Sayfa 11/86 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon
Arama sonucu : 686 madde; 81 - 88 arası.

Konu: KRDMA - Kardemir A

haftalık

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Türk ticaret kanuna göre Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu organlarından birisinin olmaması şirketin fesh edilme sebeblerinden birisi....

Fesih olmaz ama, ilginç bir durum ortaya çıkacak gibi görünüyor.....
    Yönetim kurulu organı olmadığı gerekçesi ile, yeni yönetim kurulu seçilinceye kadar Kardemir'e kayyum atanması gündeme gelebilir mi?
    Bakalım n'olcak?

Mevcut yönetim kurulunun seçildiği genel kurulun tescil tarihi 14/08/2014
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/380903
    Henüz bağımsız adaylar açıklığa kavuşmadı, şirket genel kurul çağrısı da yapılmadı...

Binlerce ortağı olan, binlerce çalışanı olan, milyon dolarlarca alım satım yapan, yüzmilyonlarca dolar borcu olup yüklü ödemeler yapan, sıkıntıya girdiğinde bir vilayeti ve çevresindeki vilayetleri de etkileyebilecek olan bir şirketin yönetim kurulsuz kalmasına devlet tarafından göz yumulur mu?....
    Yeni yönetim kurulu seçilinceye kadar, acil bir durum ortaya çıksa ve yönetim kararı gerekirse ne olacak?...

Kardemir bugün bütün esas ürünlerinde fiyat güncellemesi yaptı.
    Kapalı olan kütük, kangal ve inşaat çeliği kalemlerinde de satış açtı...

14 gün önceki fiyatlara göre;
    Düz yuvarlaklarda %4,7
    İnşaat çeliklerinde %4,7 ilâ %5,0
    Profillerde %5,8 ilâ %6,1
    Maden direklerinde %5,8
    Köşebentlerde %5,4 ilâ %5,7
    Kangallarda %%4,4 il'a %4,6
    Piklerde ise %1,3 ilâ %1,5
    civarında fiyat artışı yapılmış...

En son geçen ayın 4'ünde kütük satışı açılmıştı. O zamana göre;
    kütüklerde %10 ilâ %13 civarında fiyat artışı yapılmış...

Kütük satışları açılmasından sonra yüklü satış yapılarak kapatılmış...
    İnşaat çeliği satışları da bugün yarın kapanır muhtemelen...

Çelik fiyatları yükselme eğilimine devam ediyor.
    Ayrıca piyasada ark ocaklı tesislerde kullanılan elektrotların temininde sıkıntı, fiyatlarında da yükseliş de yaşanıyormuş....
    Çelik fiyatları böyle devam ederse Kardemir 2017 yılı satış hedeflerini çok rahat tutturacak gibi görünüyor....
    Şu genel kurul toplanıp da yeni yönetim kurulu seçilmesi ile şirketin önü açılacak. İnşaallah uyumlu ve iyi bir yönetim kurulu çıkar ortaya....

Kısa vadeli borçları, dönen varlıklardan yüksek. Bu belki nakit akışının bozulmasına yol açabilir, ödemelerin aksatılmaması için ucuz mal satışı yapılmak zorunda kalınabilinir (Bilanço dipnotlarına göre 88.451.743 lira vadesi geçmiş alacak görünüyor. Bu tür olaylar ödemelerde nakit ihtiyacı için sıkıntı oluşturabilir.).
    O tıkanıklıkları da bir türlü aşarlar herhalde. Yönetim kurulunun bir an önce oluşması lazım.....
    Son düzenleme : sar; 10-08-2017 saat: 14:07.

4.  Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Henüz bağımsız adaylar açıklığa kavuşmadı, şirket genel kurul çağrısı da yapılmadı...

Binlerce ortağı olan, binlerce çalışanı olan, milyon dolarlarca alım satım yapan, yüzmilyonlarca dolar borcu olup yüklü ödemeler yapan, sıkıntıya girdiğinde bir vilayeti ve çevresindeki vilayetleri de etkileyebilecek olan bir şirketin yönetim kurulsuz kalmasına devlet tarafından göz yumulur mu?....
    Yeni yönetim kurulu seçilinceye kadar, acil bir durum ortaya çıksa ve yönetim kararı gerekirse ne olacak?...
    yeni yönetim seçilene kadar müvcut yönetim geçici olarak devam etmezmi

Alıntı Originally Posted by Tarık Yazıyı Oku
    yeni yönetim seçilene kadar müvcut yönetim geçici olarak devam etmezmi
    Yönetim kurulunun görev süresi kanunen dolunca önümüzdeki dönem için yetkileri de kalmaz, sorumlulukları da kalmaz...
    Şirketin genel müdürü rutin işleri yürütür ama, yönetim kurulu kararı gerekirse yönetimde boşluk olur.
    Şirket ortaklarından veya alacaklılardan birisi mahkemeye giderse, mahkeme kararı ile şirkete kayyum atanması söz konusu olabilir...

Devlet de stratejik tesis yönetim boşluğu kaldırmaz diye direkt de yeni yönetim kurulu seçilinceye kadar kayyum atayabilir belki....

6.  Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Yönetim kurulunun görev süresi kanunen dolunca önümüzdeki dönem için yetkileri de kalmaz, sorumlulukları da kalmaz...
    Şirketin genel müdürü rutin işleri yürütür ama, yönetim kurulu kararı gerekirse yönetimde boşluk olur.
    Şirket ortaklarından veya alacaklılardan birisi mahkemeye giderse, mahkeme kararı ile şirkete kayyum atanması söz konusu olabilir...

Devlet de stratejik tesis yönetim boşluğu kaldırmaz diye direkt de yeni yönetim kurulu seçilinceye kadar kayyum atayabilir belki....
    sn. sar teşekkürler peki a grubunun b gurundan geri kalması neden acaba yakın zamana kadar aynı fiyatta işlem görüyordu

Alıntı Originally Posted by Tarık Yazıyı Oku
    sn. sar teşekkürler peki a grubunun b gurundan geri kalması neden acaba yakın zamana kadar aynı fiyatta işlem görüyordu
    B ve A grupları sığ hisseler. Dolaşımdaki hisse sayısı düşük...
    Bu hisselerde sağlıklı fiyat hareketleri oluşmuyor hali ile...
    Az hacimler ile ani fiyat değişikliği yaptırabiliyorlar.
    Sorunuza sağlıklı cevap vermek çok zor. Ancak tahta sahibi cevap verebilir.

Son günlerde KAP'a A grubu satılıp B grubu alındığına dair alım satım duyurusu gönderiliyor. Niye A satıp B alıyor bilmiyorum. Belki önümüzdeki genel kurulda alınacak pozisyona hazırlık içindir. Aslında alım satım duyurularındaki açıklamaya göre işlemi yapan ortağın pay sahipliği %3 küsur. Yaptığı alım satımı duyurmasının kanunen zorunluluğu yok.
    %5'lik sahiplik oranlarını ve 1/3 yada 2/3 lük sahiplik oranlarını aşağı yukarı geçtiklerinde bildirmeleri spk mevzuatına göre zorunlu....

Yeni kütük makinesi kurulması için karar alınmış.
    Niye haddehane ksımının kapasitesi de artırılmıyor?

Üretilen kütükler yarı mamül olarak piyasaya satılacak.
    Karabük'teki haddehaneler daha fazla kütük alabilecekler...
    Kardemir kütükleri kendisi işleyip de satsa daha karlı olmaz mı?

Sayfa 11/86 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •