleri gibi at koşturabiliyorlar. Tahtadaki işlemlerin suni olduğunu düşünüyorum, tamamen günlük veya çok kısa vadeli "al-sat veya sat-al kârlarına" odaklanmış olmalılar.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. 2018 1Ç itibariyle özkaynaklar 26 milyar tl yi aştı. Hisse başına 21 tl yapar. Bakıyoruz hisse 8.17 yi görmüş ve 8.27 den kapatmış. Defter değerinin %39'undan işlem görüyor hisse yani %61 iskontolu.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    HALKB tahtasındaki al-satçı büyük oyuncularla aracı kurumlar, OFAC belirsizliğinden yola çıkarak şu 2 varsayıma banko oynuyorlar:
    1) Hisse ve dolayısıyla da banka sahipsizdir. Ne ana hissedar, ne Yönetim ne de diğer mevcut büyük hissedarlar hisseye sahip çıkıyor. Sanki mevcut anormal satış baskısından ve hissenin düşmüş olduğu tarihi taban seviyelerden memnunlar gibi bir hal içindeler.
    2) Tahtada kalıcı yönde alıcı yok.

Durum böyle olunca tahtada istedikleri gibi at koşturabiliyorlar. Tahtadaki işlemlerin suni olduğunu düşünüyorum, tamamen günlük veya çok kısa vadeli "al-sat veya sat-al kârlarına" odaklanmış olmalılar.
    çok haklısınız devlet ve hükümet ,hükümeti kuran siyasi organizasyon kendi ayağına kurşun sıkıyor.bunun bedelini seçimlerde ödeyecekleri inancını taşıyorum.yazık oluyor milletin malına yazık edenler utansın!tabiiki utanacak yüzleri varsa.halka 8 dolardan arz et 2 dolara düşünce seyirci kal. böyle bir hükümet yeryüzüne gelmiş değil.bizler yatırımcılar olarak batık bir devlet bankasına ucuz diye atlayan ve avlanan balıklara döndük.artık bu hissenin 5-6 tl lere bile ineceğine inanmaya başladım.

4. Sizin medet umduğunuz CB profili unfortunately,"347 yeterlilik olmadan CB olamaz" dediğiniz kişilik....Atatürk ün partisinin düştüğü hale bakın ...Böyle mantık RTE olmasında kim olursa olsun mantığıdır...Ha ondan sonra da ona oy veren eğitimsiz koyun mantığını atın artık ...Yeni nesil Amerikan kölesi olmak nedir bilmez ancak bizler biliriz Sn TH.

5. Öte yandan dünyanın en büyük ve de en toksik bankalarından Deutsche Bank'ın özkaynakları 2018 1Ç itibariyle 66 milyar Euro, piyasa değeri ise 25 milyar Euro. Demek ki Deutsche defter değerinin %38'inden işlem görüyor aynen HALKB gibi. Ancak bu 2 banka arasında çok büyük farklar var. Öncelikle Deutsche'nin toplam aktifleri 1.8 trilyon dolardır, Halkınki ise sadece 80 milyar dolar yani Deutsche'nin 60 da 1 i. Deutsche'de bilanço dışı tutulan 60 trilyon dolara yakın derivatif pozisyon mevcuttur. Esas problem işte burada. 60 trilyon dolar diyorum, AB'nin yıllık GSMH'sının 6 katı yapar, Almanya'nın yıllık GSMH'sının 17 katı yapar, bankanın özkaynaklarının 750 katı yapar, bankanın piyasa değerinin 2000 katı yapar.

6. Son derece riskli enstrümanlardır derivatifler. Risk yönetimindeki en ufak hata bilançoya büyük hasar verebilir. Bir de şu var: Deutsche Bank sürekli zarar açıklayan bir bankadır, öte yandan HALK sürekli kâr açıklayan bir banka. Mesela 2017'nin son çeyreğinde 2.2 milyar Euro zarar açıkladılar (1 çeyreklik yani 3 aylık zarardır bu). 2016'da 1.5 milyar Euro zarar, 2015'de ise 7 milyar Euro zarar açıkladılar. Adamlar TR'deki sportif A.Ş. ler gibi her sene zarar açıklıyorlar hem de kallavi zararlar bunlar öyle az buz zarar değiller. Ek olarak özkaynakların 750 katı, piyasa değerinin 2000 katı kadar, 60 trilyon dolarlık derivatif pozisyon taşıyorlar ve hisse hala defter değerinin %38'inden işlem görüyor yani HALKB ile ayni rasyo üzerinden.

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478
     Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    bunun nedeni abd tüfe verisinin fed'in hedefine ulaşmış olması, 10 yıllık abd tahvillerinin yıllık getirisi hala %2.97 nin altında şu anda, beklentilere baktığımda haziranda bir faiz artışı olasılığı %40 dan az gözüküyor, DXY 92.24'de ve 2017'nin başında gördüğü 105'in oldukça atında, BİST'te son günlerde şahit olduğumuz satışlar pekala devam edebilir
    teşekkürler yorum için.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. Bu arada İngiliz kıdemli TR analisti Timothy Ash "CB seçimleri 2. tura kalır, 2. turda RTE alır" demiş. Bence Tim yanılıyor. Her şey İYİ olacak diye öngörüyorum. Zaten Tim'in bugüne kadar TR için öngördüklerinin çoğu gerçekleşmedi, bu öngörüsünde de terso olmasını bekliyorum.

Sayfa 93/1032 İlkİlk ... 43839192939495103143193593 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •