Sayfa 168/667 İlkİlk ... 68118158166167168169170178218268 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 1,337 - 1,344 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,086
     Alıntı Originally Posted by Giga Yazıyı Oku
    Merhaba sanirim bu deger artis kazanci kapsaminda degerlendiriliyor. Onceki sayfalarda UFE endekslemesi yapilarak enflasyon maliyeti vergi mathrahindan dusulebilecegi belirtilmisti.
    Bu konuyu biraz arastirdigimda benzer verginin (deger artis kazanci) gayrimenkuller icin alindigini gordum. Fakat gib.gov.tr ve diger yerlerde gordugum soyle bir durum var:

gelir vergisi kanunun 80 maddesine gore 5 yildan sonra elden cikarilan gayrimenkuller deger artis kazanci kapsaminda olmayip gelir vergisine tabi degildir seklinde ibareler var.

Acaba benzer durum yabanci hisse senetleri ve menkuller icin de gecerli midir? Yani hisseleri 5 yil elimizde tutup sonra satsak bu vergiden muaf olabilir miyiz? Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaslar ve uzman kisiler bizi aydinlatabilir mi?
    5 degil 25 sene sonra da satsan deger artisinin vergisini enflasyon endekslemesi yaparak vereceksin.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. Devletimiz parayi illa betona gommemizi istiyor demek ki: Butun avantajlar, indirimler, gayrimenkul icin. Cevabiniz icin tesekkurler.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    5 degil 25 sene sonra da satsan deger artisinin vergisini enflasyon endekslemesi yaparak vereceksin.
    Syg,
    sn dudu, yurt dışı temettü hissesi mi, yoksa eurobond mu tercih edelim.
    Son düzenleme : şef; 04-04-2019 saat: 09:48.

4. iShares MSCI Turkey ETF si alım seviyelerinde mi? Yatırım yapan arkadaşlar var mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,086
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    sn dudu, yurt dışı temettü hissesi mi, yoksa eurobond mu tercih edelim.
    Vergi sorununu cozebilsek ben yurtdisi hisse derdim.
    Eurobond ile hisse senedini ne kadar karsilastirabiliriz bilemedim acikcasi, birisi sabit getirili bir enstruman vade sonuna kadar beklerseniz, hisse senedinde hic bir sey belli degil.
    Getiri acisindan yurtdisinda endeks olarak bakarsak SP500 son 90 senede ortalama %9,7 enflasyon sonrasi da 6.5% gibi getirmis..
    Bu getiri bilesik getiri, yani CAGR (compound annual growth rate)
    Benim gonlumden gecen hisse senedi yatirimi idi tabii ama vergi isi her seyi bozuyor.
    Vanguard etfinin yillik yonetim gideri %0.04 ile %0.08, yani adamlar her centin hesabini yapiyorlar yatirima daha fazla para kalsin diye.
    Orada bir yatirim hesabi acan ve bunu emeklilik hesabi ile iliskilendiren temettulerden de dusuk vergi oduyor, temettuler otomatik olarak ayni hisselere yatirilabiliyor..
    Adamlarin isi bize gore cok cok kolay.
    Burada islerin iyi gitmemesi devletin yuksek faiz odemesine neden oluyor bizim de bu durumdan cikar saglamamiz gerekiyor diye dusunuyorum.
    Eurobond kupon faizini beyan edip vergi odesek bile ciddi bir getiri var.
    %7-8 arasinda getiriler var su an uzun vadeli bu eurobond faizlerinde bunun 1/3 unu vergi olarak odesek bile yine geri kalan her turlu risksiz enstrumandan (gm kira geliri, dth faizi v.s) daha fazla.
    Yurtdisinda ortalama temettu verimi ve kira geliri %3-4 araliginda.
    Enflasyon oranlari da %1.5-2 gibi..
    Hesap ortada.

Syg,

Vergi sorununu cozebilsek ben yurtdisi hisse derdim.
    Eurobond ile hisse senedini ne kadar karsilastirabiliriz bilemedim acikcasi, birisi sabit getirili bir enstruman vade sonuna kadar beklerseniz, hisse senedinde hic bir sey belli degil.
    Getiri acisindan yurtdisinda endeks olarak bakarsak SP500 son 90 senede ortalama %9,7 enflasyon sonrasi da 6.5% gibi getirmis..
    Bu getiri bilesik getiri, yani CAGR (compound annual growth rate)
    Benim gonlumden gecen hisse senedi yatirimi idi tabii ama vergi isi her seyi bozuyor.
    Vanguard etfinin yillik yonetim gideri %0.04 ile %0.08, yani adamlar her centin hesabini yapiyorlar yatirima daha fazla para kalsin diye.
    Orada bir yatirim hesabi acan ve bunu emeklilik hesabi ile iliskilendiren temettulerden de dusuk vergi oduyor, temettuler otomatik olarak ayni hisselere yatirilabiliyor..
    Adamlarin isi bize gore cok cok kolay.
    Burada islerin iyi gitmemesi devletin yuksek faiz odemesine neden oluyor bizim de bu durumdan cikar saglamamiz gerekiyor diye dusunuyorum.
    Eurobond kupon faizini beyan edip vergi odesek bile ciddi bir getiri var.
    %7-8 arasinda getiriler var su an uzun vadeli bu eurobond faizlerinde bunun 1/3 unu vergi olarak odesek bile yine geri kalan her turlu risksiz enstrumandan (gm kira geliri, dth faizi v.s) daha fazla.
    Yurtdisinda ortalama temettu verimi ve kira geliri %3-4 araliginda.
    Enflasyon oranlari da %1.5-2 gibi..
    Hesap ortada.

Syg,
    sn dudu, güzel özetlemişsin. 2 hafta önce kayınpeder vefat etti. nerede ne hesabı var, nereye ödemesi, borcu var? tespit etmek zor. hani yurt dışından hisse alsak, öbür tarafa gittiğimizde yanımızda götürebilsek sorun yok da. geride kalanlar bu işlerden anlamadığından angarya olur, hatta deve olur diye korkarım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,086
    sn dudu, güzel özetlemişsin. 2 hafta önce kayınpeder vefat etti. nerede ne hesabı var, nereye ödemesi, borcu var? tespit etmek zor. hani yurt dışından hisse alsak, öbür tarafa gittiğimizde yanımızda götürebilsek sorun yok da. geride kalanlar bu işlerden anlamadığından angarya olur, hatta deve olur diye korkarım.
    Oncelikle basiniz sagolsun Sefim.
    Bu konu da beni dusundurdugunden ben gittim yurtdisi hesabimi yurtici bir araci kurumdan actirdim.
    Cocuklar bir de veraset isi ile ugrasmasinlar.
    Ayrica yurtdisinda 60K dolar istisna siniri veraset ve intikal vergisinin, uzerinde ciddi vergi yuku cikar.
    Syg,

Oncelikle basiniz sagolsun Sefim.
    Bu konu da beni dusundurdugunden ben gittim yurtdisi hesabimi yurtici bir araci kurumdan actirdim.
    Cocuklar bir de veraset isi ile ugrasmasinlar.
    Ayrica yurtdisinda 60K dolar istisna siniri veraset ve intikal vergisinin, uzerinde ciddi vergi yuku cikar.
    Syg,
    Önemli bir konuya değinmişsiniz.

Geçtiğimiz günlerde www.linkedin.com üzerinden linkedin ağıma katılmak isteyen İngiltere'den bankacı olarak kendini tanıtan bir bayan e-posta adresini de vererek kendisi ile iletişime geçmemi istemişti. Linkedin ağıma katmadım, öncelikle kendisini tanıtmasını istedim. 34 yaşında bir bankacı olduğunu, uzun yıllardır hareket görmeyen 15 küsur milyon sterlin tutarında bir hesabı ve müşterisini iyi bildiğini, zira zamanında hesabı müşterisine kendisinin bizzat açtığını, ölen ve yakını bulunmayan veya ölenin yakınlarının bilgi sahibi olmadıkları hesaplardaki varlıkları başka ülkedeki birini yakını/varisi gibi göstermenin ve bu yönde mahkemede hakimi ikna edip karar almanın kolay olduğunu belirterek paranın %58'i kendisine, %40'ı ölenin yakını/varisi olarak gösterilecek kişiye ve %2 de masraflara dağıtılacak şekilde teklifte bulundu ve bu parayla TR'de ortak yatırımlara girişmek istediğini belirtti. Kabul ediyorsam pasaport, tam ad, adres vb bazı bilgi ve belge fotoğraflarını kendisine göndermemi istedi. Bu şekilde sahibi ölen, uzun yıllardır hareketsiz kalan, varisleri olmayan hesaplarda çok önemli tutarlarda paralar bulunduğunu, bu paraları belirttiği şekilde anlaşmalı olarak başkalarının üzerlerine geçirmenin kolay ve risksiz olduğunu belirtti.

Tabii ki kendisine cevap vermedim ve e-postasını hemen spam olarak işaretledim.

Yurtdışı hesaplardaki varlıklardan yakınlarınız detaylı bilgi sahibi değil ise ve hele hele hesabın bulunduğu ülke kolay gidip gelinebilecek, varislerinizin işlemleri kolaylıkla ve fazla vergi ve masraf çıkmadan halledebilecekleri bir ülke değil ise bu tür kişilerin varlıklarınızı dolaylı yöntemlerle kendi üzerlerine geçirme ihtimali yüksek görünüyor.

Sayfa 168/667 İlkİlk ... 68118158166167168169170178218268 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •