Special Days Image
Sayfa 158/665 İlkİlk ... 58108148156157158159160168208258658 ... SonSon
Arama sonucu : 5316 madde; 1,257 - 1,264 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. vergi işinin can sıkıcı olduğunu çok başta ben sormuştum bu kadar konuşulmamıştı , şimdi baya detaylandırılmış.
    daha dolar yeteri kadar birikmedi , bu işlere girmeden beni en büyük soğutan şey bu olaylardı. temettüden yüzde 30 kesilmesi ciddi bir mesele. 100 doların 30 doları kesiliyor direk. bi de sınırı geçersen devlette ayrı kesiyor. yarısı kafadan gidiyor. temettü odaklı değilde büyüme odaklı düşünülebilir. 100 dolardan aldığını 500 dolardan satmak gibi. işin ingiltere boyutu araştırılabilir ama bence önemli olan şirketin merkezi hangi ülke ise oraya göre kesilme olması lazım bence. amerika menşei şirketi londra borsasından alırsak bence temettüden yırtamayız. londra menşei şirketi londra borsasından alırsak veya amerika borsasından alırsak bence yırtarız.

Duhul
    Jun 2017
    İkamet
    источник света
    Gönderi
    79
    ADR ile ilgili Türkçe bilgiler:

http://www.milliyet.com.tr/2000/07/10/yazar/uras.html

https://www.reitix.com/Makaleler/Dep...i-Nedir/ID=182

Mesela NYSE'deki TKC'den aldığımızda temettü doğrudan TL olarak yatıyormuş.

Turkcell'in sitesinden bilgiler:

https://www.turkcell.com.tr/tr/hakki...orulan-sorular

Hangi türde hisseler kayıtlıdır? Bir ADS kaç hisseye denktir?
    Turkcell hisseleri Borsa İstanbul'da normal hisseler şeklinde, New York Borsası'nda ise Amerikan Depozitolu Hisseler (ADS) şeklinde kayıtlıdır. Halen 2 ADS 5 hisseyi temsil etmektedir (Daha detaylı bilgi için 20/04/2005 tarihli Turkcell ADR rasyosunda değişim başlıklı özel durum açıklamamıza başvurabilirsiniz.)
    Turkcell hisse senetlerinden elde edilecek kar payı gelirlerinde vergi stopajı oranı nedir?
    Türkiye’de yerleşik tam mükellef kurumlar stopaja tabi değilken, Türkiye’de yerleşik tam mükellef gerçek kişiler %15 stopaja tabidir. Türkiye’de yerleşik olmayan dar mükellefler için stopaj kurum veya gerçek kişi fark etmeksizin %15 olup, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları hükümleri saklıdır.
    ADR Avantajları ve Dezavantajları:

Yatırımcılar Açısından Depo Sertifikasının Avantajları
    Hisse senetlerinin firmanın faaliyet gösterdiği piyasadan direkt olarak satın alınması durumunda yabancı yatırımcının yüklenmek zorunda kaldığı risk unsurları depo sertifikalarına sahip olunduğunda ortadan kalkmaktadır.

Firmanın dağıtmış olduğu temettüler uluslararası depocu banka tarafından tahsil edilip ve ihraççı ülkenin para cinsinden depo sertifikası sahiplerine ödenmektedir. Temettü ödemelerinin yerel para birim ile yapılması, yerel para birimiyle yapılan temettü ödemelerindeki dönüştürme işlemini ve bürokratik işlemleri ortadan kaldırır.

Depo sertifikalarına yatırım süreci, temsil ettiği hisse senedine yatırım sürecinden daha kısadır.

Para transferi, hisse senetlerinin takası ve saklanması işlemlerinde yaşanan problemler ve riskler depo sertifikalarında yoktur.

Yatırımcılara, istediği ülkeye veya sektöre yatırım yapma imkanı sağlamaktadır.

Yatırımcılar Açısından Depo Sertifikasının Dezavantajları
    Politik Risk: Menkul Kıymetinin kendi ülkesinde politik istikrar, devletleştirme uygulamaları veya ülkede yaşanan ekonomik buhranlar depo sertifikası sahipleri için risk oluşturmaktadır.

Kur Riski: Depo sertifikaları ulusal para birimi üzerinden düzenlenmesine karşın, bir depo sertifikası hem ev sahibi ülkedeki hisse senedi değerini, hem de yabancı para birimi olarak ifade ettiği değeri yansıtır. Bu yüzden kur oranlarında yaşanan değişmeler depo sertifikalarını etkilemektedir.

Örnek: Bir Türk firmasının hisse senedini temsil eden ADR’si 10 dolar olarak kote edilmiş ve döviz kuru 2 TL’ye karşılık 1 dolar ise, Türk firmasının ADR’sinin fiyatı 5 $ olacaktır. Türk Lirası ve dolar arasındaki döviz kuru 2’den 2.5’e çıktığında ADR fiyatı 4 $ olacaktır.

Dolar düşer iken hisse senedinin fiyatı ev sahibi ülkede artar ise, para birimi hareketliliği ADR’nin kazancını artıracaktır. Bunun yanında, doların değerindeki artışlar, hisse senedinin iç piyasadaki değer artışının etkisini yok eder ve ADR’nin değeri düşer.

Enflasyon Riski: Yüksek enflasyon oranları satın alma gücünün azalmasına bu durumda ulusal para biriminin değerinin azalmasına sebep olmaktadır.Bu yüzden, enflasyon oranlarındaki ciddi artışlar, depo sertifikasının fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.

Derinliği Olmayan Piyasalar: Depo Sertifikaların bazılarının işlem hacmi oldukça sınırlıdır. Bu yüzden alım/satım işlemlerinde sıkıntılar yaşanabilmektedir.
    Yatırım tavsiyesi değildir...

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Doğru.
    sadece Türkiyede vergiye tabi.
    Oradada komisyon yüksekti sanırım. Bu durumda ingiltere merkezli uluslararası şirketlere bakacağız.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
     Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Hiç temettü ya da yurtdışı borsa gelirini beyan eden oldu mu? Yazarken illa tek tek kalem kalem kimden geldi vergi no şirket vs temettü yazıyor musunuz, yoksa topluca geliri mi yazıyorsunuz, şu vergi meselesinden, son 5-10 mesajdır iyice soğudum bu işten zaten
    Bist'ten temettu alinca kalem kalem giriyoruz, kim, sirket adi ve vergi nosu, ne kadar brut net ve stopaj olarak.
    Ayrica gider faturalari da (egitim ve saglik) bu seneden itibaren giriliyor, burasi bayagi yordu beni 40 kusur fatura teker teker girildi.
    Yurtdisi temettu tarafini bilmiyorum, toplu mu tek tek mi girilecek.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5. London Stock Exchange (SETS)*** 50 GBP

iş bankası

364 lira alım komisyonu.

veya satım komisyonu.. çok fazla.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Oradada komisyon yüksekti sanırım. Bu durumda ingiltere merkezli uluslararası şirketlere bakacağız.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    BP, Glaxo Smith Kline gibi sirketler olabilir..
    Ben IBM 'in de Londra'da islem gordugunu gordum ama ABD sirketi diye farkli bir kesinti olur mu bilemedim.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
     Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Bunlar sadece endeks bilesenleri, orada islem goren cok daha fazla sirket var.

Syg,

Sayfa 158/665 İlkİlk ... 58108148156157158159160168208258658 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •