Sayfa 175/666 İlkİlk ... 75125165173174175176177185225275 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 1,393 - 1,400 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Peki temettülerin vergisi hesaplanırken hangi kur esas alınıyor? Mesela benim aldığım hisse 3 ayda bir temettü veriyor. Yılsonu vergisi hesaplanırken her birinin yattığı tarih mi? Yıl sonu yada yıl ortalama kuru mu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Giga Yazıyı Oku
    Peki temettülerin vergisi hesaplanırken hangi kur esas alınıyor? Mesela benim aldığım hisse 3 ayda bir temettü veriyor. Yılsonu vergisi hesaplanırken her birinin yattığı tarih mi? Yıl sonu yada yıl ortalama kuru mu?

Temettünün verildiği tarihteki TCMB Döviz Alış kuru dikkata alınır.
    Bu iş için Excel dosyası tutmanızda fayda var.

Örnek: 1 lot üzerinden hesaplamadır.
    Veriler nasdaq.com

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3. Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Teşekkürler peki alım satımda kur farkı da vergilendirilmiş mi oluyor? (Eurobond alımsatımında kur farkı vergilendirilmiyor mesela)
    Örneğin kur 4 lira iken 1000 dolara aldığımız hisseyi kur 6 lira iken 1500 dolara satarsak vergi matrahı;

A) 500usd kar*6=3000tl mi
    B)6*1500 - 4*1000=5000 tl mi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Giga Yazıyı Oku
    Teşekkürler peki alım satımda kur farkı da vergilendirilmiş mi oluyor? (Eurobond alımsatımında kur farkı vergilendirilmiyor mesela)
    Örneğin kur 4 lira iken 1000 dolara aldığımız hisseyi kur 6 lira iken 1500 dolara satarsak vergi matrahı;

A) 500usd kar*6=3000tl mi
    B)6*1500 - 4*1000=5000 tl mi

Evet ama geçmiş yazılarda ayrıntılı var. Enflasyon endekslemesi yapılıyor. Alım satımda kur farkı da vergilendirilmiş oluyor.
    Zaten Al-Sata bulaşmamak lazım. Al-yat en güzel seçenek
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett

5. 10 bin DOLAR'ım var, yurtdışında hisseye değil etf ye yatırım yapmak istiyorum, gedik yatırımda hesap açtıracağım. temettü vergisi %20 olduğu için, sevgili arkadaşlar onlarca sayfa doküman okudum, kafam artık almaz oldu, bana en sağlamından 3-5 tane etf ismi yazabilir misiniz? Teşekkür ederim.

6.  Alıntı Originally Posted by baydisiplin Yazıyı Oku
    10 bin DOLAR'ım var, yurtdışında hisseye değil etf ye yatırım yapmak istiyorum, gedik yatırımda hesap açtıracağım. temettü vergisi %20 olduğu için, sevgili arkadaşlar onlarca sayfa doküman okudum, kafam artık almaz oldu, bana en sağlamından 3-5 tane etf ismi yazabilir misiniz? Teşekkür ederim.
    Yatırım tavsiyesi değildir, bir gün alacak olsam ben şunlar arasından (tercih sirama göre) seçim yapacağım:

VGT
    MGK
    VOO

kıymetli forumdaslarin da bu etflere yorumlarını beklerim. Ama misal VGT içinde Google ve Amazon olmamasına çok şaşırdım..
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

7.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Yatırım tavsiyesi değildir, bir gün alacak olsam ben şunlar arasından (tercih sirama göre) seçim yapacağım:

VGT
    MGK
    VOO

kıymetli forumdaslarin da bu etflere yorumlarını beklerim. Ama misal VGT içinde Google ve Amazon olmamasına çok şaşırdım..
    teşekkür ederim, post sonrası www.etfchannel.com isimli siteyi buldum.Lebi derya ETF var, sanırım bu VANGUARD denen şirket bu işin duayeni, ama QQQ denilen bir ETF var mübarek aselsan gibi getirisi var, araştırmaya devam ediyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by baydisiplin Yazıyı Oku
    teşekkür ederim, post sonrası www.etfchannel.com isimli siteyi buldum.Lebi derya ETF var, sanırım bu VANGUARD denen şirket bu işin duayeni, ama QQQ denilen bir ETF var mübarek aselsan gibi getirisi var, araştırmaya devam ediyorum.
    seçtiğim ETF'leri blogda kıyasladım. Fikir verebilir.
    syg.
    https://dividendexpert.blogspot.com/...rm-fonlar.html

Sayfa 175/666 İlkİlk ... 75125165173174175176177185225275 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •