Sayfa 358/1032 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458858 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 2,857 - 2,864 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Sayın Hocam, KY'ların bayıldığı ve sürekli uyguladığı, sizin de destek verdiğiniz "hissede maliyet düşürme taktiği" ile ilgili son görüşlerinizi alabilir miyiz? Hala bu taktiğin tekerleğin icadından bu yana ortaya çıkan en muhteşem buluş olduğuna inanıyor musunuz?
    Öncelikle şu alıntı yukarıda bir dursun.

Sayın Trendhound üstadın sataşması üzerine sizlerle portföy bilgilerimi paylaşmaya karar verdim. Hissenin analizini yapacak bir tarafı kalmadı, benim performansımı değerlendirelim, bakalım maliyet düşürmek iyi miymiş kötü müymüş görelim.

Aşağıdaki grafikteki kırmızı çizgi hissenin 2017 Eylül'deki 15 lira zirvesinden günümüzdeki 6.6 lara fiyatını gösteriyor.
    Mavi çizgi de benim halkbank hisselerimin maliyetimin zamana bağlı değişimini.
    Ben bu şekilde hesabımı gün gün tutuyorum.

Açıklamasını da yapayım:
    İlk halkbank hissemi 8 eylül 2017'de yani 10 ay kadar önce 13.48'den aldım.
    Sonraki süreçte hisse düştükçe ben de ek alım yaparak, ayrıca sürekli kısa vadeli alsat işleri yaparak (bunda az az ama neredeyse her zaman kar ediyorum) maliyetimi düşürdüm.
    Ek alımla maliyet düşürme stratejim kasım sonundaki ilk dip görülene kadar çok etkili oldu, grafikte bu aradaki maliyetimdeki şiddetli düşüş görülüyor, 10.5 lira düzeyine düşürmüştüm. Sonrasında mart sonuna kadar dört ay yeni dip görülmediğinden ek alım yapmadım ama alsat işlemleriyle uğraştım ve maliyetimi küçük küçük düşürmeye devam ettim. Nisan sonunda hisse dokuz liranın altına kırılınca maksimum portföye ulaştığımdan ek alım işi son buldu, küçük alsatlara devam ettim ve mayıs ortasında maliyetimi 8.95'e düştü. Sonrasında mayısta maliyetimde 50 kuruşa yakın yükseliş görülüyor, bunun nedeni benim bilinçli olarak hisselerimin bir bölümünü satıp akbank-garan-işbank'a çevirmem, zararı realize edince kalanların maliyeti yükselmiş görünüyor. Bundan sonra al-sat işlerini de azalttım ve genelde beklemeye geçtim. Ancak bu hafta diğer hisselerimden kazandığım biraz parayı da halkbankta ek alımda kullanınca maliyet birazcık daha düştü. Şu anda maliyetim 8.70. En yüksek piyasa faizinden bekleme maliyetini de koyarsak maliyetim 9.30 ediyor.

Ek alımla ve alsatla maliyet düşürme stratejim hisse %20-25 düşene kadar çok işe yarıyor, veya biraz zorlayınca %30 diyelim. Nitekim halkbankta da grafikte görüleceği üzere nisan sonuna yani hisse dokuz altına gidene kadar epey iyi durumdaydım, hisse dönse dibe yakın bir yerlerden maliyetlenmiş olacaktım ama düşüş %55'leri geçti ve buna dayanacak bir strateji yok (stoploss haricinde) dolayısıyla ben de patladım. Patladım dediğim fazladan bir zararım yok, sadece artık maliyet düşüremiyorum ve düşen hisseyle beraber zararımın büyümesini izlemekle yetiniyorum.

Maliyet düşürmesem ne olurdu? Mesela TH gibi bir seferde portföyün tamamını veya yarısını yatırıp bekleseydim? Elbette başarı doğrudan hisseyi nereden alacağıma bağlı olurdu, dibi ve trendin nereden döneceğini bilemediğimiz için ben bunun yerine kendi uyguladığım dinamik yöntemi tercih ediyorum. Zararı yok, faydası var.
    Mesela Sayın Trendhound 15 kasımda 10.22 maliyetle hisseyi aldı, bugün maliyeti zaman maliyetini de eklersek 11.2 gibi bir rakamdır. Benim o tarihte yani 15 kasımda maliyetim 10.85'ti, ama şu anda 8.70 ve zaman maliyetiyle beraber 9.30.

Şu andan itibaren ise ben de pasif izleyici durumdayım, ek alım yapmıyorum, alsat da yapmıyorum bu ortamda olmaz.

Merak edenler için bugün itibarıyla borsa porföyüm:
    halkbank 63%, garanti 15%, ekgyo 9%, akbank 8%, isbank 5%

Bundan sonraki stratejim ise: büyük bankalar hakkında detaylı çalışmalarım var, akbank-işbank-garantinin göreceli fiyatlarına teknik analiz uygulayarak bu üçü arasında borsadan çıkmadan parayı dolaştıracağım ve edebileceğim karı yine halkbank maliyetimi düşürmeye harcayacağım.

2.  Alıntı Originally Posted by Soul Eater Yazıyı Oku
    Hisse geri alım açıkladıklarında yabancının hisse fiyatını yükseltmeyeceğinin garantisi var mı peki? Yukarıdan devretmeyeceğinin garantisi var mı?
    Tahtadan alım yapmaya başladıktan sonra tabii bazıları böyle bir gelişmeden haberdar olacaktır ve hisse fiyatı da tepkisini verecektir. Ancak hissenin üzerinde aylardır devam eden anormal derecede yüksek satış baskısı tahtadan mal toplamayı çok kolaylaştıracak. Senin de takip ettiğin gibi bu tahtanın satıcıları asla eksik olmuyor aylardır. Çok nadir ortaya çıkan ani tepkileri saymazsak hep satıcılı bir tahta bu. Mevcut durumun avantaja dönüştürülüp hiç kimsenin istemediği acayip tırstığı bu malın toplanmasından bahsediyorum ben.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    .....Sayın Trendhound üstadın sataşması üzerine sizlerle portföy bilgilerimi paylaşmaya karar verdim. Hissenin analizini yapacak bir tarafı kalmadı, benim performansımı değerlendirelim, bakalım maliyet düşürmek iyi miymiş kötü müymüş görelim...............Şu andan itibaren ise ben de pasif izleyici durumdayım, ek alım yapmıyorum, alsat da yapmıyorum bu ortamda olmaz.

Merak edenler için bugün itibarıyla borsa porföyüm:
    halkbank 63%, garanti 15%, ekgyo 9%, akbank 8%, isbank 5%........
    Hocam eline sağlık. Size sataşmak mı, haşa estağfurullah, sizin gibi bir beyefendiye sataşmak olmaz.
    Güzel bir özetleme olmuş. İçten samimi davrandığınız ve bu detaylı özeti geçtiğiniz için kendi adıma çok tşk ederim.
    %100 borsada olmakla bana göre iyi bir karar vermediniz yalnız. Bir de potföyün %91 i bankalarda, bu oran çok yüksek. Öte yandan benim portföyüm %50 Halkbankta, geri kalan %50 ise nakitte ve günlük faiz getiren hesapta tutuyorum. Aslında benim %50 ile Halkbank almam bir hataydı, normalde böyle yapmam. Halkbank çok özel bir durumda olduğu için portföyün %50 si ile alım yaptım. Normalde %20 yi aşmam herhangi bir hissede. Maalesef beklediğimden çok uzun sürdü bu OFAC mevzusunun çözülmesi. Ek olarak TR ekonomisindeki ve dolar kurundaki türbülansların bu derecede olabileceğine ihtimal vermiyordum, bu da hatalı bir yaklaşım imiş. Ayrıca hissede böyle bir düşüşe de ihtimal vermemiştim, 15.37 de başlayan düşüşün 8 in altına sarkmasını hiç beklemiyordum. Yurtdışı borsalarının güzel performansı bu hatalarda etkili oldu bunu da söyleyeyim.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

4. Dolar endeksli kiyaslama yapildigi icin sormak istiyorum. Bir hisseyi dolara gore kiyaslamak ne kadar saglikli? Simdi mesela deniliyorki HALKB 5 yil once 10 dolarmis simdi atiyorum 2 dolar. Hisse cok ucuz vs.

Ben soyle dusunuyorum.

1 BIST endeksinin geneline baktigimiz zaman endeksin kendisi zaten dolara gore dusuk kalmis. Yani ucuz olan sadece HALKB degil hemen hemen butun hisseler

2 dunyadaki buyuk devletlerin ekonomisi atiyorum 1-5 yil vadede nereye gidecegi az cok tahmin edilir. Biz de oyle degil ki. Bizde dolar bir ay once atiyorum 3tlydi. Simdi 4tl. Sabah kalkiyosun dolar 4.60 aksam yatiyosun 4.90. Faiz artiriliyor 4.50ye dusuyor. 2 gun sonra tekrar 4.90

Yani kisaca turkiye gibi dengesiz bir ulkede dolara gore bir hissenin veya BISTin degerini sorgulamak ne kadar saglikli? Bazen bakiyorum mesela bazi arkadaslar bazi hisselerin teknik analizini dolar veya euro paritesine gore yapiyor. Yabanci pariteye gore degerleme yapmanin TL'ye gore avantaji nedir, o hissede yabanci sermayenin payi dusunulerek mi yapiliyor bilmiyorum.

Degerli goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim. Trendhound ozellikle size sormak istiyorum, yukarda HALKBin dolara gore ucuz kaldiginizi soylediginiz icin.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    2012 Kasımında 15.10 dan %25 hisseyi halka arz etmişlerdi, o zamanki kurdan 9 dolar ediyor. Aradan 5.5 yıl geçmiş, bu rakamı %2 ABD yıllık enflasyonu bazında bugünkü dolara çevirelim: 9x(1.02**5.5)=10 dolar eder bugünkü dolardan. Bugünkü kurdan 48.5 tl ediyor. Son 5 yılda 1.5 tl brüt temettü ödemesini düşelim, geriye net 47 tl kalır. Evet, 2012 deki halka arz değerinin bugün ederi budur. Ve bu hisse şu anda 6.40'larda sürünüyor. Ha bir de şunu eklemek lazım: Son 5 yılda özkaynaklar 15 milyar tl artış gösterdi yani hisse başına 12 tl, bu da kreması oluyor.
    Yaptığınız hesap Halkbank yerine başka bir yatırım aracına yatırım yapmamanın 'fırsat maliyeti' olarak edinilen kaybı açıklamada ise, bu açıdan doğru bir hesaplama.Ama halkbank'ın bugünkü ederi için yanlış bir hesaplama.2012'den beri şirketin ederini etkileyen pek çok gelişme oldu. Gerek Türkiye'nin artan siyasi ve jeostratejik riskleri,gerek başta enflasyon,dış ticaret , cari açık ve şirketlerinin aşırı borçluluğu gibi makroekonomik büyüklüklerinde derin bozulma,bu 6 yıl yıl içinde Türkiye'nin kredi notunun rating kurumlarınca defalarca indirilmesi gibi nedenlerle ülke riskinin artması, şirket çarpanlarını da olumsuz etkiledi ve piyasa fiyatlarına da olumsuz yansıdı.Halkbank'ın piyasa defter değeri 0.30 ama,ülkenin en değerli bankası garanti'nin 0.69.Halkbank'ı daha ziyade, o da kamu bankası olduğu için vakıf bank ile mukayese edebiliriz onun da defter değeri 0.41,yani OFAC riski olmasaydı bile halkbankın şu anda değeri muhtemelen 6.40 değil ama 8.75'in üzerinde olmayacaktı,aradaki fark OFAC riskinin banka hisse fiyatına yansıması olmuş.
    Bankaların aktif kalitesi ve verilen kredilerin geri dönüş riskleri ile ilgili kafalarda pek çok soru var,örneğin aşağıdaki rapor bunlardan biri.

https://ahvalnews2.com/tr/bankalar/i...anka-sikintida

6. Sevgili TH üstad ne desek boş kendi payıma laf ü güzaf ... kasım 2012 de 15.10 liradan halkb alıp 16.50 den satarak para kazanmıştım. O zaman dolar kuru şöyleydi yıllık temettü getirisi böyleydi bir anlam ifade etmiyor. Her yıl milyar liralar kar eden bankanın piyasa değeri ortada. Hissenin 6.40 lira ederi son derece trajikomik üstad. Senin deyiminle tam bir paranoid şizofreni hakim tahtada. Ve klişe bir söz var muhtemelen bize uyan, gecenin en karanlık anı gün ağarmadan hemen önce olurmuş. Bekleyip hep beraber göreceğiz, muhtemelen psikolojisine hakim olan ve sabreden kazanacak. İyi geceler

7. Dostlar Dolar/TL kuru ile ilgili emek verdiğim bir çalışmamı paylaştım dolar başlığında, buraya da linkini yazayım:
    http://www.hisse.net/topluluk/showth...17#post2406117

8.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    %100 borsada olmakla bana göre iyi bir karar vermediniz yalnız. Bir de potföyün %91 i bankalarda, bu oran çok yüksek.

Maalesef beklediğimden çok uzun sürdü bu OFAC mevzusunun çözülmesi. Ek olarak TR ekonomisindeki ve dolar kurundaki türbülansların bu derecede olabileceğine ihtimal vermiyordum, bu da hatalı bir yaklaşım imiş. Ayrıca hissede böyle bir düşüşe de ihtimal vermemiştim, 15.37 de başlayan düşüşün 8 in altına sarkmasını hiç beklemiyordum.
    Burada ek açıklama yapayım, katiyen %100 borsada değilim. Böyle bir riski taşıyamam. Borsadaki param toplam menkul varlığımın %25'i ve bu aşılmayacak üst sınır. Paramın %10'u fiziki altında (bunda değer artışı önemsiz, ihtiyaten böyle bulunmak zorunda, neme lazım), kalanın büyük bölümü kısa vadeli mevduat veya hazine bonosunda, olası acil ihtiyaçlar için de birazı likit fonda.
    Borsa portföyüm bankalarda ama benim hep böyleydi, seviyorum bankaları, elim başka sektör hisselerine gitmiyor, tutturduktan sonra bankalardan da para kazanılır sonuçta.
    Son yazdığınız cümle (kalın işaretlediğim) aynen benim için de geçerli, özellikle büyük hisseleri alıp satıyorum ki yüzde otuzdan falan fazla düşmesin. Halkbankta dokuz veya hadi sekiz liraya kadar razıydım ama buralara kadar inmesi tüm planımı bozdu.

Sayfa 358/1032 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458858 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •