Sayfa 233/664 İlkİlk ... 133183223231232233234235243283333 ... SonSon
Arama sonucu : 5308 madde; 1,857 - 1,864 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    Arkadaslar Boingin Max Rezaletinden hemen sonra Airbus almistim gayet guzel gidiyor, adamalr zaten siparis rekoru kiriyor
    dividentte veriyor

Bence Boing dahada duser, boingi nasil shortlarim? headge yapmayi , short yapmayi hic bilmiyorum, bu konuda deneyimi olan vamridir

her konussmamiz long uzerine, birde Short nasil yapilir bilgisi alabilirmiyim

2. Nasdaqtan hisse almak istiyorum var mi geleceğin apple netflixin potansiyeli sizce

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,808
     Alıntı Originally Posted by Future1905 Yazıyı Oku
    Nasdaqtan hisse almak istiyorum var mi geleceğin apple netflixin potansiyeli sizce
    Illa ki vardir da hangisi oldugunu bi bilsek
    Syg,

4.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    Arkadaslar Boingin Max Rezaletinden hemen sonra Airbus almistim gayet guzel gidiyor, adamalr zaten siparis rekoru kiriyor
    dividentte veriyor

Bence Boing dahada duser, boingi nasil shortlarim? headge yapmayi , short yapmayi hic bilmiyorum, bu konuda deneyimi olan vamridir

her konussmamiz long uzerine, birde Short nasil yapilir bilgisi alabilirmiyim
    https://www.barchart.com/stocks/quotes/BA/options

Yurtdışı hisselerde opsiyon yaptıran bir kurum vasıtasıyla put opsiyonu alınarak, düşüşlerden gelir elde etme imkanı bulunmaktadır.
    --Kişisel görüşlerim olup, yatırım danışmanlığı tavsiyesi değildir

Reddit blogunda olan bir yazi. Belki yazilmistir ama ben bulamadim.

https://old.reddit.com/r/financialin...t_vs_absolute/

3 yatirimci son 40 senede S&P 500‘e yatirim yapiyorlar, ama yatirim tazlari degisik.
    Asagida reddit blogundaki hikayenin biraz kisaltilmis hali yer almakta.

Tiffany:

Tiffany iyi bir yatirimci degil. Önce yillarca ayda 200$ biriktiriyor ve %3 ile bankada faizde tutuyor. 1987‘de parasini komple borsaya yatiriyor ve borsa %33 düsüyor. Ayni sekilde 2007 kirizine kadar daima tepe noktasinda alimlarini yapiyor. 40 yil sonunda toplamda 96.000$ birikimini borsaya yatirmis oluyor ve potföy büyüklügü 663.594$ olmus oluyor.

Brittany:

Brittany ise tam tersine cok iyi yatirimci ve önce Tiffany gibi %3 faiz ile ayda 200$ biriktiriyor. Ancak iyi yatirimci oldugu icin daima dip noktalarda alimlarini gerceklestiriyor. 40 yil sonunda toplamda 96.000$ birikimini borsaya yatirmis oluyor ve potföy büyüklügü 956.838$ olmus oluyor.

Sarah:

Sarah diger iki arkadasinin tersine ne dip ariyor ne tavan. 1979 yilinda ayda 200$ endex fonuna yatirim yapiyor. Bu sürec icersinde hicbir seye bakmiyor ve azimli bir sekilde her ay otomatikman fon aliyor. 40 yil sonunda toplamda 96.000$ birikimini borsaya yatirmis oluyor ve potföy büyüklügü 1.386.429$ olmus oluyor.

Asagida bu yatirimlarin google docs'da olan verileri var.

https://docs.google.com/spreadsheets...eTw/edit#gid=0

Sonucunda mühim olan (uzun vadede) birikimi yapmak.

6.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Reddit blogunda olan bir yazi. Belki yazilmistir ama ben bulamadim.

https://old.reddit.com/r/financialin...t_vs_absolute/

3 yatirimci son 40 senede S&P 500‘e yatirim yapiyorlar, ama yatirim tazlari degisik.
    Ben bu tip hesaplara iki sebeple mesafeli duruyorum:

1-) Gelecekteki performansın geçmiştekine benzer olacağını varsayıyor.

2-) Yeri ve koşulları kendi seçiyor. Mesela Keioko, Yoko ve Akemi 1990'da aynı methodlarla Nikkei'ye girse ne olurdu onunla ilgili hesapla karşılaşmadım. 40 önce (Ocak 1980) 10 yıllık hazine faizleri 11-12 dolaylarındaki iken kızlarımız %3'lük banka faizini tercih ediyorlar. Yani borsadaki yükselişin kısmen sebebi olan yapısal faiz düşüşünden borsadaki düşüşü bekleyen kızımız faydalanmamayı seçiyor. Yine alınan hisseleri uygun yerde satma fikri kızlarımızın aklına gelmiyor.

Bilgi içermiyor demiyorum, faydasızdır demiyorum. Yine de otomatik pilot işi bana göre değil.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ben bu tip hesaplara iki sebeple mesafeli duruyorum:

1-) Gelecekteki performansın geçmiştekine benzer olacağını varsayıyor.

2-) Yeri ve koşulları kendi seçiyor. Mesela Keioko, Yoko ve Akemi 1990'da aynı methodlarla Nikkei'ye girse ne olurdu onunla ilgili hesapla karşılaşmadım. 40 önce (Ocak 1980) 10 yıllık hazine faizleri 11-12 dolaylarındaki iken kızlarımız %3'lük banka faizini tercih ediyorlar. Yani borsadaki yükselişin kısmen sebebi olan yapısal faiz düşüşünden borsadaki düşüşü bekleyen kızımız faydalanmamayı seçiyor. Yine alınan hisseleri uygun yerde satma fikri kızlarımızın aklına gelmiyor.

Bilgi içermiyor demiyorum, faydasızdır demiyorum. Yine de otomatik pilot işi bana göre değil.
    Yazdiklariniz dogrudur, katilirim.

Ancak sonunda yazdim zaten.
    Bence bu sanal portföylerle yapilmis yazinin temel amaci her üc yatirimcinin degisik yatirimci olmalarina ragmen, birikim yaparak, her nekadar portföyler farkli gelismis olsada, sonunda güzel bir portföye ulasilabildigini ortaya koymak.

ABD'de yatirimcilar cogunlukla kendi borsalarina yatirim yapiyor. O yüzden S&P 500 örnek alinmis.
    Ayni sekilde diger ülkelerede bile yapilsa (Japonya dahil. MSCI Japan 1979 bu yana ortalama %8 civari gelismis) benzer sonuclar ortaya cikacaktir.
    Hatta Türkiye icin bile böyle bir sonuc cikar sanirim uzun vadede.

Kendim altutekleciyim. Bu sekilde olan yatirimlar beni daha cok ilgilendiriyor. Belki o yüzden daha olumlu bakiyorum böyle analizlere.
    Gelecegi zaten göremiyoruz.
    Bir cogumuzun da analiz, bilanco okuma vs. gibi konularda yeterince bilgisi yok, ve büyük olasilikla olmayacak. O yüzden profosyenel olarak bu ise bakamayacak olanlar (benim gibi) icin böyle uzun vadeli yatirimin daha dogru oldugu kanisina vardim.

1996-2000 arasinda 6 haneli rakamlarda yatirim yaptim. 2000'den sonra haniminda baskisiyla (cenesinden, onun korkusundan diyelim) yatirimlarimi durdurdum. 2016'da tekrar yatirimlarima basladim. Eger 2000'den sonra faiz yerine hisselerime yatirim yapsam ve yeni hisseler almis olsaydim 7 haneli rakamlara gelmistim su anda.

Ama dediginiz gibi hepimizin yatirim tarzi ve amaci degisik.
    Sadece bir örnek olsun, insanlar daha cesitli düsünsün yeter.
    Son düzenleme : samreit; 27-01-2020 saat: 13:38.

8.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Yazdiklariniz dogrudur, katilirim.

Ancak sonunda yazdim zaten.
    Bence bu sanal portföylerle yapilmis yazinin temel amaci her üc yatirimcinin degisik yatirimci olmalarina ragmen, birikim yaparak, her nekadar portföyler farkli gelismis olsada, sonunda güzel bir portföye ulasilabildigini ortaya koymak.

ABD'de yatirimcilar cogunlukla kendi borsalarina yatirim yapiyor. O yüzden S&P 500 örnek alinmis.
    Ayni sekilde diger ülkelerede bile yapilsa (Japonya dahil. MSCI Japan 1979 bu yana ortalama %8 civari gelismis) benzer sonuclar ortaya cikacaktir.
    Hatta Türkiye icin bile böyle bir sonuc cikar sanirim uzun vadede.

Kendim altutekleciyim. Bu sekilde olan yatirimlar beni daha cok ilgilendiriyor. Belki o yüzden daha olumlu bakiyorum böyle analizlere.
    Gelecegi zaten göremiyoruz.
    Bir cogumuzun da analiz, bilanco okuma vs. gibi konularda yeterince bilgisi yok, ve büyük olasilikla olmayacak. O yüzden profosyenel olarak bu ise bakamayacak olanlar (benim gibi) icin böyle uzun vadeli yatirimin daha dogru oldugu kanisina vardim.

1996-2000 arasinda 6 haneli rakamlarda yatirim yaptim. 2000'den sonra haniminda baskisiyla (cenesinden, onun korkusundan diyelim) yatirimlarimi durdurdum. 2016'da tekrar yatirimlarima basladim. Eger 2000'den sonra faiz yerine hisselerime yatirim yapsam ve yeni hisseler almis olsaydim 7 haneli rakamlara gelmistim su anda.

Ama dediginiz gibi hepimizin yatirim tarzi ve amaci degisik.
    Sadece bir örnek olsun, insanlar daha cesitli düsünsün yeter.
    Japonya'nın 1979'da 30 yıllık hazine bonosu %10 civarı. Bu risksiz getiri. Ben zaten 40 yıllık bir süreyi mantıklı bulmuyorum, kim 40 yıllık yatırım yapıyor. Demek istediğim yazdıklarınız doğru ama belli dönem için. 1990 alıp 30 yıl bekleyen japon zararına satar. 1990'ı da baz almak da doğru değil, asıl varmak istediğim nokta bu, aldığınız döneme göre sonuç değişir. Haklısınız dönemi uzatırsanız pozitif sonuç alma ihtimali artar. Ancak benim gözümde yatırım dönemi 10 yıldan fazla olmamalı.

Bu gibi metodlara bir itirazım da sizi düşünce tembelliğine alıştırıyor olması. Sizin geçerli olmayabilir ancak bunu okuyup uygulayan finansal yazarlığı az bir kişi 10-20 yıl sonunda büyük bir zararla karşılaşabilir. Bu kişiye x kadar yıl daha bekle demek bana mantıklı gelmiyor.

40 yıllık sürede pozitif büyüme geçmiş için geçerli olmuş ama gelecekte olur mu bilemiyoruz. Belki de küresel ısınma ve sonucu olarak büyük göç dalgaları, nüfusun yaşlanması, politik çalkantılar(belki savaş ya da kurumların gerilemesine bağlı olarak potansiyel büyümenin düşmesi), küreselleşmenin tersine dönmesi yapısal bir ayı piyasası başlatacak. Böyle bir öngörüm yok sadece ihtimali belirtiyorum.

Geleceği göremediğimiz doğrudur. Ancak yeteri kadar çaba ile gelecekte neler olmayacağını sezebileceğimizi düşünüyorum.

Neyse dediğiniz üzere bakış açılarına, bu işlerle uğraşacak zaman ihtiyacına göre düşünülürse farklı kişiler için farklı doğrular olabilir.
    Son düzenleme : Epicurist; 27-01-2020 saat: 15:58.

Sayfa 233/664 İlkİlk ... 133183223231232233234235243283333 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •