Sayfa 217/668 İlkİlk ... 117167207215216217218219227267317 ... SonSon
Arama sonucu : 5344 madde; 1,729 - 1,736 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    bu cok kotu bir durumm tam suna alistik ,buna alsitik derken her daim yeni birsey cikiyor,
    Evet malesef böyle bir sorun var.
    Sayin Kirk7'ninde belirttigi gibi ETF'lere yatirim yapmaktan baska care yok. Ancak bu ETF'lerinde ABD'de olmamasi gerek. Irlanda bazli ETF'ler bu konumda en mantiklisi olabilir. Irlanda'da intikal vergisi es icin hic yok, cocuklar icin 434.000 EUR istisna.
    Diger taraftan temettü vergi sorunu olmayan su anda sadece GB var. GB'de intikal vergisi istisnasi ise 350.000 sterlin (kisi basina degil tüm varisler icin gecerli toplam rakam), ama temmettüye vergi yok.
    Diger bir olanak ise yakinda Hollanda olacak. Hollanda hükümeti 2020'den sonra temettülerde vergiyi 0'lamayi planliyor (yasalastimi bilmiyorum). Intikal vergisi tam mükellef olmayanlar icin yok anladigim kadari ile, olsada istisnasi es icin 650.000 EUR. Ancak cocuklar icin sadece 20.6016 EUR.

Not: Bu forumda il yazim ve tüm forum üyelerine merhaba ve iyi aksamlar (geceler) diyorum.
    Ayrica türkce klavye kullanmadigimdan kaynaklanan türkce harf eksikliklerimden dolayi özür dilerim.

2.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Evet malesef böyle bir sorun var.
    Sayin Kirk7'ninde belirttigi gibi ETF'lere yatirim yapmaktan baska care yok. Ancak bu ETF'lerinde ABD'de olmamasi gerek. Irlanda bazli ETF'ler bu konumda en mantiklisi olabilir. Irlanda'da intikal vergisi es icin hic yok, cocuklar icin 434.000 EUR istisna.
    Diger taraftan temettü vergi sorunu olmayan su anda sadece GB var. GB'de intikal vergisi istisnasi ise 350.000 sterlin (kisi basina degil tüm varisler icin gecerli toplam rakam), ama temmettüye vergi yok.
    Diger bir olanak ise yakinda Hollanda olacak. Hollanda hükümeti 2020'den sonra temettülerde vergiyi 0'lamayi planliyor (yasalastimi bilmiyorum). Intikal vergisi tam mükellef olmayanlar icin yok anladigim kadari ile, olsada istisnasi es icin 650.000 EUR. Ancak cocuklar icin sadece 20.6016 EUR.

Not: Bu forumda il yazim ve tüm forum üyelerine merhaba ve iyi aksamlar (geceler) diyorum.
    Ayrica türkce klavye kullanmadigimdan kaynaklanan türkce harf eksikliklerimden dolayi özür dilerim.
    Hoşgeldiniz foruma.

Veraset vergisinden kaçarken alım satım vergisini atlamamak gerek. İrlanda'da anladığım kadarıyla (exit tax adinda) 41% oranında satış vergisi var.

Gelecekte durum ne olur pek bilmiyorum ama yerli aracı kurumla çalıştığımız ve Amerikan borsası acisinsan menkul kıymet sahipliğinin aracı kurumunuzda olduğu durumda Amerika vergi dairesi oldunuz mu kaldınız mı veraset vergisi uygulansın mi takibini çok dolaylı şekilde yapmak durumunda olur. Ben diğer ülkelerdeki (menkul kıymet sahipliği aracı kurumda olsa bile kacilamayabilecek) alım satım vergisini veraset vergisinden daha uygulanması muhtemel ve tehlikeli buluyorum açıkçası. Dolayısıyla şu an için tercihim yerli aracı kurumlar üzerinden amrrikan etfleri hala. Ama hem veraset vergisi hem de alım satım vergisi olmayan ve Amerikan piyasalarına düşük komisyonlarla yatırım yapabileceğimiz etflere sahip bir ülke olursa ne ala..

Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Hoşgeldiniz foruma.

Veraset vergisinden kaçarken alım satım vergisini atlamamak gerek. İrlanda'da anladığım kadarıyla (exit tax adinda) 41% oranında satış vergisi var.

Gelecekte durum ne olur pek bilmiyorum ama yerli aracı kurumla çalıştığımız ve Amerikan borsası acisinsan menkul kıymet sahipliğinin aracı kurumunuzda olduğu durumda Amerika vergi dairesi oldunuz mu kaldınız mı veraset vergisi uygulansın mi takibini çok dolaylı şekilde yapmak durumunda olur. Ben diğer ülkelerdeki (menkul kıymet sahipliği aracı kurumda olsa bile kacilamayabilecek) alım satım vergisini veraset vergisinden daha uygulanması muhtemel ve tehlikeli buluyorum açıkçası. Dolayısıyla şu an için tercihim yerli aracı kurumlar üzerinden amrrikan etfleri hala. Ama hem veraset vergisi hem de alım satım vergisi olmayan ve Amerikan piyasalarına düşük komisyonlarla yatırım yapabileceğimiz etflere sahip bir ülke olursa ne ala..

Saygılarımla
    Kesin emin olmamakla birlikte (arastirmak lazim) cifte vergilendirme anlasmasi olan ülkelerde, hisse senetlerinde yapilan alim satim kazanci vergilendirme hakki, mükellefinin daimi ikametinin oldugu ülkede olur. Yoksa hic kimse gidip Irlanda, Luxemburg vs. gibi ülkelerde yatirim yapmaz.
    Simdiye kadar buradaki forumlarda (Almanya) böyle bir durum sözkonusu olmadi. Belki AB ülkeleri arasinda bu sorun yoktur. Bunu gercekten detayli arastimak lazim. Ama kesin olarak bildigim eger Almanya'da tam mükellef degilseniz ve alman sirket hisse senetlerinden bile alim satim kazanciniz olsa Almanya'da kazanciniz vergiye tabi degil (temettüler icin 26,32).

Ama sizi yazdiklariniza tamamen katiliyorum. Aslinda en mantiklisi tamamen Türkiye'de yatirim yapmak. Cünkü vergi yasalarinin yarin ne olacagi belli olmaz. Bugün 0 olan vergi, yarin 30,40,..90 olabilir. Hic bir ülke yeri geldiginde yasa masa, anlasma falan dinlemiyor isine geldiginde. Hatta aslinda anlasmalar ile uygun olabilir yaptiklari. Cikar der, ben temettüye vergiyi 15'den 90'a cikardim. Hakkim olan 15 ama geri kalani almak icin gel bana basvuru yap der ve oyle belgeler ister ki, bir araya getirmesi KY icin hemen hemen imkansiz olabilir.

Kisacasi bende cok düsündüm tasindim Türkiye'ye dönersem hisse senetlerimi ne yaparim diye.
    Hala da düsünüyorum.
    Sonucunda su soruyu kendimize cevaplamamiz lazim.

Türkiye'de devlete parama, malima el koyar mi diye ne kadar güveniyorum.
    Aslinda bu soruyu diger devletler icinde yapmak lazim. Gectigimiz 100 sene icerisinde Almanya 2 defa insanlarin parasina bir sekilde el koydu.Bir daha yapmaz diye bir sey yok.

Yoksa hisseler inmis, cikmis, vs. pek büyük bir sorun degil yatirimlariniz cesitlendirimis ise. Bir sekilde zamanla her sey yerine oturuyor.

4. Saygılar.

5. Bir önceki saygada ata 306 arkadasta sormuş bu teamviver işini. Ne dersiniz alip unutalim mi zira pazartesi hesabi actiracam gedikten. 1ooo euroya ikna oldular ilk basta 5 bin dolar istemislerdi. Ve hisse aliminda 10 euro kom alacaklar. Zaten al sat yapmayacam . alip unutacam bu team viveri. Anlayan arkadaşlara sordum iyi gelecegi parlak bi sirket dediler sizin yorumlarinizi da almak isterim

TR-IRL cifte vergilendirme anlasmasi

Resmi yazisma ve anlasmalari okuyarak anlamak, normal vatandas icin, gercekten zor.
    Ancak TR-IRL arasindaki cifte vergilendirme anlasmasinin 13. Maddesine baktigimda, alim satis kazanclarini (hisse senetlerinde) vergilendirme hakkinin, vergi mükellefinin daimi ikametinin oldugu ülke olarak cikariyorum.
    Yani benim anladigim Türkiye'de yasayanlar icin alim satim kazanci tamamen Türkiye'de vergilendiriliyor.

https://www.gib.gov.tr/fileadmin/mev...at/IRLANDA.htm

7.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Resmi yazisma ve anlasmalari okuyarak anlamak, normal vatandas icin, gercekten zor.
    Ancak TR-IRL arasindaki cifte vergilendirme anlasmasinin 13. Maddesine baktigimda, alim satis kazanclarini (hisse senetlerinde) vergilendirme hakkinin, vergi mükellefinin daimi ikametinin oldugu ülke olarak cikariyorum.
    Yani benim anladigim Türkiye'de yasayanlar icin alim satim kazanci tamamen Türkiye'de vergilendiriliyor.

https://www.gib.gov.tr/fileadmin/mev...at/IRLANDA.htm
    sayin samreit, paylasiminiz icin tesekkurler.

madde 10 ve 13'ten anladigim: irlandada kurulu etflerden alinan temettulerden irlanda turk vatandaslarindan en fazla 15% stopaj aliyor. sonrasinda turkiyede tekrar geilr vergisi oduyorsunuz. bahsettiginiz gibi alim satim verigisini de sadece turkiyede oduyorsunuz.

yabancilar icin de irlandada veraset intikal vergisi yok. bana daha cazip geldi, ayrica bazi irlanda etflerinde temettuleri otomatik olarak yeniden yatirima aktarma (accumulating) opsiyonu var. incelemek lazim
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    sayin samreit, paylasiminiz icin tesekkurler.

madde 10 ve 13'ten anladigim: irlandada kurulu etflerden alinan temettulerden irlanda turk vatandaslarindan en fazla 15% stopaj aliyor. sonrasinda turkiyede tekrar geilr vergisi oduyorsunuz. bahsettiginiz gibi alim satim verigisini de sadece turkiyede oduyorsunuz.

yabancilar icin de irlandada veraset intikal vergisi yok. bana daha cazip geldi, ayrica bazi irlanda etflerinde temettuleri otomatik olarak yeniden yatirima aktarma (accumulating) opsiyonu var. incelemek lazim
    Sayin Kirk7,
    rica ederim, ne demek .
    Bilgi alis verisinde bulunmak icin buradayiz.

Ayni zamanda Irlanda'nin bu ETF'lerden verilen temettülerde AB ülkeleri ve cifte vergilendirme anlasmasi yaptigi ülkelerin vatandaslarina 0 stopaj uyguladigina dair bir yazi okumustum (kesin degil bu bilgi yalniz).

Eger Türkiye'de yasasaydim akkumulasyon yapan ETF'leri tercih ederdim.
    Aslinda Vanguard ETF'leri daha cok ilgimi cekiyor, ancak Vanguard'in ilgimi ceken ve akkumulasyon yapan ETF'leri alman borsalarinda islem görmüyor. O yüzden bu konuda öncelikli olarak Blacrock ETF'lerini takip ediyorum.

YAY yerine iShares VII PLC - iShares NASDAQ 100 UCITS ETF (IE00B53SZB19, yillik komisyon % 0,33) ve
    AFA yerine iShares VII PLC - iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IE00B5BMR087, yillik komisyon % 0,07) ETF'lerini bir inceleyin.

Yalniz Türkiye'de ETF'ler nasil vergilendiriliyor, detayli ögrenmek lazim.
    Alman devleti bu akkumulasyon yapan ETF'lerden, ETF'lerin aldigi temettülerden, vergi alamadigi icin, yeni bir yasa cikardi. Bu cercevede böyle fonlarda sene sonunda, sene basi degeri ile karsilastirilarak, deger artisini hesaplayip, kazanc var ise %30'undan vergi aliyor (bankalar otomatik olarak yapiyor). Yani temettü almasaniz da, almis gibi vergi ödüyorsunuz.

Sayfa 217/668 İlkİlk ... 117167207215216217218219227267317 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •