Special Days Image
Sayfa 183/665 İlkİlk ... 83133173181182183184185193233283 ... SonSon
Arama sonucu : 5315 madde; 1,457 - 1,464 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by AxA Yazıyı Oku
    Bu mesajda vergi sistemimizin saçmalığı ve adaletsizliği daha net anlaşılıyor.

Burada arkadaşımız eksiye düştüğünü belirtiyor ama büyük ihtimalle kurdaki yükselişten dolayı TL bazında artıda olduğunu düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki bugün hisselerini satmak zorunda kalsa idi hisselerden zarar etmesine rağmen vergi ödemesi gerekecekti.

Bu arada Sn ihsanaktas, inşallah artıya geçersiniz.
    Vergi sisteminin saçmalığından dert yanıyoruz ama kendi avantajımıza da çevirebileceğimiz durumlar var. Alım yaparken doları zirvede borsaları ise dipte yakalarsanız, hiç vergi ödemeden dolar bazında getiri sağlayabilirsiniz. Örneğin dolar geçen yaz yaşadığımız kur atağındaki zirve noktasından şu anda bile düşük durumda. $ 7TL iken hisse almış olsanız ve 5.20lerde hisseleri satsaydınız, kabaca bir hesapla %25 dolar bazında getiriye kadar sıfır vergiyle kurtulacaktınız. Tabii böyle ender bir durumu da yakalamak tamamen şans işi... Yabancı hisse senedi yatırımcısının gerçeği ise tüm riski sırtlanıp elde ettiği 3 kuruş gelirin 2-3 katını döviz değer artışı yüzünden vergi ödemek şeklinde. Daha da acıklısı ise hem borsada kaybedip hem de vergi ödemek...

Bu konuda birebir deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler sayın Axa. Konuyu takibe yeni başlayan ve yurtdışı borsalara merak duyan arkadaşlara da tavsiyem sakın yatırım danışmanlarının, mtlerin gazına gelip vergi konusunu hesaplamadan bu işlere girişmeyin. Aracı kurumların tek derdi alacakları komisyon nihayetinde...

2.  Alıntı Originally Posted by AxA Yazıyı Oku
    Dolarlar boşta kalınca da uzun araştırmalarım sonucunda birkaç Eurobond’a giriş yapmış bulunmaktayım, bu defa vergiyi de iyi araştırdım, uzmanlara danıştım ve onlardan, bilale anlatır gibi anlatmalarını rica ettim. Bazı ayarlamalarla da yıllarca kuruş vergi vermeyeceğim şekilde (yani öyle umuyorum) alımları yaptım. İlgilenen olursa bunu da kısaca anlatabilirim..
    Eurobond alımlarınızı nerden yaptınız acaba ? Fiyat olarak hangi banka ya da aracı kurum daha avantajlı araştırma fırsatınız oldu mu? Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

3. merhaba,
    Amazon hissesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

4.  Alıntı Originally Posted by AxA Yazıyı Oku
    Bu mesajda vergi sistemimizin saçmalığı ve adaletsizliği daha net anlaşılıyor.

Burada arkadaşımız eksiye düştüğünü belirtiyor ama büyük ihtimalle kurdaki yükselişten dolayı TL bazında artıda olduğunu düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki bugün hisselerini satmak zorunda kalsa idi hisselerden zarar etmesine rağmen vergi ödemesi gerekecekti.

Bu arada Sn ihsanaktas, inşallah artıya geçersiniz.
    İyi akşamlar, eurobond alımlarınız ile ilgili Bilgi verebilir misiniz ? Teşekkürler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    [QUOTE=yuriigagarin;3457111]merhaba,
    Amazon hissesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?[/QUOTE

cok iyi sirket, benim takip ve alim listelerimde, elime para gectikce alacagim hisselerden, hic gozum korkmadan Amazon GOOGLE, BABA alirim, TESLA

6.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Vergi sisteminin saçmalığından dert yanıyoruz ama kendi avantajımıza da çevirebileceğimiz durumlar var. Alım yaparken doları zirvede borsaları ise dipte yakalarsanız, hiç vergi ödemeden dolar bazında getiri sağlayabilirsiniz. Örneğin dolar geçen yaz yaşadığımız kur atağındaki zirve noktasından şu anda bile düşük durumda. $ 7TL iken hisse almış olsanız ve 5.20lerde hisseleri satsaydınız, kabaca bir hesapla %25 dolar bazında getiriye kadar sıfır vergiyle kurtulacaktınız. Tabii böyle ender bir durumu da yakalamak tamamen şans işi... Yabancı hisse senedi yatırımcısının gerçeği ise tüm riski sırtlanıp elde ettiği 3 kuruş gelirin 2-3 katını döviz değer artışı yüzünden vergi ödemek şeklinde. Daha da acıklısı ise hem borsada kaybedip hem de vergi ödemek...

Bu konuda birebir deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler sayın Axa. Konuyu takibe yeni başlayan ve yurtdışı borsalara merak duyan arkadaşlara da tavsiyem sakın yatırım danışmanlarının, mtlerin gazına gelip vergi konusunu hesaplamadan bu işlere girişmeyin. Aracı kurumların tek derdi alacakları komisyon nihayetinde...
     Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Eurobond alımlarınızı nerden yaptınız acaba ? Fiyat olarak hangi banka ya da aracı kurum daha avantajlı araştırma fırsatınız oldu mu? Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    O açıdan bakarsak zaten 7'nin zirve noktası, 5,20'nin de dip noktası olacağını öngören biri, borsaya girmeden bile kabaca %35 kazanabilir hem de kılçıksız ve vergisiz.

Eurobond'ları araştırırken de bir kaç bankadan fiyat aldım, fiyatlar zaten birbirine yakın, en iyi fiyatı veren bankadan da alımı yaptım, tabi rakamınız yükseldikçe indirim oranı da artabilir. O an bankada sorduğunuz eurobond yoksa, sizin için temin de ediyorlar.

Bu arada pazarlığı temiz fiyatta yapıyoruz, kirli fiyatta pazarlık olmuyor çünkü ilk kupon ödemesini tam aldığımız için temiz-kirli farkını da almış oluyoruz.
    (yani kupon ödemesine 4 ay kala eurobondu alsanız bile ilk kupon ödemesini 6 aylık alıyorsunuz, aradaki 2 aylık farkı da temiz-kirli fiyat farkı olarak ödüyorsunuz)

7.  Alıntı Originally Posted by zaftolga Yazıyı Oku
    İyi akşamlar, eurobond alımlarınız ile ilgili Bilgi verebilir misiniz ? Teşekkürler
    Merhaba,

Birkaç sayfadır yazdım ama aklınıza takılan bir soru olursa her zaman sorabilirsiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by AxA Yazıyı Oku
    Merhaba,

Birkaç sayfadır yazdım ama aklınıza takılan bir soru olursa her zaman sorabilirsiniz.
    Hangi vadeli aldınız ? Oranlar neydi ?
    Vergiden kaçınmak için limit ne olmalı ?
    Teşekkürler.

Sayfa 183/665 İlkİlk ... 83133173181182183184185193233283 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •