Sayfa 894/1032 İlkİlk ... 394794844884892893894895896904944994 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 7,145 - 7,152 arası.

Konu: HALK Cafe - I

Alıntı Originally Posted by proleter Yazıyı Oku
    7. ayıma girdim ne senaryolar ne hayaller düşledim.hepsi boş elime verdiler malı pddd 0.30 kimin umrunda.
    Sen nerdesin be proleter? Seni dinlesek mali goturmustuk yavrudan. Kac kere de almaya yeltendim yani ama tahtaya fazla gelir, daha da sikistirilar diye bosverdim.

Ayransizin senaryosu boyle:

Alıntı Originally Posted by Ayraniyokicmeye Yazıyı Oku
    Ey.. Al o zaman:

1- Ust mahkeme Halkbankin "special appearance" talebini reddedecek ve alt mahkemede yargilama tekrar baslayacak
    2- Halkbank seve seve mahkemeye yani yargic karsisina savunma makami cikacak. Seve Seve hem de.
    3- Halkbankin akli varsa durusma baslamadan anlasma yoluna gider. Iste burasi kritik burda isik gorursem trene binerim
    4- Yok mahkeme isteriz derlerse uzun ve kucuk dusurucu bir surec olacak ek iddianamelerle belki isin ucu taa Reise kadar gidecek.. Ve sonunda ceza gelecek ama bu en az 1 yil surer
    5- Sonra temyiz memyiz bilmemne bir yil daha surecek
    6- Bu arada Hakan Atillanin temyizi (ki bu baska bir dava su anda) olumlu cikmasini beklemiyorum. Olur da dusuk ihtimal tekrar yargilama cikarsa is daha da uzar.

Anladin?

3. Selamlar herkese eski gunlere geri donduk. Halkbank in temyiz sureci deil arkadaslar bu bu arada. Bankanin yaptigi second circuit . YAni asil mahkemenin durmasini istediler. NEden olarak da Halkbank in amerikada hic bir subesi bulunmadigi icin davanin dusmesi ve HAkim Bermanin dava acisindan reddi idi.
    Bu iki maddeyi reddecekleri belli idi .

Prosedur isliyor :

Daha 1-Ust Mahkeme Halkbank yargilanabilir diyecek. 2-Halkbank Mahkemeye cikmaya razi olacak. 3-Savunma icin sure isteyecek 4- Mahkeme olacak. 5- KArar verecek 6-Temyize gidilecek ve Temyiz durusmalari vesaire olacak. Senin dedigin anlasilmis 400 milyon $ ceza miktari aciklanacak.

Benim senaryom da boyle:

1. Yukardaki.
    2. Mahkemeye cikmayacak, yani asagidaki.

31 lotluk Mehmetcik Vakfina bagis iddiasina girdik. Bu senaryolar uzerine. Ayransizinki daha yuksek olasiliktir benim gorusumce amd gonlum boyle olmasini istiyor.

Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Olaylara mantikli yaklasirsak... (a.la Erick style, yok bulastirdim oklari)

-----------> ABD'nin butun sistemi hukuk uzerine kurulu. En fazla paralar mahkemelerde harcaniyor (avukatlarin saatlik ucreti, expert ucreti, vs). Yani bu buyuk bir "business" kolu.

Sistemlerinde davayi kazansan da mahkeme masraflarini ve kendi avukat masraflarini geri alamiyorsun (bazi istisnalar haric). Ingiltere'de bunun tam tersine mesela, davayi kaybedince karsi tarafin da masraflarini oduyorsun. Yani cok emin olmadigin zaman dava acamiyorsun Ingiltere'de, cunku karsi tarafin masraflari da giriyor. <----------

ABD'de bu boyle olmadigi icin isteyen istedigine hakli olsun olmasin dava acabiliyor. Bu taktik, ornek vermek gerekirse, patent davalarinda kullaniliyor. Buyuk firmalar kucuklari mahkeme masraflarini bindire bindire iflas ettirebiliyor hakli olmasalar bile. Orneklerini ---> cok gordum. Tandigimin sirketini satin alacaklar, cocuk satmiyor. Mahkemelerde surundu kac sene, iflas etti, o zaman aldilar sirketini.

Bize gelirsek...

Hukuk duzenlerinde en onemli konulardan biri "emsal" olayi, yani gecmisteki davalar. Banka'nin avukati nasil gecmisten 30 sayfa ornekler verdi, savcilik onlar hakkinda goruslerini sundu, vs...

Bu bankanin GMY'si yakalamislar. Yargilamislar, cezaya carptirmislar. Yani bunun "emsalini" yaratmislar hukuk sistemlerinde "sahislar" icin. Ilerde bu rerefans olacak, kararlari olumsuz sekilde etkileyecek baskalarinin davalarinda.

Ama olay orda da bitmiyor. Sahislardan sonra kurumlara da gecmeleri lazim. Ve karsimizda Halk Bankasi davasi var. Bunun da emsali yaratilacak. Yani bu davadan banka icin olumlu birsey cikma ihtimali mumkun degil (bence).

Bizim yapmamiz gereken mahkemeyi tanimayip davaya cikmamak, bu kumpasi bozmak. Cunku bu dava her Turk icin onur kirici bir davadir (icerde olanlar onemli degil). Devletiinn bankasini bir baskasi yargiliyor.

Kotu sonuclari olmayacak mi? Tabi ki olacak.

-----> Borsada para kaybedecegiz.
    -----> Dolar hesaplari/islemleri olanlar sikinti yasayacak.
    -----> Bankanin yurt disi piyasalara ulasimi zorlasacak (zaten cuzzamli bankaya kimse bulasmiyor).
    -----> Kredi kartlarinda sorunlar yasanacak.

Ama, dunyanin sonu degil.

-----> Dolar islemleri baska bankalar uzerinden yapilir, Euro'ya agirlik verilir (bu niye yapilmiyor simdiye kadar anlamadim).
    -----> Kredi kartlari icin yurtici kullanilacak bir sistemi kendimiz yaratiriz. Disarisi icin Visa/MC harici baska networklere bakilir. (Bu hatta finansal olarak olumlu bile olur, adamlarin kartlarina islem basi odenen Interchange Fee denen yukden kurtuluruz).

Yani sirke cikip ayi gibi oynatilmak yerine biraz ugrasiriz.

Bunlar tabi ki benim goruslerimdir. Katilirsiniz, katilmazsiniz.

Alıntı Originally Posted by erick_von_manhstein2 Yazıyı Oku
    Halkbank in temyiz sureci deil arkadaslar bu bu arada. Bankanin yaptigi second circuit .
    Second Circuit, "Appelate Court" yani temyiz mahkemesi. Yani dava sonucunda temyiz basvurulari da oraya yapiliyor.

6. 3 yargictan iki tanesi olumsuz gorus kullanacak gibi. Bu durumda isler sarpa sariyor. Bir tanesi konusmamis mi ? ne yapmis )

BACK TO COurt Kurtar bizi Trump BABA

"There is no history in this Circuit of special appearances to challenge personal jurisdiction," Judge Richard Sullivan said.

Judge Joseph Bianco seemed to doubt Halkbank's argument that foreign companies are entitled to special appearances: "Why should the rule be any different for a corporation than for an individual?"

Alıntı Originally Posted by erick_von_manhstein2 Yazıyı Oku
    3 yargictan iki tanesi olumsuz gorus kullanacak gibi.
    Guzel tespit olmus. Zaten burdan kimse birsey cikacagini beklemiyordur. Bakalim bundan sonra bankanin tavri ne olacak.

Sayfa 894/1032 İlkİlk ... 394794844884892893894895896904944994 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •