Sayfa 207/666 İlkİlk ... 107157197205206207208209217257307 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 1,649 - 1,656 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Türkiye'de Bulunan Varlıkların Beyanı ve Verginin Ödenmesi
    Türkiye'de bulunan varlıkların beyanı
    MADDE 6- (1) Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve
    Türkiye'de bulunan, ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan; para, altın, döviz, menkul
    kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar, 31/12/2019 tarihine (bu tarih dahil)
    kadar Ek-3’te yer alan beyanname ile gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olunan vergi
    dairelerine doğrudan beyan edilebileceği gibi 340 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel
    Tebliğinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda elektronik ortamda da beyan
    edilebilecektir.
    (2) Yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerini elektronik ortamda vermek
    zorunda olan mükellefler, Ek-3’te yer alan beyannamelerini de 340 ve 346 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda elektronik ortamda
    vermek zorundadırlar.
    (3) Geçici 90 ıncı madde kapsamında beyan edilen taşınmazların ayni sermaye olarak
    konulmak suretiyle işletme kayıtlarına alınması halinde, sermaye artırım kararının beyan
    tarihi itibarıyla alınmış olması ve söz konusu kararın beyan tarihini izleyen onuncu ayın
    sonuna kadar ticaret siciline tescil edilmesi kaydıyla, bu madde hükümlerinden
    faydalanılabilir.
    Verginin ödenmesi
    MADDE 7- (1) Vergi dairelerine beyan edilen varlıkların değerleri üzerinden vergi
    dairelerince %1 oranında vergi tarh edilecektir. Bu şekilde hesaplanan vergi, tarhiyatın
    yapıldığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenecekti

2. Kral bu vergi olayı çözülmeden şöyle bir sorun olacaktır. Örnek: 100 dolarin var dolar 5 TL senaryo 1: doları yastık altı yaptın dolar 6 TL oldu sattin. 100 TL net kaldı.
    Senaryo 2: 100 dolar ile 100tane a kağıdı aldın. Kağıt 110 oldu dolar da 6 sattin. 160 kazandın. Vergisi yaklaşık 50 olur. Sana 110 kaldı.
    Senaryo 3:kağıt hiç artmadı dolar 6 oldu. Bu sefer 100 kazandin. Vergisi 35 TL sana 65 kalıyor. Dudu abi bunu demek istemiş olabilir. Burda vergi sisteminde bir sorun var sanki. Ben 10 dolar kazandiysam 10 doların güncel kur üzerinden vergisini vermeliyim diye düşünüyorum. + Kur farkı değil.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,008
     Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    işte bu çok sağlıklı bir değerlendirme.

Bakma sen ihtiyarlara.
    Ihtiyarlarin beyni sulanmis degil mi Tinaz abim?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ihtiyarlarin beyni sulanmis degil mi Tinaz abim?
    Syg,
    He valla..

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben memnunum son 10 seneden..
    Emekli ihtiyar adamim.
    Fazla paraya ihtiyacim yok.
    Gencler dusunsunler..
    Syg,
    ihtiyarlıkta nedir? sayın dudu, son 10 seneden memnun değilim, senin de memnun olduğunu sanmıyorum. dolar son 5 senedir çok arttığından paramız eridi. o nedenle sen de ben de yurt dışı yatırım( hisse) araştırmasını yapmadık mı? ama çifte vergilendirme elimizi kolumuzu bağlamakta.

6.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    ihtiyarlıkta nedir? sayın dudu, son 10 seneden memnun değilim, senin de memnun olduğunu sanmıyorum. dolar son 5 senedir çok arttığından paramız eridi. o nedenle sen de ben de yurt dışı yatırım( hisse) araştırmasını yapmadık mı? ama çifte vergilendirme elimizi kolumuzu bağlamakta.
    Bir devlet için başka türlüsü düşünülebilir mi.

Zaten ciddi bir tasarruf açığı var, bir de tasarruf sahipleri parasını yabancı ülkelere taşırsa, sonu nereye varır.

Bu vergi oranları ile, elleri kolları bağlayacak ki, hiç yoksa kümesteki kazlar kaçmasın.

7. Yanlış anlaşılmasın ben portfoyun bir kısmının yurtdışı ayağının da olması gerektiğine inanıyorum. Uzun donem Sp500 ve dolar bazlı bist30 grafiğine bakıp bunu soylemeyeni döverler zaten. Sadece işin vergi boyutunu atlamamak gerek. Vergi vermemek için iyi bir getiriden mahrum kalmak anlamlı değil. Ancak zamanlama ve miktar konusunda işin vergi boyutunu da düşünerek kadar verilmeli.

Türkiye'deki hisse senedi yatırımının vergi kolayliklari (alım satım kazancindan vergi alınmaması, temettunun beyan sınırının üstündeki yarısının vergiden muaf olması vb ) sonsuza kadar sürecek gibi düşünmek de doğru olmayabilir..

Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

8.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Yanlış anlaşılmasın ben portfoyun bir kısmının yurtdışı ayağının da olması gerektiğine inanıyorum. Uzun donem Sp500 ve dolar bazlı bist30 grafiğine bakıp bunu soylemeyeni döverler zaten. Sadece işin vergi boyutunu atlamamak gerek. Vergi vermemek için iyi bir getiriden mahrum kalmak anlamlı değil. Ancak zamanlama ve miktar konusunda işin vergi boyutunu da düşünerek kadar verilmeli.

Türkiye'deki hisse senedi yatırımının vergi kolayliklari (alım satım kazancindan vergi alınmaması, temettunun beyan sınırının üstündeki yarısının vergiden muaf olması vb ) sonsuza kadar sürecek gibi düşünmek de doğru olmayabilir..

Saygılarımla
    Kırk yukarıda yazdığım mevzuata baktin mi?

Sayfa 207/666 İlkİlk ... 107157197205206207208209217257307 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •