Sayfa 115/668 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215615 ... SonSon
Arama sonucu : 5342 madde; 913 - 920 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,090
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Allah uzun sağlıklı ve mutlu bir ömür versin. Sizin bir ayağınız kanadada oradaki kurumlarda size yerli sayılır.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tesekkur ederim.
    Orada oturum olmadan yatirim hesabi acamayiz dediler.
    Abd ve birkac ulkenin daha vatandaslarina acamiyorlarmis turklerle birlikte.
    Ilginc bir durum.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. Sayin Dudu, tecrubenize istinaden, bir yatirimci, eger portfoy degeri uzerinden her yil %2.5 zekat verecegim diyorsa, %3.5 temettu verimi olan yabanci bir portfoy (vanguard etc) mi daha mantiklidir, yoksa dolara uv de yenilmeyen yuksek temettu verimli yerli (tuprs, hekts, eregl vb) portfoymu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,090
     Alıntı Originally Posted by buyukmutlu Yazıyı Oku
    Sayin Dudu, tecrubenize istinaden, bir yatirimci, eger portfoy degeri uzerinden her yil %2.5 zekat verecegim diyorsa, %3.5 temettu verimi olan yabanci bir portfoy (vanguard etc) mi daha mantiklidir, yoksa dolara uv de yenilmeyen yuksek temettu verimli yerli (tuprs, hekts, eregl vb) portfoymu?
    Eger sorunuzu dogru anladi isem:

BIST'in volatilitesi cok yuksek, kazara bu dediginiz kagitlari tepelere yakin bir yerden aldi iseniz 10 sene cikaramazsiniz dolar bazinda zararinizi, temettu de alsaniz, cunku bizim en iyi hisselerimiz bile onlarin yaptigi dividend compounding'i (yani her sene artan oranda dolar bazinda temettu verme ve sizin bu temettuler ile de ayni hisseden almaniz demektir) yapamiyor.

Son 10 yilda sunu anladim ki gitgide daha az kagit dolar bazinda da bir getiri saglayabilmis, bu da aldiginiz endeks ve hisse seviyesine ve gore cok degisiyor..

Yine de bist'in bu tarihi dusuk seviyelerinden alinan cluechip hisselerin belli bir sure icin de olsa dolar bazinda cok iyi getiriler getirebilecegini dusunuyorum en azindan umuyorum..

Syg,

4.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun. Yanlış anlamayın lütfen, öğrenmek için soruyorum:

VYM'yi (VHT, VGT ya da MGK gibi daha yüksek getirili) diğer fonlara tercih etme sebebiniz nedir acaba? Ben daha yüksek getiri sunmasına rağmen sektör spesifik fonlardan tırstım uzun vadede ve VOO ile MGK arasında kaldım.
    Sayın Dudu bunun cevabını bende çok merak ediyorum tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

5.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Selamlar,

Bugün biraz hesap kitap yaptım. Örnek olarak SP500 net total return takip eden akportföy AFA ve benchmark'ın kendisinin son 5 yıllık net (satış ve vergi/stopaj) sonrası getirilerini hesapladım. Vergi ve stopaj hesaplamaları içinse 2019 yılında toplam 180 bin liralık satış yapmamız durumunda elimize geçecek net meblağı 2014 yılındaki ilk yatırdığımız meblağa oranladım. Yani yıllık getiri içinde enflasyon etkisi de mevcut.

Durum şöyle

2019 yılında 180 bin liralık satış için:
    AFA
    Brüt getiri: 3,04
    Net getiri: 2,84
    Yıllık ortalama net getiri: 1,23

SP500NTR
    Brüt getiri: 3,91
    Net getiri: 3,39
    Yıllık ortalama net getiri: 1,28

2019 yılında 2,4 milyon liralık satış için:
    AFA
    Brüt getiri: 3,04
    Net getiri: 2,84
    Yıllık ortalama net getiri: 1,23

SP500NTR
    Brüt getiri: 3,91
    Net getiri: 3,20
    Yıllık ortalama net getiri: 1,26

Gördüğünüz gibi en uç durumda bile ETF yatırımı daha mantıklı görünüyor. AFA benchmark'ını epey kayıplı takip etmiş. Türk fonunun benchmark'ını takip kabiliyeti gelişirse ve YI-UFE'de durulma gerçekleşirse Türk fonu benchmarka daha yakın hatta az miktarda daha iyi sonuçlar verebiliyor.

Bugün büyük bankalara ait portföy yönetim şirketlerine e-mail yoluyla, doğrudan pasif ETF'lere yatırım yapan yatırım fonları oluşturmaları önerisini götürdüm ancak pek verimli yazışmalar gerçekleşmedi malesef. Böylesi bir girişim hem fonların benchmark izleme performansını iyileştirecek, hem yönetim giderlerini azaltacak hem de Amerikan ETF'leri yerine bu Türk fonlarını tercih eden yatırımcılara stopaj avantajı sağlayacaktır.

Dolayısıyla, gelecekte birikimi bir anda uzun vadeli bir Amerikan hisse senedi piyasası endeks yatırımı için doğru adres gelir vergisine rağmen doğrudan Amerikan ETF'leri gibi görünüyor.

Ne düşünürsünüz acaba sayın forumdaşlar?

Yazdıklarım kısıtlı geçmiş verilerin varsayımlarla analiz edilmesi amacını taşımakta olup fikir teatisi amacıyla yapılmış bilgi paylaşımıdır. Yatırım araçlarının geçmiş performansları gelecek performansları için garanti teşkil etmemekle birlikte, paylaşımlarımın kesinlikle yatırım tavsiyesi amacı yoktur.
    Çok merak ettiğim bir şeyi açıklığa kavuşturmuşsunuz. Emeğinize sağlık. YYalnız dolar bazında %1.2 civarı getiri elde edilebiliyorsa, eurobondlar hatta yüksekten bağlanmış dolar mevduatlar bile daha mantıklı olmuyor mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,090
     Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun. Yanlış anlamayın lütfen, öğrenmek için soruyorum:

VYM'yi (VHT, VGT ya da MGK gibi daha yüksek getirili) diğer fonlara tercih etme sebebiniz nedir acaba? Ben daha yüksek getiri sunmasına rağmen sektör spesifik fonlardan tırstım uzun vadede ve VOO ile MGK arasında kaldım.
    Yok yanlis anlasilacak bir durum yok..
    VYM veya VOO cok bir sey fark etmez.
    Temettu bazli yatirim yapmayi sevdigim icin gozum VYM'ye gitmistir dogal olarak.
    Daha bir hesabim bile yok, dolarim ise hic yok..
    Henuz yeterince arastirma da yapamadim..
    Tek tek hisse yerine ETF'de karar kildim ama..
    Vanguard etf leri arasinda bakinip duruyorum.
    Sector specific etflerine ben de baslarda pek cesaret edemem.
    Simdilik buyuk genis kapsamli etfleri inceliyorum.
    Syg,

7.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Çok merak ettiğim bir şeyi açıklığa kavuşturmuşsunuz. Emeğinize sağlık. YYalnız dolar bazında %1.2 civarı getiri elde edilebiliyorsa, eurobondlar hatta yüksekten bağlanmış dolar mevduatlar bile daha mantıklı olmuyor mu?
    Selamlar. Açıklama yazmamisim kusura bakmayın getiriler nominal TL bazlı.

Yani 2014 deki 100 lira kaç yılda kaç katına çıkmış şeklinde. Getiriler (%) degil. Yani 1,2 getiri dolar bazında 20% getiri değil de, 100 liranın bir yılda 120 lira olması demek. Tabloyu öyle okuyun lütfen.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,090
    https://www.suredividend.com/permanent-portfolio/

Sadece 4 tane vanguard etf'i alarak boyle bir sey yapmaya ne dersiniz?

Syg,

Sayfa 115/668 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215615 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •