Sayfa 231/665 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331 ... SonSon
Arama sonucu : 5319 madde; 1,841 - 1,848 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    senden ricam en begendigin 5 Eurobondu yazabilirmisin? riski az, vadesi cok yuksek olmayan ?
    bende 2-3 aydir Eurobondu arastiriyorum , zaten ilk defa burda sormustum
    Şu anda Amerika`da ve Avrupa`da faizlerin çok düşük olması - ortalama yüzde 1.7 civarında - gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye`nin uluslararası tahvillerine ilgiyi artırıyor. Önceki gün ihraç edilen 2034 vadeli Türk tahvili, aynı vadeli ABD tahvillerine göre yaklaşık 300 baz puan daha fazla getiri sağlıyor. Genellikle eurobond yatırımında yabancılar ön plana çıktığı için küçük yatırımcı bu enstrümanla ilgili olarak daha düşük risk algılamasına giriyor.
    Ancak her şeyden önce eurobond alan yatırımcı almış olduğu tahvilin ait olduğu ülkenin uzun vadeli riskini de üstlenmiş oluyor. Dolayısıyla ülkenin olası bir borç ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda eurobond sahiplerine yapılacak ödemelerde iptal edilebiliyor veya dondurulabiliyor.

Rusya örneği
    Hatırlanacağı gibi 1998 yılında Rusya borç ödeme güçlüğüne düşüp moratoryum ilan etmişti. Dolayısıyla 30 - 35 yıllık vadede ülke riskini alan yatırımcı yatırım yaptığı ülkenin bu süreç içerisine herhangi bir borç ödeme güçlüğü içine girmeyeceğini düşünüyor. Zaten ülkeler arasındaki eurobond faiz farklılıkları da bu risk algılamasının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle eurobond yatırımı yapacak yatırımcının yatırım yaptığı ülkeyi yakından takip etmesi ve olumsuz sinyaller alındığında pozisyonunu kapatması gerekiyor.

1- Eurobond nedir?
    Hazine`nin dış piyasalardan borçlanmada kullandığı ve yabancı yatırım bankalarının aracılık yaptığı ihraçlarda satılan tahvillere eurobond deniyor.

2- Türkler yatırım yapabilir mi?
    Eurobondlara isteyen herkes yatırım yapabilir.

3- Nereden alınabilir?
    Eurobond tüm bankalardan alınabiliyor.

4- Ne kadarla alınabilir?
    Birçok banka asgari yatırım tutarını düşürdü. Şu anda birçok banka 1.000 dolar ve katlarına eurobond satışı yapıyor.

5- Kazanç nasıl oluşuyor?
    Eurobond, fiyatın yükselmesi faizin düşmesine bağlı olarak değer kazanıyor. 100 birim nominal değerle alınan bir eurobondun fiyatı, 140 dolar seviyesine yükseldiğinde yatırımcı bonosunu sattığında aradaki 40 doları kazanıyor. Yatırımcı bir de bu kağıtların üzerindeki kupon faizini alıyor.

6- Kupon faizi nasıl ödeniyor?
    Mesela, yeni tahvil için kupon faizi altı ayda bir olmak üzere yılda iki kere dünkü fiyattan alındığı varsayımıyla yüzde 7.85 olarak ödeniyor. Yani 10.000 dolarlık bir yatırımın dünkü fiyatlarla yıllık kupon getirisi 785 dolar oluyor.

7- Tahvil - kur ilişkisi nasıl işler?
    Dün itibariyle 10.000 dolarlık yatırım yapmak için 13 milyar 670 milyona sahip olmanız gerekiyor. Daha net görülmesi amacıyla bononun hiç prim yapmadığı varsayımıyla hesaplama yapıldığında bononuzu elden çıkardığınızda kur 1.300 bine gerilmiş ise 10.000 dolarlık yatırımın TL karşılığı 13 milyar oluyor. Tabii kur değer kazandığında bu kez kazançlı çıkıyorsunuz. Yine bono iyi prim yaptığı taktirde düşük kura karşın sermaye kazancı ve kupon getirisi nedeniyle eurobond karlı bir yatırım oluyor.

8- İhraçtan alsam nasıl olurdu?
    Yeni kağıt piyasaya 8.23`lik getiriyle çıktı. Yani ihaleden bu kağıdı alan yatırımcı yıllık vadede 10.000 dolarlık yatırım için 823 dolar getiri alacak.

9- Eurobondda risk nedir?
    Eurobond yatırımlarında uluslararası konjonktür çok önemli. Gelişmekte olan ülkelere bakış olumsuza dönerse bonolara satış gelebilir.

10- Başka riskler de var mı?
    Yine konjonktürün olumsuza döndüğü durumlarda bu piyasada vadeler uzun olduğu için faiz değişimlerinin fiyata etkisi büyük oranlı oluyor. Ve bononun elden çıkarılması zorlaşabiliyor. Yine ilk iki çeyrekte beklenmemekle birlikte FED şu anda ABD`de yüzde 1`ler civarında olan kısa vadeli faizleri yükseltirse bu maliyetleri etkileyeceğinden Türk tahvilleri de bundan olumsuz etkilenir.

2. Vanguard indirim yapmış komisyonlarda:

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    [QUOTE=Rmzn06;3991924]

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    nitelikli yatırımcılar için olabilir.

peki dostum Eurobonda yatirim yapan FON alsak nasil olur Misal : İŞ PORTFÖY EUROBOND BORÇLANMA ARAÇLARI (DÖVİZ) FONU
    yilbasindan beri getiri %13

veya bu İŞ PORTFÖY EUROBOND BORÇLANMA ARAÇLARI (DÖVİZ) FONU yilbasindan beri getiri %27

ne dersiniz? bence direk Eurobonda yatirmaktan daha pratik sanki

https://www.isportfoy.com.tr/tr/yatirim-fonlari

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,948
    Evet Arkadaslar son 3-4 yildir aceba Fon mu alsam diyordum her seferiden TEFAS tan fonlari karsilastiyorudum
    ve yilbasindan beri getirilerine bakiyordum en son - burdada yazdim- iki adet fonda karar kildim

AFA ve AFT

her birinden 200 TL lik aldim ve asagida bu gunku geldikleri degerlemeler

AK PORTFÖY AMERİKA YABANCI HİSSE SENEDİ FONU : 267 TL
    AK PORTFÖY YENİ TEKNOLOJİLER YABANCI HİSSE SENEDİ FONU : 283 TL

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    [QUOTE=richardbozkurt;4007293]
     Alıntı Originally Posted by Rmzn06 Yazıyı Oku

peki dostum Eurobonda yatirim yapan FON alsak nasil olur Misal : İŞ PORTFÖY EUROBOND BORÇLANMA ARAÇLARI (DÖVİZ) FONU
    yilbasindan beri getiri %13

veya bu İŞ PORTFÖY EUROBOND BORÇLANMA ARAÇLARI (DÖVİZ) FONU yilbasindan beri getiri %27

ne dersiniz? bence direk Eurobonda yatirmaktan daha pratik sanki

https://www.isportfoy.com.tr/tr/yatirim-fonlari
    yok fona rağmen direk Eurobondu alırım.
    bize dolar bazında cash kupon ödemesi lazım
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Tüm kurumların 2020 Global Piyasa Beklentileri..
    -Market Outlook 2020-

https://www.bloomberg.com/graphics/2...ment-outlooks/

".....Goldman Sachs

Risky assets benefited from central bank easing in 2019, but now growth will need to drive returns. We expect moderately better economic and earnings growth, and therefore decent risky asset returns. But we also see plenty of risks, and more challenging valuations, so the upside is limited.

"....HSBC

Our baseline scenario for 2020 is relatively favorable. We anticipate slow and steady growth, low inflation, accommodative policy and single digit profit growth. In our view, a recession seems like more of an issue for 2021, or even beyond.

"...JPMorgan Chase & Co.

Returns to be generally worse than 2019, which delivered above-average gains on all sectors but Commodities and EM FX. The spectrum of total return projections runs from single-digit losses on DM bonds and commodities to low single-digit gains on much of credit (U.S./euro HG, EM sovereigns) to mid-to-high single digits on EM corporates and U.S. HY.

"...TD Securities

The first half of 2020 will repeat many of the themes from 2019: further central bank easing and disappointing growth in some regions, with inflation struggling to reach target across most major economies. By mid-year, looser financial conditions and gradually fading uncertainty should mark an inflection point, with global growth slowly returning to trend over the following quarters.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,948
    Evet arkdaslar artik Yonu rusyaya cevirdim ve en begendigim sirketleri soyle siraladim

Rusyada yeni kanun cikardi, devletin payinin oldugu sirketler, karin %50 sini temettu olarak dagitmak zorunda buda rus borsasina cok iyi geldi ,

Temettu yatirimcisina inanilmaz guzel gelirler vaad ediyor ama hangi sirket ne var ne yok inanin bende bilmiyorum

Daha dogrusu arastirmalarim tam bitmedi, norvec varlik fonunun alim yaptigi rus firmalara ve diger yabanci guvenilir kaynaklara dayanarak asagida boyle bir portfoy olusturdum, 15-20 gunde boyle evrildi baklim

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Saving-Accumulation-Investment
    In God We Trust

[QUOTE=Trade Shark;4007473]
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku

yok fona rağmen direk Eurobondu alırım.
    bize dolar bazında cash kupon ödemesi lazım
    Vergisel noktada fonlar daha avantajlı diye biliyorum. Ama fonda da yönetim ücreti var. Adamlar 10 tane eurobond atıyor, hiç yönetimf alan yok ama yönetim ücreti alıyor.

Sayfa 231/665 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •