Sayfa 104/667 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Bence al-tut tipi yatırımda da avantajlı olabilir IB. Özellikle senede bir kere toplu para gönderimi ve çekimi yaparsak. Aslında tüm dünya genelinde ucuz kalmış hisseler görüyoruz. Gerekirse kademeli alımlar, riski yaymak adına da farklı farklı şirketlere yatırım yapmak benim stratejim olacak.
    Syg,
    IB da hesap açtınız mı acaba ? birde yurt dışı hesaplara bazen el konuluyor diye bir şeyler duydum.

2.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Rica ederim. Biraz sabır ve ilgi gösterirseniz, hem uzun vadede çok faydalı olacağını düşündüğüm ve başlığın konusuna da daha uygun olacak şekilde şurayı incelemenizi önereceğim:

http://www.moneychimp.com/articles/v...stockvalue.htm

Buradaki metodlarla herhangi bir hisseye öngörü ve kar beklentilerinize göre bir "değer" biçebilirsiniz.

Ben 10 yıllık bir vade için herhangi bir hisse için indirgenmiş kar ve indirgenmiş temettü yöntemlerinin sonucu değerlerin ortalamasını hisse değeri olarak kullanıyorum. Bahsettiğim Türk hisseleri içinse finansallarında bir bozulma olmadığı (borçluluk/özsermaye oranları yükselmediği ve özsermaye karlılıkları düşmediği müddetçe) fiyatları değerlerinin altında oldukça almaya devam etmeyi düşünüyorum birikim yapabildikçe. Hissenin fiyatı eder derğerine yaklaştıkça ağırlığı diğer hisselere kaydırmayı deniyorum. Burada dikkatinizi çekmek istediğim husus makroekonomik(risksiz getiri oranı değişimi) ve hisseye özel değişiklikler oldukça hissenin eder değeri de değişiyor..
    çok karışık bir site ingilizcem anlamaya yetmedi .

3. Merhabalar,

Sayın Dudu, size de özellikle sormak istiyorum aşağıdaki soruyu..

İşbankası internet sitesinde yurtdışı gelirlerin vergilendirilmesine ait beyan istisnası bilgisi içeren aşağıdaki gibi bir bilgi buldum:

Kaynak: https://www.isbank.com.tr/TR/bireyse...piyasalar.aspx

Sıkça Sorulan Sorular
    Yurt Dışı Piyasalar hesabımdan elde ettiğim kazançların vergilendirmesi nasıl gerçekleşmektedir?
    ​Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 75’inci maddesinde tanımlanan menkul sermaye iradlarının yurt dışı işlemler neticesinde elde edilmesi halinde (örn., kar payı, faiz) GVK kapsamında vergilendirilmesi gerekmekte olup, GVK’nın 86’ıncı maddesi kapsamında Türkiye’de tevkif suretiyle vergilendirilmemiş olan menkul sermaye iratlarının 2017 yılı için 1.600 TL’yi geçen tutarda olması durumunda yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.

Menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması yoluyla elde edilen kazançlar GVK’nın mükerrer 80’inci maddesi kapsamında değer artış kazancı olarak sayılmaktadır. GVK'nın 82'nci maddesi uyarınca diğer alım satım kazançlarıyla birlikte 2017 yılı için 24.000 TL'lik istisna tutarını aşan değer artış kazançlarının beyan edilmesi gerekmektedir.

Ancak bulabildiğim diğer tüm kaynaklarda alım sayım kazancınca UFE endekslemesi sonrasında ortaya çıkan kazancın (istisna olmaksızın) tamamının gelir vergisine tabi olduğu bilgisini buluyorum.

Bir örnek üzerinden sizlere şunu sormak istiyorum:
    2009 Ocak ayında SP500'e 100k$ yatırım yaptık.
    USDTRY: 1,53
    SP500 866$
    YI-UFE: 155
    Yatırım (TL) = 153kTL

2019 Ocak ayında (kesintiler hariç) 298 k$'lık SP500 pozisyonlarımızı sattık:
    USDTRY: 5,33
    SP500: 2585$
    YI-UFE (ARALIK): 423

Gelirimiz 1,590 milyon TL oldu. 2009'daki 153 bin TL'lik yatırımımız UFE endekslemesine göre (153/155*423) 417 bin tl oldu ve (1590-417) 1,173 milyon liralık vergiye tabi kazancımız oldu. Bunun da yaklaşık 400 bin lirasını vergi olarak ödeyip 1,190 milyon lira (223k$) paramız olacak değil mi? Örnek toplu alım ve toplu satım nedeniyle çok yüksek rakamlara sahip ama getirimizin ne kadarının vergiye gidebileceğini göstermesi açısından da çok çarpıcı diye düşünüyorum. Benim kafamda esasen kendi kendimi emekliye ayırabileceğim yaşa kadar ETF'ler vasıtasıyla Amerikan endekslerine yatırım yapmak vardı ama üstte bahsettiğim gibi gelir vergisi beyanında istisna tutarı yoksa her türlü kallavi bir kaybımız olacak..

Ne dersiniz?
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,062
     Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Sayın Dudu, size de özellikle sormak istiyorum aşağıdaki soruyu..

İşbankası internet sitesinde yurtdışı gelirlerin vergilendirilmesine ait beyan istisnası bilgisi içeren aşağıdaki gibi bir bilgi buldum:

Kaynak: https://www.isbank.com.tr/TR/bireyse...piyasalar.aspx

Sıkça Sorulan Sorular
    Yurt Dışı Piyasalar hesabımdan elde ettiğim kazançların vergilendirmesi nasıl gerçekleşmektedir?
    ​Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 75’inci maddesinde tanımlanan menkul sermaye iradlarının yurt dışı işlemler neticesinde elde edilmesi halinde (örn., kar payı, faiz) GVK kapsamında vergilendirilmesi gerekmekte olup, GVK’nın 86’ıncı maddesi kapsamında Türkiye’de tevkif suretiyle vergilendirilmemiş olan menkul sermaye iratlarının 2017 yılı için 1.600 TL’yi geçen tutarda olması durumunda yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.

Menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması yoluyla elde edilen kazançlar GVK’nın mükerrer 80’inci maddesi kapsamında değer artış kazancı olarak sayılmaktadır. GVK'nın 82'nci maddesi uyarınca diğer alım satım kazançlarıyla birlikte 2017 yılı için 24.000 TL'lik istisna tutarını aşan değer artış kazançlarının beyan edilmesi gerekmektedir.

Ancak bulabildiğim diğer tüm kaynaklarda alım sayım kazancınca UFE endekslemesi sonrasında ortaya çıkan kazancın (istisna olmaksızın) tamamının gelir vergisine tabi olduğu bilgisini buluyorum.

Bir örnek üzerinden sizlere şunu sormak istiyorum:
    2009 Ocak ayında SP500'e 100k$ yatırım yaptık.
    USDTRY: 1,53
    SP500 866$
    YI-UFE: 155
    Yatırım (TL) = 153kTL

2019 Ocak ayında (kesintiler hariç) 298 k$'lık SP500 pozisyonlarımızı sattık:
    USDTRY: 5,33
    SP500: 2585$
    YI-UFE (ARALIK): 423

Gelirimiz 1,590 milyon TL oldu. 2009'daki 153 bin TL'lik yatırımımız UFE endekslemesine göre (153/155*423) 417 bin tl oldu ve (1590-417) 1,173 milyon liralık vergiye tabi kazancımız oldu. Bunun da yaklaşık 400 bin lirasını vergi olarak ödeyip 1,190 milyon lira (223k$) paramız olacak değil mi? Örnek toplu alım ve toplu satım nedeniyle çok yüksek rakamlara sahip ama getirimizin ne kadarının vergiye gidebileceğini göstermesi açısından da çok çarpıcı diye düşünüyorum. Benim kafamda esasen kendi kendimi emekliye ayırabileceğim yaşa kadar ETF'ler vasıtasıyla Amerikan endekslerine yatırım yapmak vardı ama üstte bahsettiğim gibi gelir vergisi beyanında istisna tutarı yoksa her türlü kallavi bir kaybımız olacak..

Ne dersiniz?
    Malesef bu durum beni de bunca sene yurtdisinda yatirim yapmaktan alikoydu.
    Tr'de elde edilen temettu kazanclarinin yarisi kafadan vergiden muaf.
    2 Mio TL de temettu geliri elde etseniz bile odeyeceginiz max vergi %17.5 oluyor (35% en yuksek vergi dilimi bunun yarisini aliyorum)
    Yurtdisinda elde edilen temettu gelirlerinin tumu elde edildigi gunku TCMB kurundan TL ye cevrilir, toplanir ve beyan sinirini gecerse bir sonraki yilin mart ayinda beyannameye eklenir. Oyle yarisi filan degil tumu!!
    Ancak zaten yurtdisinda %30 kesinti sonrasi bana odeniyor ben bunu mahsup ediyorum cikan vergiden diyorsaniz ona bir sey diyemem.
    Alim-satim kazancinda ise yurtdisinda bir sey kesiliyor mu bilmiyorum, kesilse bile buradakinden az bir sey kesilmiyordur.
    O da zaten yine burada cikan vergiden mahsup edilir.
    Yukaridaki hesaplamanizi kontrol ettim.
    Hepsi dogru.
    Malesef sirf bu vergi nedeni ile bazi yerlerde okudum ki bir cok kisi yillar once aldigi hisseleri satamiyorlar. Temettuleri alip yola devam ediyorlar.
    Hatta Buffett bile vergi cikmasin diye cok iyi hisseler secip ucu acik vade ile yatirim yapiyor diyorlar.
    Bu vergi isi cok canimi sikiyor cok, oyle boyle degil ama kacis da yok malesef.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    2 Mio TL de temettu geliri elde etseniz bile odeyeceginiz max vergi %17.5 oluyor (35% en yuksek vergi dilimi bunun yarisini aliyorum)
    Yurtdisinda elde edilen temettu gelirlerinin tumu elde edildigi gunku TCMB kurundan TL ye cevrilir, toplanir ve beyan sinirini gecerse bir sonraki yilin mart ayinda beyannameye eklenir. Oyle yarisi filan degil tumu!!
    Ancak zaten yurtdisinda %30 kesinti sonrasi bana odeniyor ben bunu mahsup ediyorum cikan vergiden diyorsaniz ona bir sey diyemem.
    Alim-satim kazancinda ise yurtdisinda bir sey kesiliyor mu bilmiyorum, kesilse bile buradakinden az bir sey kesilmiyordur.
    Hepsi dogru.
    Malesef sirf bu vergi nedeni ile bazi yerlerde okudum ki bir cok kisi yillar once aldigi hisseleri satamiyorlar. Temettuleri alip yola devam ediyorlar.
    Hatta Buffett bile vergi cikmasin diye cok iyi hisseler secip ucu acik vade ile yatirim yapiyor diyorlar.
    Bu vergi isi cok canimi sikiyor cok ama kacis da yok malesef.
    Syg,
    Türkiyede temettü yatırılırken devlet firmadan stopaj kesiyor, onu da vergi kaleminden düşebiliyorsunuz. O zaman temettü vergisi yüzde 5-10 aralıgına iniyor.

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Hepsi dogru.
    Bu vergi isi cok canimi sikiyor cok, oyle boyle degil ama kacis da yok malesef.
    Syg,
    Haksız çıkmayı çok istemiştim. Çok teşekkürler ancak üzüldüm duruma. Bu durumda ben $ kazancı olan ihracatçı şirketlerimize yöneleyim. Kötü günlerde de birikmiş dolarla eurobond yatırımı yapmak üzere şimdilik döviz tevdiata yöneliyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,062
     Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Haksız çıkmayı çok istemiştim. Çok teşekkürler ancak üzüldüm duruma. Bu durumda ben $ kazancı olan ihracatçı şirketlerimize yöneleyim. Kötü günlerde de birikmiş dolarla eurobond yatırımı yapmak üzere şimdilik döviz tevdiata yöneliyorum.
    Malesef ben de bu durumdan cok rahatsizim.
    En iyi secim simdilik bunlar gorunuyor..
    Urettigi 5 aracin 4 tanesini yurtdisina satan bir Froto veya yine dolarla cok korele hareket eden bir Soda neden biriktirilmesin?
    Dolarla alan dolarla satan bir tuprs'dan neden temettu alinmasin?
    Dovizin durgun ve zayif gorundugu donemlerde usul usul biriktirilen bir doviz cdslerin x2 yaptigi bir donemde neden eurobondlara yatirilmasin?
    Bunlar da ciddi stratejilerdir..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Bence al-tut tipi yatırımda da avantajlı olabilir IB. Özellikle senede bir kere toplu para gönderimi ve çekimi yaparsak. Aslında tüm dünya genelinde ucuz kalmış hisseler görüyoruz. Gerekirse kademeli alımlar, riski yaymak adına da farklı farklı şirketlere yatırım yapmak benim stratejim olacak.
    Syg,
    doğru ,
    fakat IB'de şunu yapmak benim açımdan aşırı maliyetli.
    temettüleri aylık cebime almak için; her ay atm den ve şubeden nakit dolar çekmek istiyorum.
    mesela bugün doğrudan TR hesabına yattı bile. istersem masrafsız çekebilirim.
    https://www.nasdaq.com/symbol/evt/dividend-history
    kısaca temettü emekliliği için tek çare TR aracı kurumu.
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 104/667 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •