Special Days Image
Sayfa 928/1032 İlkİlk ... 4288288789189269279289299309389781028 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 7,417 - 7,424 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Evet bu dogru, 2 hafta sure verildigini unutmustum. Yine de bankanin avukatlarinin cevap vermesi, sonra da savciligin tanik listesi vermesi, vs vardi. Bunlara vakit kalmadi 25'i icin. Verilen surede mahkemenin durdurulmasi gozonune alindi zannetmiyorum. Yani paralel devam etmleri ongoruluyordu. Ama konuyu isi bu olan adamlardan da daha iyi dusundugumu de zannetmiyorum.
    neyse, 25 Şubat'a pek bir şey kalmadı, son günlerde tahtadan net alım yapan "gerçek ve de profesyonel/kurumsal yabancılar" temyiz mahkemesinin ret cevabı vereceğini bence biliyordu yani bilinçli olarak alım yaptılar diye düşünüyorum
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    duruşmaya katılmalı bence, uzlaşma yollarını aramalı, Goldman JPMorgan Citi Merrill BoA Morgan Stanley vs vs benzer durumlarla karşılaştığında nasıl uzlaşmaya gidiyorsa/gittiyse ayni yoldan Halkbankası da geçmeli, birazcık akıl varsa bu yöntemi seçerler, Goldman Sachs daha yeni ABD yargı makamları ile uzlaşma cihetine gitti. Goldman; Malezya'da 5 milyar dolarlık düpedüz bir sahtekarlığa karışmıştı, kendi organizasyonu olan bir sahtekarlığa. Ama bunu bile uzlaşma yoluyla hallettiler hem de suçu üstlenmeden. Neither deny nor accept (iddia edilen suçu ne inkar ediyorum ne de kabul) opsiyonu tüm kurumlar için "kabul gören" bir opsiyondur ABD yargı sisteminde. İşte bu gerçeği görsün artık Halkbank.
    Diger bankalar ile karsilastirmak dogru degil. ABD mahkemesi Turkiye'yi yargiliyor. Rencide edici bir durum bu.

Ben ayrica uzlasma yolunu karsi tarafin kabul edecegini de zannetmiyorum acikcasi. Amaclari emsal yaratmak sistemlerinde.

Benim gonlumden bankanin mahkameye cikmamasi geciyor. Allahtan cok kisa bir surede gorecegiz. Banka mahkemeye cikmazsa destek icin uzun yuklu ek vadeli alim yaparim.

3.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Diger bankalar ile karsilastirmak dogru degil. ABD mahkemesi Turkiye'yi yargiliyor. Rencide edici bir durum bu.

Ben ayrica uzlasma yolunu karsi tarafin kabul edecegini de zannetmiyorum acikcasi. Amaclari emsal yaratmak sistemlerinde.

Benim gonlumden bankanin mahkameye cikmamasi geciyor. Allahtan cok kisa bir surede gorecegiz. Banka mahkemeye cikmazsa destek icin uzun yuklu ek vadeli alim yaparim.
    Olabilir....
    Ama ben artık belirsizlik ortadan kalkacağı için hisseye olumlu yansıyacağını düşünüyorum.

Ben ek alım yapamam, alım yapacak yerlerim ağrıyor, gırtlak maldayım....

4. Temyiz mahkemesinin ret kararı ABD piyasaları açıkken geldi ve OTC'deki HALKB hissesinde bugün tek 1 lotluk işlem bile yapılmadı. 18 Şubat itibariyle son kapanış olan 2.39 dolar güncelliğini koruyor. 1 lot OTC hissesi 2 adet HALKB ettiğine göre, BİST'teki HALKB hissesi için bu fiyatın karşılığı (2.39x6.10) : 2 = 7.3 tl dir. Eğer haber beklenmeyen yani sürpriz (olumsuz) bir haber olsaydı OTC tahtasındaki piyasa yapıcıları bunu dikkate alırdı ve işlem hacmi sıfır olmasına rağmen "tahtadaki referans fiyatı" 2.39 dolardan aşağı yönde revize ederlerdi diye düşünüyorum. OTC'de 18 Şubattan bu yana 2.39 dolarlık referans fiyat değişmemiş, 7 Şubat'tan bu yana son 2 hafta hiç işlem olmamış.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

5. OTC'de hiç işlem olmamasına rağmen 14 Şubat'ta piyasa yapıcıları fiyatı bir önceki kapanış olan 2.37 den 2.31 dolara indirmişler. 18 Şubat'ta da yine hiç işlem olmamasına rağmen 2.31 den 2.39 dolara çıkartmışlar. Ondan bu yana da ne fiyat değişmiş ne de herhangi bir alım satım olmuş OTC'de. Fiyatın değişmesi için tahtada işlem olması gerekmez, gelişmelere göre "tahtayı yapmakla görevli resmi/atanmış piyasa yapıcıları" fiyatı kafalarına göre oynatabiliyor.

6. ABD'den en son örnek:

ABD'nin 4. büyük bankası olan, 200 milyar dolara yakın piyasa değeri ile 2 trilyon dolarlık aktiflere sahip yıllık net kârı 20 milyar dolar civarında olan Wells Fargo biliyorsunuz müthiş bir sahtekarlığa imza atmıştı. Yaptığı sahtekarlık şu idi: 3.5 milyon civarında sahte banka hesabı açmışlar, sahte isimler kullanılmış, mevcut hesap sahiplerinden bazılarının imzaları taklit edilmiş, yani çok büyük bir sahtekarlığa imza atmışlar. Yaptıkları sahtekarlığın parasal boyutu da çok büyük. Bu banka bugün ABD yargısı ile uzlaştı. 3 milyar dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti. Evet, 2 triyon dolarlık aktifleri olan 200 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Wells Fargo piyasa değerinin sadece %1.5 ine, aktiflerinin ise binde 1.5'ine, yıllık net kârının ise 7 de 1 ine karşı gelen bir ceza ödeyerek kriminal ve hukuksal tüm cezalardan yırttı. Benzer oranlar bize uygulansa piyasa değerimiz açısından 20 milyon dolar, aktiflerimiz açısından ise 100 milyon dolar, yıllık net kârımız bazında ise 50 milyon dolar gibi bir ceza kesilmesi gerekirdi.

7. Financial Times: Wells Fargo to pay $3bn for fake-accounts scandal

Wells Fargo has agreed to pay $3bn in criminal and civil penalties for fraudulently opening millions of customer accounts in a scandal that federal authorities said reflected a “complete failure of leadership†at the US bank. Wells, the fourth biggest bank in the US by assets, has been fighting its way back from scandal since 2016, when it emerged that its much-touted “cross-selling†prowess was built on unauthorised accounts opened with falsified records and forged customer signatures.

8. Umarım Halkbank yönetiminin ve savunma ekibinin bugünkü Wells Fargo kararından haberleri vardır. Adamlar piyasa değerinin %1.5 i kadar, yıllık net kârlarının 7 de 1 i kadar ceza ile yırttılar işte. Bu tür bir ceza Wells Fargo için solda sıfırdır çünkü kesilen ceza bankanın 2 aylık kârı bile etmiyor. Devasa bir sahtekarlık yapmışlar ama 2 aylık kârdan bile az bir meblağı ceza olarak ödeyecekler, böylece yargıdan özellikle de kriminal yargıdan (hapis vs) yırtıyorlar, tazminat filan da ödemiyorlar, özetle sütten çıkmış ak kaşık oluyorlar. Goldman'dan tutun da Wells Fargo'ya kadar bu kadar güncel emsal varken Halkbank bu son gelişmelere dilerim kulak kabartır ve işine/menfaatine geldiği şekilde bunları kullanır.

Sayfa 928/1032 İlkİlk ... 4288288789189269279289299309389781028 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •