Sayfa 200/666 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250300 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 1,593 - 1,600 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Temettü kesintilerini sesli düşünüyorum ....

Yurtiçinde temettü stopaj iadesi alırken; beyanname ekinde, Vergi Dairesi, aracı kurumdan alınmış ''net temettü , brüt temettü, stopaj '' yazısı istiyor , bu sistem, tecrübeme göre 3 yıldır sorunsuz çalışıyor.

Aynı yazıyı yurtdışı temettüleri için aracı kurumlar veremiyor mu ?

Sonuçta, temettüler aracı kuruma geliyor.
    Şahsen aracı kurumdan değil, her yıl temettüsünü aldığım şirketten yazışma ile adıma yapılan temettü ödeme bilgilerini, hangi muhtasar beyanname ile beyan edildiği ve ödendiğini gösteren bilgi veya belge örneklerini talep ediyorum.

Esasında merkezi kayıt kuruluşunda her bir yatırımcının hesabına ödenen temettü bilgileri var. Temettü ödeyen şirketler MKK tarafından kendilerine açılan alandan temettü hak sahiplerinin bilgilerine rahatlıkla erişebiliyorlar. Bu sayede kestikleri vergileri beyan ederken kimlere ne kadar brüt ödeme yapıldığını, ne kadar vergi kesildiği muhtasar beyannamede tek tek göstermeleri mümkün. Elektronik ortamda bu işlemler oldukça kolay. Hazine ve Maliye Bakanlığı temettü ödeyen şirketleri yaptırım suretiyle zorlasa bu şirketler temetü ödeme bilgilerini muhtasar beyannamelerine eklerler, dolayısıyla herhangi bir belge ibraz edilmesine gerek kalmaz, zira sistem üzerinden adınıza yapılan temettü ödemeleri ve kesintiler ve kesintilerin kimler tarafından yapıldığı görülüyor.

2. Temettü ödeyen şirketlerin savunması; '' binlerce yatırımcımız var, hepsine tek tek değil , toplam olarak ödüyoruz'' diyorlar.

Ben de şirketten adıma yatırılan temettü yazısını istiyorum, MKK'dan o raporu alıyorlarmış.

Vergi kılavuzunda böyle bir evrak istendiğine dair bir bilgi yok.

Vergi dairesinin işgüzarlığı!

Gelelim yurt dışı temettü kesintilerine, aracı kurumun beyanı yeterli olmalı , ancak , burası Türkiye!
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku

Gelelim yurt dışı temettü kesintilerine, aracı kurumun beyanı yeterli olmalı , ancak , burası Türkiye!
    Ne yazıkki burası Türkiye.. Vergi iadesi için bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde yoktur.
    +İlgili ülkenin vergi dairesi imzası+mührü
    +İlgili ülkenin TR'deki konsolosluktan imzası+mührü..

Herkes CİMER'e ve Maliye bakanlığına yazarsa en azından çözüm için belki bizi fark ederler.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
     Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    İleride hesap açarsam TD Ameritrade'i tercih ederim. En önemli sorun para transferleri çok maliyetli.
    Sayın Dudu, sizin çocuklar Kanada'da olduğuna göre TD Direct Investing Canada'yı düşünebilirsiniz.
    TD Canada'da cash account veya margin account haricinde ayrıca "Self-Directed Tax-Free Savings Account (TFSA)" hesabı da açabilmeleri mümkün.
    (TFSA accounts are only available to an individual 18 years of age or older and who has a valid social insurance number (SIN). If you do not have a SIN, you cannot open a TFSA.)
    Bana bir sey acacaklarini sanmiyorum...

Cocuklara acarlarsa acarlar ikisi de 18 uzerinde ve SIN var ikisinde de..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
    Adamlar bakiyorlar, bu ihtiyar kim, hem turist, hem burada yasamiyo,r hem vergi mukellefi degil diyorlar ve kibarca gonderiyollar.

Syg,

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bana bir sey acacaklarini sanmiyorum...

Cocuklara acarlarsa acarlar ikisi de 18 uzerinde ve SIN var ikisinde de..

Syg,
    Çocuklara açarlar Hocam.

Hiç bir sıkıntı olmaz.

Eğer açarlarsa, siz buradan o hesapları yönetebilirsiniz.

Ben hem kendimin hem oğlumun hesabını buradan yönetiyorum.

Yalnız telefona gelen bir access code konusu var, bunu da eğer çocuklar sizin burada Türkiye telefonunuzu yazarlarsa, bu kod anında sizin telefonunuza gelir.

Bu telefon numarasını, hesap açıldıktan sonra siz web-sitesi üzerinden kendiniz değiştirebiliyorsunuz.

7.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Ne yazıkki burası Türkiye.. Vergi iadesi için bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde yoktur.
    +İlgili ülkenin vergi dairesi imzası+mührü
    +İlgili ülkenin TR'deki konsolosluktan imzası+mührü..

Herkes CİMER'e ve Maliye bakanlığına yazarsa en azından çözüm için belki bizi fark ederler.
    Katılmıyorum !

Beyanım yeterli olmalı...

Aksini, o ispatlasın!

O kadar kanıksadık ki şu evrak onaylama işini , doğal geliyor...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
     Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Çocuklara açarlar Hocam.

Hiç bir sıkıntı olmaz.

Eğer açarlarsa, siz buradan o hesapları yönetebilirsiniz.

Ben hem kendimin hem oğlumun hesabını buradan yönetiyorum.

Yalnız telefona gelen bir access code konusu var, bunu da eğer çocuklar sizin burada Türkiye telefonunuzu yazarlarsa, bu kod anında sizin telefonunuza gelir.

Bu telefon numarasını, hesap açıldıktan sonra siz web-sitesi üzerinden kendiniz değiştirebiliyorsunuz.
    Su andaki hesap duz bir hesap, onu da cocugun profilini kullanarak once bir ortak hesap actilar..
    Sonra o profilden yararlanarak bana ayri bir hesap...
    Checquing ve savings var, cad ve usd ama bir investment acc acamadilar, yasalar izin vermiyor dediler..
    Dusuk limitli bir de kredi karti ve debit karti da tabii caktilar bana gidince kullanmak icin, sonra da hadi gule gule dediler..
    Burada HSBC premier client olmasam kapidan iceri bile sokmuyollar deyyuslar.
    Buraya donunce bi de CRA'dan mektup geldi senin tax status'un nedir bi acikla bakalim diye..
    Lan ne kazandik da ne verecegiz amk? dedim..
    Yani bu isler orada cok siki sizin anlayacaginiz.
    Cocugun birisi PR olursa hic acimayacagim ama, onun uzerinden yapacagim isleri..
    Bu islerde en rahat banka kimdir acaba?

Syg,

Sayfa 200/666 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250300 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •