Sayfa 19/86 İlkİlk ... 917181920212969 ... SonSon
Arama sonucu : 686 madde; 145 - 152 arası.

Konu: KRDMA - Kardemir A

https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bil...ve-ticaret-a-s
    (Linkten açılan sayfada "Sermaye ve ortaklık yapısı bilgileri" sekmesi)

........

Şirket ortaklık yapısında 6 gün içersinde DEUTSCHE BANK AG LONDON %5 oranını geçmiş. Herhalde bu bir fon....
    %5,09'lık oranda A. B. D grup ayrımı yok. Toplam 1.140.000.000 tl.lik sermayenin %5,09'u....
    Diğerleri satmış, fon almış. Muhtemelen de D grubundan alım yapılmıştır.....

Geçmiş 1 aylık özel durum bildirimlerine baktım. KAP'a bu konuda bir duyuru yapılmamış (Gözümden kaçmadıysa). Sahiplik oranı %5'i geçince duyuru yapılması lazım...
    İlginç....

Benim gözümden kaçmış olabilir. Duyuru sorgulama linki aşağıda;
    https://www.kap.org.tr/tr/bildirim-sorgu

Dünden bugüne sermaye yapısı değişmiş!...
    Diğerleri satmış, yeni peydah olan fon (fon olduğu benim tahminim) almış...

Sermaye yapısında yeni peydah olan kimse?
    Artık en büyük patron olmuş.
    Bir beklentisi var anlaşılan....

KAP'ın sayfasına göre bizim bildiğimiz büyük patronlardan hiçbirinde %5'den fazla hisse görünmüyor. Onlar da bizim gibi küçük ortakların dahil olduğu "Diğerleri" kategorisinde yer alıyor olmalı.

Bu yeni büyük ortağın alımlarının arkası gelir mi?................
    Son düzenleme : sar; 08-09-2017 saat: 16:06.

Mevcut yönetimdeki aileler birbirleri ile anlaşamazlarken, bu yabancılar aradan sıyrılıp yönetime mi girecekler acaba?
    Yatırımları bitmek üzere hazır şirket. Sıkıntılarını da geride bırakmak üzere. Niye böyle bir şirkete sulanmasınlar?
    Yerli patronlar birbirleri ile itiş kakış yaparken, kaşla göz arasında oturuverirler üzerine.

A ve B'de yerliler hakim (hangi oranda bilmiyoruz) ama, D'yi büyük oranda ele geçirenler şirket yönetiminde oldukça etkili olur. Genel kurulda oy hakkı bütün grupların eşit......

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku

Dünden bugüne sermaye yapısı değişmiş!...
    Diğerleri satmış, yeni peydah olan fon (fon olduğu benim tahminim) almış...

Sermaye yapısında yeni peydah olan kimse?
    Artık en büyük patron olmuş.
    Bir beklentisi var anlaşılan....

KAP'ın sayfasına göre bizim bildiğimiz büyük patronlardan hiçbirinde %5'den fazla hisse görünmüyor. Onlar da bizim gibi küçük ortakların dahil olduğu "Diğerleri" kategorisinde yer alıyor olmalı.

Bu yeni büyük ortağın alımlarının arkası gelir mi?................

Yeni peyda olan büyük ortağın hisse sahiplik oranı %5,46'ya çıkmış...
    Diğerleri satmış, yeni patron almış....
    Bu adamlar, milyonlarca lotu olan diğer yabancıları da organize ederlerse yönetim kuruluna sarışın mavi gözlü birisi girebilir. Yeni büyük ortak körfezden birileri ise esmer tenli birisi olur artık..

Böyle devam ederse yorgan gider kavga biter herhalde....
    Yönetim kuruluna olmasa bile genel kurula hakim olurlarsa, şirketin yatırımlarına, alım satım politikalarına müdahale edebilirler.
    Öncelikli mal da sattırmazlar belki de...

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Yeni peyda olan büyük ortağın hisse sahiplik oranı %5,46'ya çıkmış...
    Diğerleri satmış, yeni patron almış....
    Bu adamlar, milyonlarca lotu olan diğer yabancıları da organize ederlerse yönetim kuruluna sarışın mavi gözlü birisi girebilir. Yeni büyük ortak körfezden birileri ise esmer tenli birisi olur artık..

Böyle devam ederse yorgan gider kavga biter herhalde....
    Yönetim kuruluna olmasa bile genel kurula hakim olurlarsa, şirketin yatırımlarına, alım satım politikalarına müdahale edebilirler.
    Öncelikli mal da sattırmazlar belki de...
    Deutsche bank ın mkk pay sahipliği sistemine kaydettirdiği lot sayısı 62 milyon adet. Yani sizinde belirttiğiniz %5.46 oranında..

Oysa takaslarda 118 milyon deutsche de, 176 milyon citibankta olmak üzere kardemir hisselerinin %25 i zaten yabancilarda..

Sarışın mavi gözlü, ya da esmer tenliler genelde her genel kurul öncesı lotlarıni yükseltir ve ne hikmetse gönderdikleri temsilci vasitasıyla yolbulanların lehine oy kullanırlardı..

Acaba diyorum, Vob da deniz ile, garanti ile Deutschenin yaptiğı karşılıklı işlemlerle; pay sahipliği, genel kurul da yolbulanların çoğunluķ elde etme isteğı arasında bir bağlantı var mı ?

Genel kuruldan sonra o kayıtlı hisseler yerinde duracak mı çok merak ediyorum.

SPK tebliğine göre hisse sahiplik oranları belli sınırları aşağı yukarı geçtiği durumlarda kamuoyuna duyurulması zorunlu;

Özel durumlar
    Madde 5 – Bu maddede belirtilen özel durumların gerçekleşmesi halinde, bu Tebliğde belirtilen esaslar çerçevesinde kamuya açıklama yapılır. Ancak yapılacak açıklamalar aşağıda belirtilen durumlarla sınırlı olmayıp, yatırım kararlarını ve sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek her türlü bilginin bu Tebliğ hükümleri çerçevesinde kamuya açıklanması zorunludur.

a) Ortaklığın sermaye yapısına ve yönetimin kontrolüne ilişkin değişiklikler;
    1) Sermaye yapısında, hisselerin sahip olduğu oy haklarında veya ana sözleşme ile tanınan diğer haklarda meydana gelen değişiklik veya sermaye piyasası mevzuatı uyarınca vekalet toplanması veya bir sözleşme nedeniyle veya sair yollarla yönetim kontrolünün doğrudan veya dolaylı el değiştirmiş olması,
    2) Bir gerçek veya tüzel kişinin veya bu gerçek veya tüzel kişi ile birlikte hareket eden diğer gerçek veya tüzel kişilerin, doğrudan veya dolaylı olarak ortaklıktaki toplam oy hakkının veya sermayenin en az %5, %10,%15,%20,% 25, 1/3, % 50, 2/3 ve %75 ine veya daha fazlasına sahip olması veya ortaklıktaki toplam oy hakkının veya sermaye payının söz konusu oranların altına düşmesi,
    3) Oy sözleşmelerinin varlığının ortaklıkça öğrenilmesi,
    4) Bir kurucuya ait yatırım fonlarının doğrudan veya dolaylı olarak ortaklık sermayesinin veya toplam oy hakkının %5, %10, %15, %20,% 25, 1/3, % 50, 2/3 ve %75 ine veya daha fazlasına sahip olması, toplam oy hakkının veya sermaye payının söz konusu oranların altına düşmesi,

b)........
    http://www.spk.gov.tr/apps/teblig/di...on=displayfile
    (sayfa-2)

...............

Yabancı aracı kurumlarda %20-30 lot var. Ancak yabancı aracı kurumlarında işlem yapan hiçbir kişi yada kurumun elinde %5'i geçen miktarda lot yoktu daha önce. Olsaydı kamuoyuna açıklama zorunluluğu var. Yani yabancıların elindeki on milyonlarca hisse dağınıktı...
    KAP'ın şirkete ait sermaye yapısı sayfasında yeni peyda olan ortak, %5'i aşınca sermaye yapısında görünür oldu...
    Ama bu kişi yada kurum, şirket her neyse %5'i geçtiği alım satımını kap duyurusu olarak bildirmedi. Ben şu ortaklık yapısına bir bakayım dedim de öyle gördüm. Yoksa haberim olmayacaktı...
    KAP'ın şirket sermaye yapısı sayfasında %5'i geçen görünür diğer ortak Karçel. Sahiplik oranı %5,09. Bu hisselerin kahir ekseriyeti A yada B grubundan. Az da d grubu vardır....
    Aslında diğer bağlı ortaklık olan Kardökmak'ın elinde de yüklü Kardemir hissesi var. Ancak kamuoyuna açıklanan sermaye yapısında görünür değil. Çünkü onun elindeki hisse oranı %5'in altında. %4,5 civarında. Kardökmak da bizim gibi küçük ortaklar arasında yani diğerleri arasında görünüyor. O hisselerin de büyük çoğunluğu A veya B grubundan. Bağlı ortaklıkların elindeki hisselerin oy hakkı yok. Spk mevzuatı gereği oy hakkı dondurulmuş vaziyette..

Sayfa 19/86 İlkİlk ... 917181920212969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •