Sayfa 234/664 İlkİlk ... 134184224232233234235236244284334 ... SonSon
Arama sonucu : 5311 madde; 1,865 - 1,872 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Benim içim kapitali koruma kapital artırmadan daha önemli. Bu sebeple de şüpheci yaklaşıyor olabilirim.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Benim içim kapitali koruma kapital artırmadan daha önemli. Bu sebeple de şüpheci yaklaşıyor olabilirim.
    Sayin Epicurist,
    benim icinde en önemlisi sermayemi korumak, daha da önemlisi temettü gelirimi korumak.
    Yas itibari ile sermayemi arttirmak diye bir derdim ve beklentim yok. Artik o kadar zamanimda yok.
    20 yil daha yasarsam öpüp basima koyarim.

Aslinda paraya güvensem, temettü gelirsizde yasarim 20 sene daha.
    Ama dünya ülkelerinin giral parayi yok etme olasiligi cok yüksek bence.
    O yüzden bir sekilde hisse, fon, emlak (kendi kullandiginiz) gibi yatirimlarda kalmak daha olumlu.

Demem o ki 25-30 yasinda olanlarin bir sekilde 30-40 yil, ama az, ama cok, hisse,fon biriktirmesi cok mantikli (oturum icin ev de iyi bir yatirim tabii).

Yalniz 1996 yilindan beri olan yatirimimda dikkatimi ceken birsey var. Portföyüm %50 ve altina kadar bile düstü. Ama temettülerimde düsme %10-15%'i gecmedi hic bir zaman. Cünkü bazilari temettüleri krizdede arttirdi, bazilari durdurdu, ama toplamda temettülerim giderek artiyor, portföy yerinde saysa bile.

3.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Sayin Epicurist,
    benim icinde en önemlisi sermayemi korumak, daha da önemlisi temettü gelirimi korumak.
    Yas itibari ile sermayemi arttirmak diye bir derdim ve beklentim yok. Artik o kadar zamanimda yok.
    20 yil daha yasarsam öpüp basima koyarim.

Aslinda paraya güvensem, temettü gelirsizde yasarim 20 sene daha.
    Ama dünya ülkelerinin giral parayi yok etme olasiligi cok yüksek bence.
    O yüzden bir sekilde hisse, fon, emlak (kendi kullandiginiz) gibi yatirimlarda kalmak daha olumlu.

Demem o ki 25-30 yasinda olanlarin bir sekilde 30-40 yil, ama az, ama cok, hisse,fon biriktirmesi cok mantikli (oturum icin ev de iyi bir yatirim tabii).

Yalniz 1996 yilindan beri olan yatirimimda dikkatimi ceken birsey var. Portföyüm %50 ve altina kadar bile düstü. Ama temettülerimde düsme %10-15%'i gecmedi hic bir zaman. Cünkü bazilari temettüleri krizdede arttirdi, bazilari durdurdu, ama toplamda temettülerim giderek artiyor, portföy yerinde saysa bile.
    Harika, benim umduğum gibi gelecek ile öngörünüze göre yatırım yapıyorsunuz.
    Bu yapıldıktan sonra o metodun kullanılmasına itirazım da yok.

Nacizane dikkatinizi çekmek istediğim husus başınıza geleni, başınıza gelecek ile ilgili veri olarak alıyorsunuz.
    Geçmişteki kazançlarınız o zamanki öngörülerinizin başarılı olduğunu gösteriyor. Bence başarının sebebinin belirli şablonlarlar değil analize bağlı öngörüler olduğunu unutmamak gerekiyor.

Teknik direktörler için eskiden kullanılan bir laf vardı bilmem bilir misiniz? Her büyük teknik direktör kendisini büyük teknik direktör yapan futbolcu jenerasyonu ile birlikte kaybolur gider.

Benim bir yatırım başarım yok, bu sebeple kimseye akıl verecek durumum da yok. Sadece bana mantıklı geleni yazıyorum.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Harika, benim umduğum gibi gelecek ile öngörünüze göre yatırım yapıyorsunuz.
    Bu yapıldıktan sonra o metodun kullanılmasına itirazım da yok.

Nacizane dikkatinizi çekmek istediğim husus başınıza geleni, başınıza gelecek ile ilgili veri olarak alıyorsunuz.
    Geçmişteki kazançlarınız o zamanki öngörülerinizin başarılı olduğunu gösteriyor. Bence başarının sebebinin belirli şablonlarlar değil analize bağlı öngörüler olduğunu unutmamak gerekiyor.

Teknik direktörler için eskiden kullanılan bir laf vardı bilmem bilir misiniz? Her büyük teknik direktör kendisini büyük teknik direktör yapan futbolcu jenerasyonu ile birlikte kaybolur gider.

Benim bir yatırım başarım yok, bu sebeple kimseye akıl verecek durumum da yok. Sadece bana mantıklı geleni yazıyorum.
    Yok yahu, ne basarisi!
    24 yildir hisse yatirimimda toplamda ortalama yillik %2 getiri elde etmisim.
    Yani hic bir endexi falan yenememisim.

Aslinda yatirima herhangi bir bilgi sahibi olmadan, medyadaki olumlu gelismelerden kaynakli olarak basladim. O yüzden tahtadan cikarilmis hisselerim bile oldu. Ama genelde hisse satmam, ne kadar düsmüs olsa bile. O hisseler penny stock gibi duruyor portföyümde. Anlasilacagi gibi benim bir basari hikayem yok. Sermayemi koruyabilmisim o kadar.

Son 4-5 yildir daha mantikli olmaya basladim. Finanz bloglari falan derken, farkettim ki bilmeden %4 kuralina ulasmisim ve uyguluyormusum.

50 yasima girmeden is hayatima 1 seneligine ara verdim. Sene sonunda baktim ki, sermayem de bir degisiklik yok,
    Harciyorum, ama gelirler bir sekilde gideri karsiliyor. O zaman karar verdim tamamen birakmayi (7 yildan fazla oldu). Zaten esim ile yari minimalist bir yasam yasiyoruz (mirascimiz da yok).

Aslinda dedikleriniz dogru.
    Arastirarak, analiz yaparak, girmeyi, cikmayi bilerek yatirim yapmak tabii ki daha olumlu.
    Ancak insanlarin cogunlugu (ben de dahilim) öyle arastirarak, analiz yaparak birikim yapamiyorlar.
    Birakin arastirmayi falan, cogunluk birikim bile yapmiyor.

O yüzden benim gördügüm en önemli nokta insanlarin, az da olsa, tasarruf yapmalari.
    Ufak tasarruflar icin de endex fonu almak en mantiklisi bence.

Ama üzerinde anlastigimiz gibi, herkesin tasarruf ve yatirim mantigi degisik.
    Yeter ki tasarruf ve yatirim yapilsin.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    Önemli bi haber.

Yurt dışında parası olanlara şok! Otomatik bildirim başladı
    Türkiye'nin G20'de ve OECD'de taraf olarak imzalamış olduğu finansal hesap bilgilerinin paylaşımı otomatik 1 Ocaktan itibaren başladı. Sistem uyarınca her yıl en geç eylül ayı sonuna kadar bilgi değişimi gerçekleştirilmiş olacak.

http://www.patronlardunyasi.com/habe...basladi/231028

Otomatik bilgi değişimi çerçevesinde, bir ülke diğer ülke vatandaşının sahip olduğu banka hesabı yanı sıra bundan elde faiz, kâr payı, alım satım kazançlarını, diğer ülkenin talebi olmasa bile karşı tarafa aktaracak. Bu noktada Türkiye bilgi akışı Türkiyeden yur tdışına olacağı gibi, anlaşmaya taraf ülkelerden de Türkiyeye doğru olabilecek. Bilgi değişimi her yıl bittikten sonra en geç 9 ay içinde yapılacak.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Önemli bi haber.

Türkiye'nin G20'de ve OECD'de taraf olarak imzalamış olduğu finansal hesap bilgilerinin paylaşımı otomatik 1 Ocaktan itibaren başladı. Sistem uyarınca her yıl en geç eylül ayı sonuna kadar bilgi değişimi gerçekleştirilmiş olacak.

Otomatik bilgi değişimi çerçevesinde, bir ülke diğer ülke vatandaşının sahip olduğu banka hesabı yanı sıra bundan elde faiz, kâr payı, alım satım kazançlarını, diğer ülkenin talebi olmasa bile karşı tarafa aktaracak. Bu noktada Türkiye bilgi akışı Türkiyeden yur tdışına olacağı gibi, anlaşmaya taraf ülkelerden de Türkiyeye doğru olabilecek. Bilgi değişimi her yıl bittikten sonra en geç 9 ay içinde yapılacak.
    Bitcoin'e yarar...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Bitcoin'e yarar...
    çok net. en esnek uluslarası yatırım aracı bitcoin.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,925
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Önemli bi haber.

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/R...gilendirme.pdf

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 234/664 İlkİlk ... 134184224232233234235236244284334 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •