Sayfa 150/667 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250650 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user...r/5520/33.html der ki:Kurumlar vergisinden indirim konusu yapılan vergilerin yabancı ülkelerde ödendiğini gösterir belgelerin, tarhiyat sırasında mükellef tarafından ibraz edilememesi halinde, yabancı ülkede ödenen veya ödenecek olan vergi, %20 kurumlar vergisi oranını aşmamak şartıyla o memlekette câri olduğu bilinen oran üzerinden hesaplanacaktır. Tarhiyatın bu suretle hesaplanan miktara isabet eden kısmının ertelenmesi, ibraz edilmesi gereken belgelerin, tarh tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde ilgili vergi dairesine ibraz edilmesi halinde, bu belgelerde yazılı kesin tutara göre tarhiyatın düzeltilmesi gerekmektedir.

Mücbir sebepler olmaksızın belgelerin anılan süre zarfında ibraz edilmemesi veya bu belgelerin ibrazından sonra ertelenen vergi tutarından daha düşük bir mahsup hakkı olduğunun anlaşılması halinde, ertelenen vergiler için 6183 sayılı Kanun hükümlerine uygun olarak gecikme zammı hesaplanacaktır.

Kurumlar için yazılmış ama konu aynı. Anladığım kadarıyla konsolosluktan belgeyi getirmeden stopajı indirirsen 1 sene zaman tanırım. 1 sene sonunda yine getirmezsen hem vergiyi ve gecikme zammını alırım diyor.

Bu durumda kesilen stopajı hiç indirmeyip, tüm gelir üzerinden beyan vermek gerekiyor. Adil mi değil ama yasa böyle.
    Benim anlamadığım bu kadar yerli aracı kurumda hiç mi yıllardır yurtdışı borsa temettü geliri elde eden yok? İnternette ne bir bilgi ne de özelge bulamadım. 3 kuruş paramızın vergisini vercez diye vergi uzmanı gibi araştırma yapıyoruz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,085
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    benim aklıma şöyle bir fikir geliyor. arasıra varlık barışı çıkıyor ya. o esnada eğer karda olduğumuz hisseler varsa satıp yurt içine getirip, şu son uygulamaya göre % 2 vergisini verip aklanmak.
    Bunu daha once bir baskasi da onermisti.
    Ancak bunun yapilmasi icin maliyenin bu paranin/gelirin 5 sene boyunca ( zaman asimi) hic farkina varmamis olmasi gerekiyor, ama artik bu devirde bu da zor.
    Beyan vakti gecti mi elinde yabanci/yerli araci kurumlardan aldigi liste ile beyanname verenleri tc kimlik nosu ile karsilastirip saniyede bulur ve cezali tarhiyati yapar.
    O %2 isi de pek olmaz yani.
    Syg,
    Son düzenleme : Dudu; 22-03-2019 saat: 06:29.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by zaftolga Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun umarım kazançlı olur, uzun vadeli bir yatırım mı ?
    evet uzun vadeli, benim butun alimlarin uzun vadeli , bir tek AMD cok volatile oldugu icin sattim , aslinda Nvidia almak istiyordum veya QCOM . cunku 5 G ve yeni cloud isinde cok para var ve bu iste olan firmalardan 5-10 yil icinde cok yukselmesini bekliyorum
    ama AMD bu kadar volatile olmasi ve iyi yukselmesi beni biraz rahatsiz etti , sonucda saglam cok hisse var karimizi alip divident veren bi hisse ye yatirmayi daha uygun buldum,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Artık Sn.Richard bundan sonra satım yapmaz
    sn richard, geçen karlı hisse sattınız, hayırlı olsun. vergisini de araştırmışsınızdır. 10 dolara aldınız 11 dolara sattınız. sattığınız andaki 1 doların vergisini mi veriyorsunuz? yoksa 10 dolar, dolar 4 tl iken aldınız, 40 tl. 11 dolara, dolar 6tl iken sattınız, 66tl. kar 26 tl nin mi vergisini ödüyorsunuz? eurobond da bu olay olduğundan türk yatırımcısı kaçınıyor.

moralimi bozmayin dostlar gerci istesenizde bozamazsinizz dun fena yukseldik ,
    vergi isine gelince, 2019 sonunda beyanimi yapacam,

inanin bu isin uzmani birine sordum, temettuler zaten kesiliyor, onun disindaki kazanclar beyana tabi ama beyana nasil olacagini yillarin uzmani 3 muhasebecide cozemedi , simdi soyle Microsoft aldiniz, ever bu firma turkoiyede vergi odemiyorsa bilmem kac oran ama turkiyede faaliyeti varsa ve zaten vergi oduyorsa bimem kac oranda beyan ediyoruz, boyle tuhaf bisey ama oranlari proseduru hic anlamadim, bu kisilerde sordugumda onlarda net bisey soylemedi, bende yil sonunda beyanimi yapacam ona gore verecem

ama zaten tek islem yaptim, ve baska satis yapmayacagim icin acikcasi 1000 dolardan fazla gelir elde etmedigim icin beyan edermiyim tam bilmiyorum

bu karektersizlerden daha cok kazanmadim ben onlar odesin size soz ben 3 katini odiyecem

https://duzgunhaber.com.tr/tanrikulu...ingler-kimler/

http://sendika63.org/2015/05/akp-ser...irladi-263700/

https://teskilatimahsusa.wordpress.c...nen-patronlar/

http://www.yongazetesi.com/ekonomi/b...iliniyor/7070/

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bunu daha once bir baskasi da onermisti.
    Ancak bunun yapilmasi icin maliyenin bu paranin/gelirin 5 sene boyunca ( zaman asimi) hic farkina varmamis olmasi gerekiyor, ama artik bu devirde bu da zor.
    Beyan vakti gecti mi elinde yabanci/yerli araci kurumlardan aldigi liste ile beyanname verenleri tc kimlik nosu ile karsilastirip saniyede bulur ve cezali tarhiyati yapar.
    O %2 isi de pek olmaz yani.
    Syg,
    yok anlaşamadık. temettü karını bildirmek gerekiyor, onda sorun yok. zaten kaynağında % 30 kesiliyor, galiba türklere % 20 imiş. buradan pek vergi çıkmaz. benim sorunum alım-satım vergisi. elinde 5-10 sene tuttuğun hisseyi dolar bazında karsız satsan dahi, doların artışından dolayı olan vergi. yani elindeki dolara değer artış vergisi gibi birşey oluyor, bu haksız vergiyi vermemek için; bu kazanç hisseyi sattığında oluşuyor, bu nedenle varlık barışı çıktığında hisseyi satıp, parayı yurda getirirsek faydalanırız diye düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    yok anlaşamadık. temettü karını bildirmek gerekiyor, onda sorun yok. zaten kaynağında % 30 kesiliyor, galiba türklere % 20 imiş. buradan pek vergi çıkmaz. benim sorunum alım-satım vergisi. elinde 5-10 sene tuttuğun hisseyi dolar bazında karsız satsan dahi, doların artışından dolayı olan vergi. yani elindeki dolara değer artış vergisi gibi birşey oluyor, bu haksız vergiyi vermemek için; bu kazanç hisseyi sattığında oluşuyor, bu nedenle varlık barışı çıktığında hisseyi satıp, parayı yurda getirirsek faydalanırız diye düşünüyorum.
    Aynen öyle...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,948
    benim aklıma şöyle bir fikir geliyor. arasıra varlık barışı çıkıyor ya. o esnada eğer karda olduğumuz hisseler varsa satıp yurt içine getirip, şu son uygulamaya göre % 2 vergisini verip aklanmak.
    o dediginizi bende dusundum ., ortalama her 10 yilda bir cumhuriyet tarihinde vergi affi cikmis, sistem resmen vergi odemiyeni kayirmaya yonelik, odiyeni cezalandiriiyor,

bende dediginiz gibi , vergi affi geldiginde satip, vergi affindan veya barisindan ayararlanmayi teklif etmisin, bir iki hafta once , burda yazdim, neyse duruma gore dostlar, dedigim gibi 3 uzmana sordum 3 de isin icinden cikamadi, varsa tavsiyesi olan buyursun yazssin

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    o dediginizi bende dusundum ., ortalama her 10 yilda bir cumhuriyet tarihinde vergi affi cikmis, sistem resmen vergi odemiyeni kayirmaya yonelik, odiyeni cezalandiriiyor,

bende dediginiz gibi , vergi affi geldiginde satip, vergi affindan veya barisindan ayararlanmayi teklif etmisin, bir iki hafta once , burda yazdim, neyse duruma gore dostlar, dedigim gibi 3 uzmana sordum 3 de isin icinden cikamadi, varsa tavsiyesi olan buyursun yazssin
    birde buraya sorun derim. TR: + 90 534 784 1869
    daha ayrıntılı bilgi verebilirler.
    http://amerikanvergisi.com/yatirimci-rehberi/
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 150/667 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250650 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •