Sayfa 145/667 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245645 ... SonSon
Arama sonucu : 5335 madde; 1,153 - 1,160 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Aynen, ben bu sene Gedik Universal'dan ekstreyi aldım, beyannamede kullanacağım bakalım. Temettüler ve kesintiler gözüküyor, yüzde 20 kesinti yapılıyor. Onlar mahsup edilerek, beyan edilecek ve düşen oranda gelir vergisi çıkacak.

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yurtiçi aracı kurum kullansak bile vergi yine yurtdışında ödenmiş olmuyor mu? Gedik Universal'ın verdiği sadece bilgilendirme yazısı mahiyetinde olmuyor mu? Fatura vb gibi resmi bir bağlayıcılığı olan bir belge vermiyorlar sonuçta. Maliyenin istediği konsolosluk, elçilik tarafından tasdiklenme şartı yine gerekir diye düşünüyorum. Kanun eğip bükmeye pek müsati değil, yabancı bir ülkeye vergi ödediysen konsolosluktan tasdik ettireceksin yoksa kabul etmem diyor. Yurtiçi kurumlar bizim adımıza böyle bir işlem yapmadığına göre, aracı kurum orda ya da burda olmuş farketmiyor bence.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,028
     Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Yurtiçi aracı kurum kullansak bile vergi yine yurtdışında ödenmiş olmuyor mu? Gedik Universal'ın verdiği sadece bilgilendirme yazısı mahiyetinde olmuyor mu? Fatura vb gibi resmi bir bağlayıcılığı olan bir belge vermiyorlar sonuçta. Maliyenin istediği konsolosluk, elçilik tarafından tasdiklenme şartı yine gerekir diye düşünüyorum. Kanun eğip bükmeye pek müsati değil, yabancı bir ülkeye vergi ödediysen konsolosluktan tasdik ettireceksin yoksa kabul etmem diyor. Yurtiçi kurumlar bizim adımıza böyle bir işlem yapmadığına göre, aracı kurum orda ya da burda olmuş farketmiyor bence.
    Ben burada ikamet ediyorsam ve burada vergi mukellefi isem yurtdisindan nasil belge getirtecegim.?
    Araci kurumun verdigi ekstre bence beyanname vermek icin yeterlidir..
    Beyan esastir..
    Sizin dediginiz durum adam burada vergi mukellefi, beyannamesini burada veriyor ama yurtdisinda ikamet ediyor ama vergi mukellefi degil.
    Bu gibi durumlarda iki yerde de vergi odemeyip vergi kacirilmasin diye boyle bir yasal duzenleme getirilmis olmasi lazim ve muhtemelen bu duzenleme eskidir, degistirilmemistir CRS ciktiktan sonra.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Once kesilmemis hali beyan edilir.
    Cikan vergiden yurtdisindaki kesinti mahsup edilir.
    Kalan vergi odenir.
    Iade cikarsa alinamaz.
    Syg,
    Aynen öyle olacak, biraz yanlış ifade etmişim, evrakın onaylı olup olmama mevzuuna gelince nasıl olacak ben de bilmiyorum, birazdan yine de Gedik Yatırımı arayıp sorayım bakalım

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Iste bu nedenle Tr'de yerlesik bir araci kurum araciligi ile alim satim yapip, temettuleri de oradan alinmis bir ekstreden kesintileri ile gorurseniz beyan ederken sikinti yasamazsiniz.
    Aslolan beyan esasinda ama belki bir inceleme olursa bu mahsup edilen kesintiler nedir diye sorarlarsa mesela finansinvest'ten veya gedik universal gibi bir araci kurumdan alinmis bir ekstre isimizi cok daha fazla kolaylastirir.
    Syg,

Yurtdışı bir brokerda hesabımız olsa da ekstre alabiliyoruz. Benim bu yasadan anladığım eğer yurtdışında vergi ödemişsen ve bunu burada ödediğin vergiden düşmek istiyorsan yetkili kurumdan aldığın belgeyi o ülkede Türkiyenin çıkarını koruyan temsilcilikte onaylatıp bana göstereceksin (bu şart) diyor. (Ancak bu şekilde orada ödediğin vergiyi bana ödeyeceğin vergiden indiririm diyor) Bunu yerine getirmezsen burada ödeyeceğin vergiden indirmem ve çifte vergi ödemiş olursun diyor. Kaldı ki hazır beyan sistemine bakılırsa menkul sistem vergilendirmesinde yurtdışında ödenen vergilen kalemin yanında yer alan information ikonuna tıklayınca bu belgenin vergi dairesine verilmesi gerektiği yazıyor.
    Sanırım yurt içi bir aracı kurum dahi olsa bu şekilde olmak zorunda çünkü yurt içi aracı kurumda bir yurt dışı aracı kurumda hesap açıp bu işlemleri yapıyor (İB veya saxo) verilecek belge sonuçta yurt içi aracı kurumun değil yurt dışı aracı kuruma ait belge. Bu yüzden yurt içi veya dışı aracı kurum olmasının bir fark oluşturacağını düşünmüyorum ama gene de işi bilen bir vergi uzmanına sormakta fayda var bu durumu.

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben burada ikamet ediyorsam ve burada vergi mukellefi isem yurtdisindan nasil belge getirtecegim.?
    Beyan esastir..
    Sizin dediginiz durum adam burada vergi mukellefi, beyannamesini burada veriyor ama yurtdisinda ikamet ediyor ama vergi mukellefi degil.
    Bu gibi durumlarda iki yerde de vergi odemeyip vergi kacirilmasin diye boyle bir yasal duzenleme getirilmis olmasi lazim ve muhtemelen bu duzenleme eskidir, degistirilmemistir CRS ciktiktan sonra.

Syg,
    Sayın Dudu hocam, söyledikleriniz kesinlikle çok mantıklı ve olması gereken ama kanunlar her zaman mantık çerçevesinde olmuyor biliyorsunuz. Vergi memuru kanuna bakacak, eksik evrakla indirim gösterilmiş diyecek, hem ödenen stopajı geçersiz sayıp vergisini isteyecek hem de üstüne cezai işlem uygulayacaktır bana göre.

Gelir açısından beyan esastır doğru ama burda yapılacak olan vergiden indirim olduğu için belge ile kanıtlanması gerekir. Maliyemiz vergi alırken çok güler yüzlüdür ama herhangi bir indirimi işlememek veya iade yapmamak için kırk dereden su getirir. Mevcut yasaya göre maliyenin bu konu için kabul kriteri belgenin konsolosluk tasdikli olmasıdır.

Türkiyede faaliyet gösteren aracı kurumların vergi konusunda tam bilgiye sahip olduklarını düşünmüyorum çünkü en ufak sorumlulukları yok. Sadece aldıkları komisyona bakıyorlar. Çoğu zaman yanlış bile yönlendirebilirler.

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Beyan esastir..

Syg,
    evet haklı olabilirsiniz yurtdışına yatırımın mantığı ile uyuşmuyor bu yasa inş sizin dediğiniz gibidir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,028
     Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Sayın Dudu hocam, söyledikleriniz kesinlikle çok mantıklı ve olması gereken ama kanunlar her zaman mantık çerçevesinde olmuyor biliyorsunuz. Vergi memuru kanuna bakacak, eksik evrakla indirim gösterilmiş diyecek, hem ödenen stopajı geçersiz sayıp vergisini isteyecek hem de üstüne cezai işlem uygulayacaktır bana göre.

Gelir açısından beyan esastır doğru ama burda yapılacak olan vergiden indirim olduğu için belge ile kanıtlanması gerekir. Maliyemiz vergi alırken çok güler yüzlüdür ama herhangi bir indirimi işlememek veya iade yapmamak için kırk dereden su getirir. Mevcut yasaya göre maliyenin bu konu için kabul kriteri belgenin konsolosluk tasdikli olmasıdır.

Türkiyede faaliyet gösteren aracı kurumların vergi konusunda tam bilgiye sahip olduklarını düşünmüyorum çünkü en ufak sorumlulukları yok. Sadece aldıkları komisyona bakıyorlar. Çoğu zaman yanlış bile yönlendirebilirler.
    Buyuk bir ihtimalle ne soran ne eden olacak..
    Bir mali musavir kendi sisteminden sizin bilgilerinizle girer.
    Normal gelir vergisi verirken bunu da ekler (orada var bunun satiri hazir) sonra kesinti yolu ile odenen vergiler kalemine gelince orada da yurtdisinda odenen vergileri girer ve bu is biter.
    Istatistiklere gore tum beyannamelerin %2 sinden fazla degil incelenenler,
    mali musavir araciligi ile verilenlere bakmazlar bile.
    Iade isterseniz tabii o baska, o zaman tum kalemlere bakarlar ek belge isterler, bazi vergi daireleri isi yokusa surer iadeyi yapmamak icin veya geciktirmek icin.
    Ben bu kadar korkulacak bir durum olacagini dusunmuyorum...
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayın Dudu
    Siz yazınca qnbfinansinveste baktım şöyle birşey yazıyor.

6- YURT DIŞI YATIRIM İŞLEMLERİNDE VERGİLENDİRME

Yurt dışı borsalarda gerçekleşen işlemlerde borsadan borsaya değişiklik gösterebilecek bir şekilde "Alış ve/veya Satış" işlemlerinde tamamen ilgili borsalar nezdinde belirlenen ve değişiklik gösterebilen oranlarda vergi kesintileri doğabilmektedir. Bununla birlikte tüm yatırımcıların, yurt dışı işlemler üzerinden gerçekleştirdiği işlemlerden dolayı elde ettiği kazançlar üzerinden, ödemekle yükümlü oldukları verginin beyanı ve mevzuata uygunluğu kendisine aitttir. Türkiye içinde ve/veya işlem yaptığı Borsa’nın tabi olduğu mevzuat kapsamında doğabilecek vergi ödemeleri, belge ve vesika teminininden QNB Finansinvest sorumlu değildir.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 145/667 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245645 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •