Sayfa 1/1032 12311511015011001 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 1 - 8 arası.

Konu: HALK Cafe - I

HALK Cafe - I

HULK'u yatirim amacli dusunenler icin.

Kazanciniz bol olsun.

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478
    hadi hayırlısı.

Daha yeni tusa bastim. Nerden buldun ki?

Reza Zarrab davasında son gelişme!

New York’ta Reza Zarrab davası olarak başlayıp, Zarrab’ın itirafçı olmasıyla Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılanmasına dönüşen davada, savcılık mahkemeye 'Kurulan şebekeden mali çıkar sağlayanlar listesi' sundu.

Zeynep GÜRCANLI
    21:08 13 Nisan 2018

Savcılık listede verdiği isimlere ‘ek kişiler’ de olduğunu ise, dilekçeye koyduğu kritik bir dipnotla mahkemeye bildirdi. Dipnotta, “Savcılık olarak, sunduğumuz liste duruşmada adı geçenlerden oluşuyor. şebekeye mensup başka isimler, şebekenin işini kolaylaştıranlar hakkında ise soruşturma devam ediyor” denildi.

İtirafçı Zarrab'ın ‘rüşvet verdim’ dediği AKP'li eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan dışında, yine AKP'den AB eski Bakanı Egemen Bağış da ‘İran yaptırımlarını delmek için kurulan şebeke sayesinde mali çıkar sağlayanlar’ listesine dahil oldu.

Listede kritik bir başka isim ise, AKP'li eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler oldu.

Savcılığın, davaya bakan federal Hakim Richard Berman'ın 10 Nisan'da yaptığı istek sonucunda mahkemeye sunduğu ‘kurulan şebekeden mali çıkar sağlayanlar listesinde’ şu isimler yer alıyor;

Barış Güler
    Egemen Bağış
    Mohammad Reza Rajaeieh, a/k/a Mohammad Recai
    Süleyman Aslan
    Reza Zarrab
    Zafer Çağlayan

“ŞEBEKEDEN MALİ ÇIKAR SAĞLAYANLAR LİSTESİNDE” ASIL YARGILANAN ATİLLA'NIN ADI YOK

New York Güney Bölge Federal Savcısı Geoffrey Berman tarafından bugün sunulan listede ise, davada yargılanan asıl isim, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın adı bulunmuyor. Reza Zarrab, geçen aralık ayında New York'ta gerçekleştirilen duruşmalar sırasında “itirafçı” olarak verdiği ifadede, Mehmet Hakan Atilla'nın kendisinden rüşvet almadığını açıklamıştı.

SAVCILIK KRİTİK BİLGİYİ DİPNOTTA VERDİ;
    “BU LİSTE DURUŞMALARDA ORTAYA ÇIKAN İSİMLERDEN OLUŞTU. SAVCILIK ŞEBEKEYE MENSUP OLAN VE İŞİNİ KOLAYLAŞTIRAN BAŞKA İSİMLERİ DE SORUŞTURUYOR…”

Savcılık dilekçesinde, mahkemeye Hakim Berman'ın isteği üzerine verilen şebekeden çıkar sağlayan kişiler ve kurumlar ile şebekenin işini kolaylaştıranlar listesine, çok kritik bir de dipnot koydu.

Dipnotta, dilekçede yer alan isimlerin, Aralık ayında görülen duruşmalarda ortaya çıkan isimler olduğu vurgulandı, şebeke üyesi başka isimler ve bunların faaliyetlerini kolaylaştıranlar hakkında Savcılık soruşturmasının ise devam etmekte olduğu vurgulandı. Dipnotta aynen şöyle denildi; “savcılık olarak, sunduğumuz liste duruşmada adı geçenlerden oluşuyor. şebekeye mensup başka isimler, şebekenin işini kolaylaştıranlar hakkında ise soruşturma devam ediyor” denildi.

5. HALKB İLE VAKBN'IN BİRLEŞMESİ SENARYOSUNDA NE OLUR? OLASILIĞI DÜŞÜK OLSA DA BÖYLE BİR SENARYONUN TH TARAFINDAN YAPILMIŞ KABA ANALİZİ AŞAĞIDADIR:
    VAKBN 6.14 tl, piyasa değeri 15.350 milyar tl, 2018 1Ç itibariyle özkaynaklar 23.5 milyar tl, girişim değeri=15.35+23.5=38.85 milyar tl
    HALKB 8.82 tl, piyasa değeri 11.025 milyar tl, 2018 1Ç itibariyle özkaynaklar 26 milyar tl, girişim değeri=11.025+26=37.025 milyar tl
    Birleşmiş bankanın piyasa değeri=15.35+11.025=26.375 milyar tl
    Birleşmiş bankanın girişim değeri=38.85+37.025=75.875 milyar tl
    HALKB'nin payı=37025 : 75875=%48.8, VAKBN'nin payı=%51.2
    Demek ki birleşmiş bankanın (VAKBN çatısı altında birleşildiğine göre VAKBN'nin) sermayesi 2.5 : 0.512=4.883 milyar tl ye çıkarılmalı, böylece VAKBN "yeni" hisse fiyatı (15.35+11.025) : 4.883= 5.40 tl olur, 4.883-2.5=2.383 milyar adet tedavüle yeni çıkarılacak olan VAKBN hissesi de mevcut HALKB hissedarlarına dağıtılmalı. O zaman, her bir HALKB hissesine 2.383 : 1.25=1.906 adet yeni VAKBN hissesi verilecek demektir ve eldeki her bir HALKB hissesinin ederi de 1.906x5.40=10.29 tl olur. Tabii bu fiyat spot 8.82'nin oldukça üzerindedir, nedeni de HALKB'nin özkaynaklarının VAKBN'ninkinden 2.5 milyar daha fazla olmasıdır.
    Sonuç: Eğer bugünkü kapanışlardan Halk ile Vakıf birleşirse, eldeki her 1 HALKB için 1.906 adet, rayici 5.4 tl olan yeni VAKBN hissesi verilir. Birleşmiş bankanın sermayesi 4.883 milyar tl olur, mevcut sermayeler toplamı 3.75 milyar tl olduğu için aradaki 1.133 milyar tl lik artış %48.8-%51.2 oranlarıyla ilgili bankaların özkaynaklar kaleminden temin edilir (iç kaynaklardan temin edilmiş %xx bedelsiz gibi). Böyle bir senaryoda elinde VAKBN olanlar zararlı çıkar, HALKB olanlar ise kârlı çünkü HALKB'nin özkaynakları VAKBN'den 2.5 milyar tl daha fazladır. (Not: mevcut VAKBN hissesi yeni hisse ile eşdeğer olmasına rağmen ederi 6.14 den 5.40 a düştü çünkü HALKB'den bedavaya 2.5 milyar tl özkaynak geldi)
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

6. Şimdi diyeceksiniz ki VAKBN'ın sermayesi 2.5 milyar tl, HALKB'nınki ise 1.25 milyar tl. Biz burada toplam özkaynaklara bakıyoruz, ki sermayeler zaten özkaynaklar rakamının içindedir yani aradaki fark halihazırda hesaba dahil edilmiştir. Toplam bazda HALKB'nınki 2.5 milyar tl daha fazladır.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

7. Birleşmiş bankanın piyasa değeri şu anki 2 ayrı değerin toplamıdır yani 26.375 milyar tl, öte yandan 4.883x5.40=26.375 milyar tl hesabı ile de ayni değere ulaşıyoruz, yıllık net konsolide kâr kabaca 9 milyar olacak, böylece 2018 F/K oranı 26.375 : 9=2.9 oluyor, özkaynaklar ise 26+23.5=49.5 milyar tl oluyor, pd/dd oranı da 26.4 : 49.5=%53 oluyor.

Citibank'in Subat-2018 Raporu (Ingilizce): http://somebody.net/userupload/HALKB.pdf

Yeni rapor yakinda cikacakmis. Ozetler:

Sayfa 1/1032 12311511015011001 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •