Sayfa 6/86 İlkİlk ... 456781656 ... SonSon
Arama sonucu : 686 madde; 41 - 48 arası.

Konu: KRDMA - Kardemir A

Üretim artışı devam ettikçe sermaye artırımına ihtiyaç duyulacak..

Kabaca hesaplarsak:
    Kardemir'in %95 civarı bedelsiz verme potansiyeli var...

Öz kaynaklar : 2.231.217.983 tl.
    Ödenmiş sermaye: 1.140.000.000 tl.

(Öz kaynaklar - Ödenmiş sermaye)x100/Ödenmiş sermaye = %95,7

....

Bu oranda sermaye artışı olabilmesi için, 2013 yılında yayınlanan spk tebliğine göre hisse değeri 4 lira civarında bir ay dolaşması lazım (bedelsiz açıklandığı tarihten önceki 30 günlük ağırlıklı fiyatların ortalaması üzerinden düzletilmiş hisse fiyatı 2 liranın altına düşmemesi gerekli).
    Hisse 4 lira olur mu?

D için düşünürsek:

D grubu paylarının nominal değeri 780.226.001,64 tl.
    Eğer hisse 4 lira olursa D grubunun şirket piyasa değeri = 780.226.001,64 x 4= 3.120.904.006,56 tl. olur...

Ereğli'nin fiyat kazanç oranı halihazırda 10 civarı. Kardemir'in de 10 olacağını varsayarsak;
    Yıllık 312 milyon lira kar yazması lazım....

Ereğli'nin defter değeri şu anda 1,63 civarı.

Kardemir 4 lira olursa d grubunun piyasa değeri 780.226.001,64 x 4 = 3.120.904.006,56 tl.
    Halihazırdaki öz sermayenin d grubuna düşen payı 1.527.065.163 tl.
    Sene sonu da 312 milyon liralık kardan (bu rakam yukarıda f/k hesabındaki rakamdır. illa kar gelecek diye birşey yok. varsayımdır yani) d grubuna 213.535.537 tl. düşeceğini ve bu paranın halihazırdaki öz sermayeye ekleneceğini düşünürsek, d grubunun öz sermayesi
    1.740.600.700 tl. olacaktır. Ve;

pd/dd = 3.120.904.006/1.740.600.700 = 1,79 olacaktır..

......

Ereğli ile kıyas yapınca ve;
    F/K oranı açısından bakılınca; 312 milyon civarı kar gelmesi lazım.
    pd/dd oranı açısından bakılınca, hisse 4 liraya çıksa hemen hemen Ereğli'nin pd/dd oranı civarında olacak.

......

Olur mu olmaz mı?
    Herkes kendisi karar versin.
    Ben kabaca bir fikir eksersizi yaptım...

a ve b grupları için de aynı hesap geçerli.
    Genelde a ve b grubu d'den yüksekte seyrediyor. Ama böyle sabit bir oran yok. bu iki grubun derinliği olmadığı için kolaylıkla aşağı yada yukarı sürülebiliyor..
    d'nin 4 lira olduğu yerde bu grupların kaç lira olacağını söylemek zor.....

Eğer ülkede kaos olmaz se, çelik fiyat/taleb ve ihracat trendi de böyle seyrederse, döviz kuru da nispeten stabil kalırsa neden olmasın?

Peşin peşin söyleyeyim, yanlış anlaşılmalardan gereksiz atışmalar ortaya çıkıyor çünkü;
    4 lira rakamı bir hedef verme değildir. Hisse o fiyatı görür görmez, görürse ne zaman görür belli olmaz. Yarın bir olumsuz haber çıkar şelale şeklinde düşer.
    Borsanın doğasında düşmek de var çıkmak da var. Çıkıp çıkmayacağını bilmek çok zor, bilenler varsa da büyük yatırımcılardır.
    On milyonlarca dolar parası olanlar olumlu gidişatı olan şirketlerin hisselerini tabana, batık olan öz sermayesini yitirmiş şirketlerin hisselerini de tavana çakabiliyorlar. Yani hisseleri yönlendirebiliyorlar...

O yüzden bu yorumun bir eksersiz olduğu ve yatırım tavsiyesi olmadığı gözardı edilmesin...
    Ayrıca beklentiler, yorum ve hesaplamalar yanılgılar da içerebilir...
    Hisse taşıdığımdan olaya olumlu tarafından bakma durumum da olabilir.

......

Varsa bir yanlışlık, eksiklik katkıda bulunanlar olursa sevinirim.
    Ben de hatamı görmüş ve doğrusunu öğrenmiş olurum.....
    Forum da bunun için var zaten...
    Son düzenleme : sar; 06-07-2017 saat: 12:30.

Önemli bir yasa yürürlüğe girdi...

Yerli üretimi artırmak için reform yasası resmi gazetede yürürlüğe girdi.
    Daha önce kamu ihalelerinde orta ve yüksek teknoloji ürünleri için yerli üretici lehine %15 fiyat avantajı vardı.
    İşsizlikle mücadele, büyümeyi destekleme adına olsa gerek geçen hafta yürürlüğe giren Üretimi artırma reform paketinde yapım işleri de sanayi işbirliği uygulamaları (SİP) kapsamına alındı. Yani artık yapım işleri ihalelerinde de yerli ürünlere %15 fiyat avantajı olacak...

Kardemir'i nasıl etkiler?
    Kardemir ray ihalelerinde yabancı rakiplerine göre %15 daha yüksek fiyatta teklif verebileceğini düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

Bu uygulama inşaat ihalelerinde nasıl uygulanacak pek kestiremiyorum. Kamu yapım ihalelerinde ithal çeliğin kullanılmasına mani olur mu? Köprülerde ithal çelik kullanıldığı söyleniyordu. Yap İşlet Devret modelinde inşaa edilen büyük inşaatlar da kamu inşaatı kapsamında mı?
    İnşaat çeliği hususundaki durumu pek çıkartamıyorum. Çünkü arada teklif veren müteaahhit var.

Ancak direkt mal alımı söz konusu oldıuğu için raydaki gibi tren tekerleğinde de avantaj söz konusu olacak sanki!....

İlgili haberler:

Orta ve yüksek teknolojilere %15 teşvik hakkında bilgi:
    http://www.kso.org.tr/duyurular/tr/o...u-hale-geldi--

Yapım işlerinin de %15 teşvik kapsamına alınması hususundaki çalışmalarla ilgili bilgi:
    http://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2...esvikler-yolda

Yasanın yürürlüğe girdiği ile ilgili bilgi:
    http://www.haberturk.com/ekonomi/is-...aji-saglanacak

...

Yatırım tavsiyesi değildir...

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Kardemir'in seçimle gelen mevcut yönetim kurulu üyeleri 2014 yılı ağustosunda yapılan olağanüstü genel kurulunda seçilmişlerdi galiba. Öyleyse görev süreleri ağustosta doluyor....
    Yeni yönetim kurulu seçimi için ağustosta olağanüstü kurul olması gerek.
    Yakında Kap'a genel kurul çağrısı için duyuru düşer....
    Yönetimde isim değişiklikleri olur mu?
    2014 yılında 2014-2017 dönemi yönetim kurulu üyelerinin seçimi için olağanüstü genel kurul çağrısı 4 temmuzda yapılmış. Muhtemelen önümüzdeki hafta 2017-2020 dönemi yönetim kurulu üyelerinin seçimi için olağanüstü genel kurul kararı alınıp, çağrısı kap'a gönderilir...
    Ağustos'un ilk haftası da genel kurulu toplarlar...

Mutullah Yolbulan 90 yaşına yaklaştı.
    2-3 sene önce de bir rahatsızlık geçirmişti.
    Acaba artık dinlenmek isteyebilir mi?

Haber KAP'a düşmüş:

.....

Ek Açıklamalar

Yönetim Kurulumuz tarafından;
    Şirketimizin, 02 Ağustos 2017 Çarşamba günü saat 14.00'da Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi - KARABÜK adresinde ekteki gündem maddelerini görüşmek üzere Olağanüstü Genel Kurulunun yapılmasına ayrıca;
    Grupların Yönetim Kurulu Üyeleri adaylarının seçimi için "A" grubu hisse sahiplerinin , "B" grubu hisse sahiplerinin ve "D" grubu hisse sahiplerinin Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi - KARABÜK adresinde aynı tarihte genel kurul toplantı saatinden önce saat 10.00'da ayrı ayrı toplanarak adaylarını belirlemelerine karar verilmiştir
    Bilgilerinize arz ederiz.
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/617324

.......

Bakalım değişiklikler olacak mı?
    Mutullah Yolbulan dinlenmek isterse kim başkan olur? Değişiklik olursa, Kardemir nasıl etkilenir?

Kap'a gönderilen duyuruya göre 4 bağımsız üyeden ikisi için yeni isimler önerilecekmiş.
    Başkanın değişip değişmeyeceği ise herhalde genel kurulda belli olur...

2. çeyrek sonuna göre dolar %3,3 oranında artmış durumda.
    11 günlük bu süre içersinde Çelik fiyatları ise üretim bölgelerine göre %4 ilâ %6 arasında artmış durumda.
    Doların bugünkü artışına göre bugün de çelik fiyatlarında artış olabilir...

Çelik fiyatlarındaki artış dövizdeki artışın üzerinde seyrediyor şimdilik.
    İç talep nasıl bilmiyorum ama, ihracat galiba iyi gidiyor....
    (Gerçi Kardemir ayın 4'ünde açtığı inşaat çeliği ve kütük satışlarını ertesi günü kapatmıştı. Talep oluşmasaydı kapatmazdı herhalde)...
    Kardemir kangal satışlarını da kapatmış..

Elektrikli ark ocakları ile üretim yapan bazı firmalarda üretim düşüşleri söz konusuymuş. Hatta bazıları da üretimlerini durdurma noktasına gelmişler. Bunun sebebinin de elektrot sıkıntısı olduğu söyleniyor....
    Uluslararası piyasalarda elektrot fiyatları oldukça artmış, bulmakta da sıkıntı çekiliyormuş...

6. spekte para bitmiş

Kardemir ayın 5'inde kapattığı inşaat çeliği ve kangal satışlarını bir önceki satış fiyatlarına göre %2,7 civarı artışa giderek bugün açmış...
    Kütük satışları kapalı...

Hurda fiyatlarında da artış devam ediyor....

8. sayın sar

krdmb topiği bilgilendirmeleriniz için şahsım adına teşekkür ederim
    maliyeti 2 70 üzeri olup yaklaşık 3 yıldır beklemekteyim
    İnşallah dediğiniz gibi olur. Ama o zaman bizler içinde olur muyuz zannetmiyorum ama iyi dileklerinize katılmamak elde değil
    Emeğinize sağlık
    tekrar teşekkür ederim

Sayfa 6/86 İlkİlk ... 456781656 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •