Sayfa 182/667 İlkİlk ... 82132172180181182183184192232282 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 1,449 - 1,456 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Uber arz edilmiş. Alan var mı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Uber arz edilmiş. Alan var mı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Az da olsa düşerek başladı, yükseliş trendi başlasın biraz o zaman almayı düşüneceğim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by AxA Yazıyı Oku
    Merhabalar,

ABD borsasında iyi para kazanmış ama yine de mutlu olamamış biri olarak izninizle bazı tecrübelerimi paylaşmak istiyorum;

Kendimce iyi araştırmalar yaptığımı sanıp, zaten hazırda var olan dolarlarımla (böyle yazmamın sebebini birazdan göreceksiniz) Amazon, IRobot, Netflix gibi Nasdaq hisselerine güzelce yatırımlar yaptım. Amacım bu hisseleri uzun yıllar saklayıp çocuklarıma bırakmaktı. Bu müthiş şirketler de beni yanıltmadı, o zamanlar Trump da zırt pırt twit atmayınca güzel kazançlar elde ettim.

Buraya yatırım yaparken vergi konusunda da düşüncem “kazanırsam tabi ki vergimi de vereceğim” şeklindeydi, bu yüzden çok da üstüne düşmedim ve devletimizin kur farkından da vergi alabileceğini hiç düşünmedim, bu da en büyük yanlışım oldu.

Çünkü birkaç yıl önce dolar çok düşük seviyelerdeyken girdim ve zaten var olan dolarlarımla kazandığım kur gelirime durup dururken devletimi de ortak etmiş oldum ve güzelce vergimi ödedim.

Aslında vergilerin nerelere gittiğini görmek daha da acı veriyor ama şimdi bu konulara hiç girmeyelim.

Burada yazılan değerli yorumları da uzun uzun okudum; bazı arkadaşlar ETF lerden, temettülerden bahsedip, hisseleri satmayıp, bu vergiden kaçmayı düşünüyorlar ama bu devlet bu vergiyi almadan sizi bırakmaz arkadaşlar. Vefat etseniz bile çocuklarınıza/mirasçılarınıza çoook daha büyük vergi borcu bırakırsınız.

Temettüyü ve temettü mantığını pek sevmediğim için bu konuyla fazla ilgilenmiyorum ama özetle, ABD’den ıslak imzalı belge alamayacağınız için çifte vergi ödeyeceksiniz ve temettü uçup gidecek. Yatırım şirketlerimiz bile bu konuyu tam olarak bilmiyor, hesap extresini verince tamam sanıyorlar. Hatta bazı çalışanların, geliri beyan etmeyip vergi vermeseniz de sorun çıkmaz anlamına gelen konuşmalar da yaptığını biliyorum.

Yatırım şirketlerimiz demişken (Garanti Yatırım, İş Yatırım vs), bu şirketlerdeki ABD borsası hisselerimiz, kaynağı belirsiz olmadığı için hiçbir zaman “varlık barışı” kapsamına giremez (buradaki birkaç arkadaş varlık barışından yararlanmayı düşünmüştü). Varlık barışı için hesabın tamamen yurt dışında olması lazım. Bu konuda da Sn Dudu’nun bir yorumunu hatırlıyorum; “Hesabın yurt dışında olması vefatımızda çocuklarımıza büyük sorunlar çıkarır” gibi bir şey demişti ve ben de buna tamamen katılıyorum.

Sonuç olarak artık çok sevdiğim ABD borsasında olmayacağım. Mevcut ekonomi yönetimi olduğu sürece Bist’te de olmayı zaten düşünmüyorum.

Dolarlar boşta kalınca da uzun araştırmalarım sonucunda birkaç Eurobond’a giriş yapmış bulunmaktayım, bu defa vergiyi de iyi araştırdım, uzmanlara danıştım ve onlardan, bilale anlatır gibi anlatmalarını rica ettim. Bazı ayarlamalarla da yıllarca kuruş vergi vermeyeceğim şekilde (yani öyle umuyorum) alımları yaptım. İlgilenen olursa bunu da kısaca anlatabilirim..

Belki Nasdaq kadar kazanamayacağım ama en azından risk yok, kafam rahat. Artık Trump gece üzerini örttü mü, FED ne düşünüyor, Çinliler acaba Trump’ın restini görecek mi, resesyon, kriz vs vs korkularımdan da kurtulup arkama yaslanıp izleyeceğim.

Son olarak, ABD borsası ile ilgilenecek arkadaşlara tekrar hatırlatmak isterim ki; her şeyden önce vergi konusunu iyi araştırın ve sonra kararınızı verin.

Saygılar..
    paylasiminiz icin tesekkurler

keske alis yapamya basladiginiz tarihleri , satis yaptiginiz tarihleri felanda yazssaydiniz

doviz kurunun yukselisinden vergi almak ne yaa, hade temettuyu ve diger alinan vergileride anladikta dolar kuru yukselisinden nasil vergi alirlar, dolar hep yukselecek, hic bir zaman dusecegini sanmiyorum, cunku Turkiye %1 gelisirken diger ulkeler %10 gelisiyor haliyle %9 her defasinda kuculuyoruz (rakamalar farazi)

velevki odemedik, beyan etmedik, bu durumda nerden nasil ulastilar size, ? cunku ben satin aldigim tarihteki dolar kurunu bilmiyorum, daha dogrusu kaydini tutmuyorum ve ayrica beyanname vermeyide dusunmuyorum

4.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Paylasiminiz için teşekkürler. Canınızı sıkmış olmayayım ama intikal vergisi tahakkuk edebilir islemlerinize eğer para kaynağı tek hesapsa. Eşle açılan iki ortaklı müşterek hesap için belki takibi daha az yapılıyor olabilir ama ortak sayısı ve hesapta dönen işlem ve birikim hacmi arttıkça dikkat dikkat çekebilir hesabınız.
    Haklısınız, intikal vergisinin farkındayım, bu yüzden planlarımda zaten hiç bir şekilde müşterek hesap yok.
    Dolar transferlerini ise genelde elden yaparım, hem daha risksiz (para taşıma riski dışında), hem de swift masrafları yok.

5.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    paylasiminiz icin tesekkurler

keske alis yapamya basladiginiz tarihleri , satis yaptiginiz tarihleri felanda yazssaydiniz

doviz kurunun yukselisinden vergi almak ne yaa, hade temettuyu ve diger alinan vergileride anladikta dolar kuru yukselisinden nasil vergi alirlar, dolar hep yukselecek, hic bir zaman dusecegini sanmiyorum, cunku Turkiye %1 gelisirken diger ulkeler %10 gelisiyor haliyle %9 her defasinda kuculuyoruz (rakamalar farazi)

velevki odemedik, beyan etmedik, bu durumda nerden nasil ulastilar size, ? cunku ben satin aldigim tarihteki dolar kurunu bilmiyorum, daha dogrusu kaydini tutmuyorum ve ayrica beyanname vermeyide dusunmuyorum
    Kanun koyucu böyle koymaya karar vermişse bizim pek seçeneğimiz olmuyor maalesef.

Artık her şey herkes için tek tık uzaklıkta..
    Tek tıkla hisseleri aldığınız tarihi bulun, o günün TCMB kurunu bulun, sonra aynısını satış için yapın, hesaplayın o kadar.

Beyan etmeyebilirsiniz tabi ki ama unutmayın, artık devlet de tek tıkla size ulaşabilir.
    Normal verginizin yanında bir kat da vergi ziyaı cezası, gecikme cezası, bir de üstüne usulsüzlük cezası..
    Tabi şirketler için bu durum böyle ama şahıslar için de aynı şekil midir emin değilim.

Şöyle bir çözümü olabilir; yeni bir vergi affı çıkarsa, şirketler nasıl matrah artırma yapıyorsa, şahıs olarak da (satış yapılan yıl için) matrah artırımı yapılabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Az da olsa düşerek başladı, yükseliş trendi başlasın biraz o zaman almayı düşüneceğim
    bugün de düşüyor. eksi 11 şuan.

7.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    bugün de düşüyor. eksi 11 şuan.
    Bugün düşmeyen kalmadı zaten, ilk kez eksiye düştüm, sadece etfler artıda

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Bugün düşmeyen kalmadı zaten, ilk kez eksiye düştüm, sadece etfler artıda

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bu mesajda vergi sistemimizin saçmalığı ve adaletsizliği daha net anlaşılıyor.

Burada arkadaşımız eksiye düştüğünü belirtiyor ama büyük ihtimalle kurdaki yükselişten dolayı TL bazında artıda olduğunu düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki bugün hisselerini satmak zorunda kalsa idi hisselerden zarar etmesine rağmen vergi ödemesi gerekecekti.

Bu arada Sn ihsanaktas, inşallah artıya geçersiniz.

Sayfa 182/667 İlkİlk ... 82132172180181182183184192232282 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •