Sayfa 101/664 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon
Arama sonucu : 5312 madde; 801 - 808 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Amerika masadan kalkmış çin ile anlaşmadan dönmüş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by zaftolga Yazıyı Oku
    Amerika masadan kalkmış çin ile anlaşmadan dönmüş.
    https://www.ft.com/content/466cc9e2-...6-46fc3ad87c65

bu sebeb galiba borsanin kirmiziya donmesi ,

S&P 500 Futures 2,639.12 +7.12 +0.27%
    S&P 500 2,632.90 -37.81 -1.42%
    Nasdaq 100 6,646.81 -137.79 -2.03%
    Dow 30 24,404.48 -301.87 -1.22%

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    The 10 Best Utility Stocks to Buy for Safety and Dividends

https://www.kiplinger.com/slideshow/...nds/index.html
    burda utilitilerden cok konusmuyoruz bence, ortalma dividentleri %5-6 olan cok saglam sirketler var ve hemen hemen butun divident portfoylerinde goruyorum

SO
    D
    DUK
    NEE
    PPL
    PBA. gibi sirketler dikkatimi cekiyor
    Son düzenleme : richardbozkurt; 23-01-2019 saat: 07:51.

4.  Alıntı Originally Posted by souza Yazıyı Oku
    merhaba arkadaşlar bende yatırımlarımı abd borsalarında değerlendirmek için 2 ay evvel iş yatırımdan hesap açtırdım, işlemlerde 25 dolar ücret ödemem biraz can sıkıcı olsada özellikle temettü yatırımı ve Türkiyedeki yatırımlarımı hedge etmek amacıyla beğendiğim etflere ve şirketlere yatırım yaptım, beğendiğim şirketler, aapl, mmp, evt, o. bir miktarda brkb aldım sırf warren buffet a olan hayranlığımdan :D

tüm arkadaşlara bol kazançlar dilerim.
    Selamlar. Benim de isyatirimda hesabım var ama henüz işlem yapmadığım için giderleri tam olarak bilmiyorum. Bir kaç sorum olacak yanitlayabilirseniz:

1. Al sat dışında parayi Türkiye'den uluslararsı hesaba aktarırken ve geri alırken de gider var mı?

2. Üstteki soruya yanıt evetse, hisse sattıktan sonra Türkiye'ye parayı cekmezsek vergi tahakkuk ediyor mu alım satım için?

Teşekkürler
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

5. Selamlar. Şu an içinde bulunduğum uzun bir yolculuk sırasında forumun tamamını okudum. Emeği geçen ve paylaşımda bulunan herkese teşekkürler.

Bazı soru işaretleri oluştu kafamda sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki cevabı olan olur:

1. Açtığımız yurtiçi yerleşik ya da yabancı menseili yatırım kuruluşları vasıtasıyla yurtdışına aktardığımiz para ile yatırım yaptıktan sonra bu (yurtdışı hesaba) ödenen ve kaynağında vergilendirilen temettü ve alım satım kazançlarını Türkiye'ye cekmedigimiz durumda Türkiye'de vergi ödememiz gerekiyor mu?

2. Bir forumdas bu ay sormuş sanırım aldığı temettuleri otomatik olarak reinvest eden ETF vb var mı diye. Temettü un 30% ya da türk olarak uğraşı çekersek 20% ile vergilendirildigi (ki ETF bi reinvestmenti otomatik yapılırsa düz 30% vergilendirilebilir) durumda pek de bir avantaj sunmuyor bizi yeni alimlarin komisyon masrafindan kurtarmak dışında.

3. Vergi avantajı olan bir ETF varsa (ki var mıdır sorarım sizlere ?) temettü reinvestment konusunda avantajlı olabilir.

Şahsen yatırım yapmak istediğim 5 adet hisse belirledim ama bu komisyonlarda ve risk azaltma adına ETF ler uzun vadede çok daha mantıklı geldi.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

6. Bir sorum daha olacak:

Cost averaging ile düzenli olarak hisse senedi ya da ETF aldığımızı düşündüğümüz durumda alım satım kazancı nasıl vergilendirilecek ya da enflasyona endekslenecek? Ör 20 yıldır aynı enstrümanı alıyorum, bu sene bu enstrümandan biraz satış yaptım. Hangi alım maliyetime göre endeksleme ve vergilendirme yapılacak? Deneyimi, bilgisi ya da fikri olan var mı acaba?
    ---------------

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    ETF ile ilgili analiz ekledim.

detaylar
    https://dividendexpert.blogspot.com/...rm-fonlar.html

Son düzenleme : Trade Shark; 26-01-2019 saat: 20:12.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Selamlar. Şu an içinde bulunduğum uzun bir yolculuk sırasında forumun tamamını okudum. Emeği geçen ve paylaşımda bulunan herkese teşekkürler.
    1. Açtığımız yurtiçi yerleşik ya da yabancı menseili yatırım kuruluşları vasıtasıyla yurtdışına aktardığımiz para ile yatırım yaptıktan sonra bu (yurtdışı hesaba) ödenen ve kaynağında vergilendirilen temettü ve alım satım kazançlarını Türkiye'ye cekmedigimiz durumda Türkiye'de vergi ödememiz gerekiyor mu?
    2. Bir forumdas bu ay sormuş sanırım aldığı temettuleri otomatik olarak reinvest eden ETF vb var mı diye. Temettü un 30% ya da türk olarak uğraşı çekersek 20% ile vergilendirildigi (ki ETF bi reinvestmenti otomatik yapılırsa düz 30% vergilendirilebilir) durumda pek de bir avantaj sunmuyor bizi yeni alimlarin komisyon masrafindan kurtarmak dışında.
    3. Vergi avantajı olan bir ETF varsa (ki var mıdır sorarım sizlere ?) temettü reinvestment konusunda avantajlı olabilir.
    slm,
    1-. Yurtdışı olsun veya yurtiçi kurum olsun tüm hesaplar TR vergi dairesinin kaydı altındadır. Kısaca beyana tabidir.vergi ödenir.
    2-. Re-invest ile ilgili yazmıştım. Maliyetten dolayı dezavantajlı.
    3-.Vergi avantajı olan ETF' ne yazıkki yok. Otomatik %30 vb. kesintiler sabit.
    +
    4-. Cost averaging olayı yine maliyetli olacaktır. Alım/satım yapılan tarih ve o tarihteki MB kuru dikkate alınır.

Vergilerle ilgili önceki sayfalarda Sn.Dudu detaylı anlatmıştı. Endeksleme kısmı ayrıntılı baya. O konuda net bilgim yok.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 101/664 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •