Sayfa 53/86 İlkİlk ... 343515253545563 ... SonSon
Arama sonucu : 686 madde; 417 - 424 arası.

Konu: KRDMA - Kardemir A

1. Dediğim gibi...
    Ben karabüklüyüm...
    Fabrika en modern teknoloji ile yenilenip gümbür gümbür çalışıyor...
    Yaptığı-yapmakta olduğu yatırımlara baktığımızda şu anki borsa değeri gerçek piyasa değerinin ancak beşte biri olabilir...
    Bu kurulan para babalarını koruyan bu sistemde o şeref yoksunları hisse olarak benim ancak ....mi alabilirler...
    Allah belanızı versin, çoluk-çocuğunuzdan çıkarsın...

Alıntı Originally Posted by kkkarabuklu Yazıyı Oku
    Dediğim gibi...
    Ben karabüklüyüm...
    Fabrika en modern teknoloji ile yenilenip gümbür gümbür çalışıyor...
    Yaptığı-yapmakta olduğu yatırımlara baktığımızda şu anki borsa değeri gerçek piyasa değerinin ancak beşte biri olabilir...
    Bu kurulan para babalarını koruyan bu sistemde o şeref yoksunları hisse olarak benim ancak ....mi alabilirler...
    Allah belanızı versin, çoluk-çocuğunuzdan çıkarsın...
    Sn.kkarabuklu..
    Ne deseniz az.. Kardemir sadece cevre yatırımına 150 milyon usd yatırdı. Bugün a ve b nin toplamının piyasa değeri 153 milyon usd civarında..
    Özellikle son paragrafınıza AYNEN diyorum..
    Değerini bilenden kimse bir şey alamaz..

Arkadaşlar defter değeri boş işler.bosa hesap yapıp canınızı sıkmayın ,yazın dolar yedi TL olunca elinde defter değerinin beş katı döviz yatırımı olan gsdho endeks Hisseleri nekadar düştü ise okadar düştü.doviz kârı yazması bile fayda etmedi bir kerelik kâr diye.yani bizim piyasa karda devamlılık arıyor.devamlikta yetmiyor birde karın artmasini istiyor.bunlar yoksa kral nakittir, nakiti bile çöp olarak fiyatliyor.bu nedenle boş verin şu defter değerini. Yatırım tavsiyesi değildir.

4. D'nin altında fiyata mal verilmez uyanın artık

5. Sn kitabci34,

İş hayatının yoğun temposu ve bilanço açıklanma döneminde olmamızdan dolayı yoğun çalışıyorum.Hisse nete fazla giremediğim için mesajınızı yeni gördüm.Bu neden ile size geç cevap verdiğim için öncelikle sizden özür dilerim.

Kısaca bir değerlendirme yapayım;

Kardemirleri tüm gelen bilançolar içersinde, kendi temel analiz inceleme ve değer analiz yöntemine göre ucuz şirketler içersinde olduğunu hemen tespit ettim zaten.
    Değer analiz yöntemine göre ve en son gelen SPK 2018/12 aylık konsolide bilançolarına göre değeri 8.88 dir.Bu bilançoya göre şuan aşırı ucuz görünüyor.

Satışları geçen seneye göre % 40 artmış fakat asıl patlamayı satışların maliyet kalemlerindeki iyileşme ile yapmış.geçen sene satışların maliyeti % 83 iken bu sene % 69 a düşmüş. Bu da bürüt karı ve esas karı patlatan en büyük neden bence. Yani karın bu kadar yüksek gelmesinin nedeni maliyetlerdeki anormal iyileşmedir.

Ben herzaman bir şirketin büyüme ivmesini dipden dönerken yakalayabilmek için en önemli kalem olan satışların maliyetlerinin düşme ivmesini yakından takip ederim. Eğer bir şirket gelecek dönemlerde yüksek kar açıklayabilmesi için mutlaka satışların maliyetlerinin düşmesi lazım. Yoksa asla esas faaliyetlerinden elde ettiği kar çok düşük olur.Hele maliyet kontrolünü iyi yapamaz ise yani maliyetleri artar ise esas faaliyet karı düşer ve şirketin net karıda düşer. Bu neden ile bence çok önemli bir kalemdir.

Diğer bir husus kardemirin toplam borçların aktiflere oranı % 50. Bu oran geçen sene % 64 idi.Yani toplam borçlarda aktiflere göre muazzam bir azalma var.Bu şirketin iyi yönetildiğini gösteriyor. Uluslar arası kriterlere göre olması gereken güvenli bir sınırda. Yani % 50 nin üstü şirketin riskini artırır ve karlılığıda düşürür.

Toplam borçlarda 500 milyona yakın bir azalma var, bunu hazır değerler kalemi içersinden görebiliyoruz.Geçen seneye göre 500 milyon borç ödemesi yapmasından dolayı nakit ve nakit değerlerinde 500 milyon azalma var. Şirketin borçlarını azaltmaya çalışması çok olumlu bir gelişme bence, riskini düşürmesi açısından çok önemli.

Tek olumsuz yanı -1.947.573.869 TL açık pozisyon taşıması. Buda kurlara göre hassasiyetini artırır bence.Yani kurlarda hareketlenme olursa ki geçdiğimiz perşembe ve cuma hareketlenmeye başladı ozaman kurların yükselmesinden dolayı kambiyo zararı yazar ki buda karı azaltıcı bir unsur olur.

Birde hükümetin 2019 yatırım programını iyi incelediniz mi? Bu sene geçen seneki gibi büyüyebilecekmiyiz.Alt yapı yatırımlarının oranı geçen seneye göre % kaç artış gösterecek.Yüksek faiz ve yüksek enflasyon ortamında KARDEMİR geçen seneye göre satışlarında artış ve özellikle maliyetlerde azalış gösterebilecek mi?

Borsa herzaman geleceği satın alır.2018/12 bilançosuna göre KARDMEMİR bence çok ucuzdur.Ucuz olması hemen yükseleceği anlamına gelmez.Her türlü temeli etkileyecek haberleri, sektörel gelişmeleri, dünya demir çelik fiatlarını ve en önemlisi kurları çok yakından takip etmek gerekir.

Benim değer analiz yöntemine göre hesapladığım değeri son bilançoya göre 8.88 dir. Bakalım 2019/3 aylık bilançosunda satış artışı, maliyetlerde azalma, borçlarda azalma ,finansman giderlerde azalma olacak mı.Bunlardaki her olumlu gelişme şirketin karlılığını artırır ve tabii değerinide çift hanelere doğru yükseltir.

NOT:

Bu da temel analiz değerlendirmelerini oldukça önemsediğim ve doğru tarafsız yorumlar yapan ELLİOT üstad'ın yorumu
    Son düzenleme : kitapci34; 08-03-2019 saat: 09:00.

Tek olumsuz yanı açık döviz pozisyonu diyorsun, şimdi oradan oradan girişirler.

7. ABD 2018 yılında 462 milyar dolar cari açık vermiş.
    Toplam borcu 22 trilyon dolar.
    Doların yerlerde sürünmesi gerekir.
    Hatta tedavülden kalkması gereken para birimi.(bence)

Bu da başka bir üstadın döviz eğerlendirmesi katılıyorum kendisine, küçük resme değil büyük resme bakmak lazım bizim borcumuz öyle altından kalkılamayacak bir BORÇ DEĞİL. avupanın en az borçlu ülkesiyiz. Bakmayın bir bardak su da fırtına kopardıklarına.

8. https://invst.ly/a86s8
    KRDMA Günlük...
    Yine elips çizdim ama kusuruma bakmayın artık..

Sayfa 53/86 İlkİlk ... 343515253545563 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •