Sayfa 154/669 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204254654 ... SonSon
Arama sonucu : 5347 madde; 1,225 - 1,232 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Sayın Trade Shark, benim anladığım yurtiçi kurum bile kullansak stopajı her halükarda ABD kesiyor. Gedik muhtemelen Amerika merkezli bir kurumla çalıştığı için W8 form doldurtup stopajı 30 dan 20ye düşürtmüş. Ayrıca size verilen örnek sanki kurumlar vergisi için gibi geldi bana. İade ya da ek vergi durumları şahıslar için gelir dilimine göre değişecektir.

Ben beyannameyi birkaç gün önce verdim ve temettü stopajını mahsup etmedim Onlarca makale, özelge vb. okudum fakat yurtdışında ödenen vergiyi konsolosluk veya benzeri bir kurumdan onaylatmadığımız veya apostilletmediğimiz(yine yurtdışında) sürece kullanabileceğimizi düşünmüyorum. Yasa çok açık bir şekilde mahsup için kullanacağınız belge onaylı değilse kabul etmem diyor. Verdiğiniz numarayı arayıp özellikle bu konuyu sormak lazım aslında.

Bu durumda benim temettünün yarısı vergiye gitti. Ufak bir meblağ olduğu için çok dert etmedim ama bu işin yasal bir olurunu bulmadığım sürece de temettü veren hisselerden uzak durmayı düşünüyorum.

Benim stopaj ile ilgili elimdeki belge "Form 1042-S : Foreign Person's U.S. Source Income Subject to Withholding" olarak geçen IRS belgesi. Belgede yıl içinde elde edilen toplam temettü geliri ve stopaj yazıyor. Stopajı kesen kurum olarak da aracı kurumun adı yazıyor. Sizin elinizde nasıl bir belge mi var acaba?

2.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Fakat Amerikan vergi dairesi IRS'den alınacak belgenin Türkiye'de konsolosluktan onaylatılması gerekmekteymiş.
    Editinize istinaden:

Amerika’dan alınmış bir belgenin “apostille” şerhini Amerikan Büyükelçiliğinden veya Amerikan Konsolosluklarından alabilir miyim?

Amerika’dan alınmış bir belgenin “apostille” şerhi sadece belgenin verildiği eyaletteki yetkili makamlardan alabilirsiniz. Amerika’da apotille şerhi alabileceğiniz yetkili makamların eyalet bazındaki listesini burda bulabilirsiniz.

Kaynak: https://tr.usembassy.gov/tr/u-s-citi...rvices-tr/faq/

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Sizin elinizde nasıl bir belge mi var acaba?
    Merhaba,
    Örnekte rakamlar düz olacak şekide yazdım. (bireysel yatırımcı için)
    Açıkçası %30 'daki iadenin nasıl alınacağını sordum Vergi Dairesine. Beyanname kapsamına girmiyorun.
    Dediğiniz beyannamede indirirken de bile kesileb %30 için aynı prosedür uygulanıcaksa çok saçma bir prosedür.
    Aracı kurumdan alınan imzalı ekstrenin işe yaraması lazımdı.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Editinize istinaden:

Amerika’dan alınmış bir belgenin “apostille” şerhi sadece belgenin verildiği eyaletteki yetkili makamlardan alabilirsiniz. Amerika’da apotille şerhi alabileceğiniz yetkili makamların eyalet bazındaki listesini burda bulabilirsiniz. “Apostille” şerhi ile ilgili daha fazla bilgiye ABD Dışişleri Bakanlığının sayfasından ulaşabiliriniz.

Kaynak: https://tr.usembassy.gov/tr/u-s-citi...rvices-tr/faq/
    Böyleyse yandık.
    Kısaca yatırım yapmayın başka ülkelere diyorlar...
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett

5. işcep üzerinden işlem yapan var mı acaba? Yurtdışı piyasalarda işlem yapma fonksiyonuna giriş yapabiliyor musunuz?

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Evet arkadaşlar, vergi olayını netleştirdim.

1- QNB Finans Invest ve Gedik Yatırım ile görüştüm..

Önce Londra Saxocapital'a mail attım. Onlar cevap bile vermeden maili QNB finans'a iletmiş
    Finans,Temettü oranları %30 kesintisine müdahale edemiyoruz dedi.
    Gedik''e sorduğumda çifte vergilendirme anlaşması var direk %20 kesiliyor dedi.

2-Vergi dairesi Grup müdürlüğü ile görüştüm (Yabancı menkul kıymet bölümü)...0212 453 88 25 Tel.

Çifte vergilendirme anlaşması kapsamında "Mukim" (yerleşik) olunan ülke hangisiyse oradan vergi iadesi alınır dedi.
    %20 vergi kesintisi olanlara doğrudan vergi çıkacak dedi.
    %30 vergi kesilenlere bu %10 luk fazla kesinti Türkiye'de Vergi Dairesi tarafından iade edilecek dedi.
    Fakat Amerikan vergi dairesi IRS'den alınacak belgenin Türkiye'de konsolosluktan onaylatılması gerekmekteymiş.

Madde 123 bu konuyu anlatıyor.
    http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.4.193.pdf

Örnek

Bu açıklamalardan sonra kurum değiştirmeyi düşünmüyorum
    Gedik yatırımın 12 USD para çekme komisyonu olmasaydı Türkiyede 2. hesap açmaya uygun kurum olacaktı.
    Şartlar değişirse Virman yapılabilir tabiki..
    E yüzde 10 luk fazla kesinti ne olacak? Ben tam anlamadım sanırım
    O zaman kesintileri hiç düşüremeyeceğiz anlaşılan, gidin sağlık sigortası falan yapın artanı da ödemekten başka çare yok

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    E yüzde 10 luk fazla kesinti ne olacak? Ben tam anlamadım sanırım
    O zaman kesintileri hiç düşüremeyeceğiz anlaşılan, gidin sağlık sigortası falan yapın artanı da ödemekten başka çare yok
    %20 veya %30 kesintiyi düşebilmek için prosedür baya uğraştırıcı. %10 luk fazla kesinti iadesi de dahil buna
    beyanda sadece aracı kurum ekstresini imzalı olarak kabul etse süper olacaktı.
    Olmadı Maliye Bakanlığı'na yazarız. Vergi veriyoruz, ilgilenip düzeltsinler bi zahmet.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,130
    %20 kesilirse yurtdisinda burada ilave vergi cikar.
    %30 kesilirse yurtdisinda burada muhtemelen iade cikar ozellikle indirim konusu yapabileceginiz giderler (egitim, saglik, bagis yardim v.s) varsa.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 154/669 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204254654 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •