Sayfa 241/665 İlkİlk ... 141191231239240241242243251291341 ... SonSon
Arama sonucu : 5317 madde; 1,921 - 1,928 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,974
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Sınırları aşmadan yaşamak en iyisi.
    Iste en dogrusu budur..

Vergi planlamasi da derler buna gavurlar..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,974
    https://nomadcapitalist.com/

Su siteyi begeniyorum..

Guzel yazilar var..

Syg,

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Başınızı ağrıtmayacaksam yukarıdaki konu ile ilgili şöyle bir şey buldum.

Parantez içindeki ifade bana ait.

258 sayılı genel tebliğden:

"5.3.2- Dar Mükellef Gerçek Kişiler

Gelir Vergisi Kanununun 7 nci maddesine göre, diğer kazanç ve iratlar(değer artış kazancı bu kapsamda) için bu kazancı doğuran işin veya muamelenin Türkiye'de ifa edilmesi veya Türkiye'de değerlendirilmesi, kazanç ve iradın Türkiye'de elde edildiğini göstermektedir. Aynı maddede değerlendirmeden maksadın, ödemenin Türkiye'de yapılması veya ödeme yabancı memlekette yapılmışsa, Türkiye'de ödeyenin veya nam ve hesabına ödeme yapılanın hesaplarına intikal ettirilmesi veya karından ayrılması olduğu belirtilmektedir...

...Dar mükellef gerçek kişiler için yapılan vergilendirmede, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları da dikkate alınacaktır."

Ben yukarıdaki ifadelerden, Sn. samreit'in belirttiği gibi, öncelikle ikili anlaşmalar dikkate alınıyor sonucunu çıkardım.
    Alim/satim kazanci vergilendirmesinde simdiye kadar okudugum cifte vergilendirme anlasmalarinda bir sorun yok. Tam mükellef oldugunuz ülke bu konuda hak sahibi. Simdiye kadar tersinin uygulandigini hic bir yerde okumadim/duymadim. Bu kuralda bir sakatlik yapildigi bilgisinede rastlamadim.

Temettü ve faiz islerinde is karisiyor. Tüm anlasmalarda bir üst sinir var mükellefin dar mükellef oldugu durumlarda. Genelde %15-20 gibi bir kesinti hakkina sahip getirinin elde edildigi ülke. Bu verginin de mahsup edilme hakki var (öyle yaziyor da, ne kadar var). Faizlerde GER'de stopaj 0 dar mükellefler icin. Yurt disinda yasayan Alman vatandaslari icin bazi ince noktalarda var...

Cok nadir ülkeler gercekten bu kurali uyguluyor. Isvicre %35 stopaj uygular örnegin. Almanya mükellefleri icin %15 gecerli aslinda. Geri kalan %20 icin dilekce vermeniz lazim. Ayni zamanda vergi dairesinden ikamet belgesi imzalatmaniz lazim vs.. Gerci dilekceyi 4-5 ay icerisinde gercekten isleme alip islemleri bitirip paranizi hesabiniza gönderiyorlarmis. Italya Ispanya, gibi ülkelerde felaket. Geri alma ihtimaliniz, belgeleri tamamlasaniz bile, imkansiz gibi.

ABD %30 kesiyor, ama (ülkeye göre degisken) GER icin %15 (TR %20) ve bankalarin cogunun anlasmasi oldugundan, herhangi bir belgeye ihtiyac olmadan gecerli oluyor. Bu ABD'de kesilen %15 buradaki stopajdan düsülüyor.
    Almanya %26,32 Tr'ye karsi hakki %15, ama geri kalani ancak dilekceyle alinabiliyor. Tam felaket degil, ama ufak felaket.
    Norvec, Isvec, Finlandiya %30-35. Iade dilekcesinin olumlu ve basit oldugu yaziliyor.
    Japonya, Rusya bayagi olumlu, sadece %15 stopaj var.
    GB, NL zaten 0 stopaj. Su anda tabiiki. Ileride ne yaparlar bilinmez.

Akkumulasyon ETF'lerinide (aktif fonlar icinde gecerli) vergiden kacinmak icinde cok düsünmemek lazim. Almanya, Avusturya (tam emin degilim Avusturya konusunda) bu ETF'lerdende temettü vergisi almak icin Yil basi degeri ile yil sonu degeri arasindaki deger kazancinin %70'inden ön vergi aliyor (satarken verilecek vergiden düseceklermis. 20 sene sonra nerden bulacaklar ayri konu). Inaniyorum ki yavas yavas tüm ülkeler bu isleme gececek.

Vergiden kacis yok gercekten.
    Aslinda kacmak isteyen de yok. Ancak cifte vergi vermek insanin zoruna gidiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,974
    Olum ve vergiden kacis yok..

Vergi planlamasi yapilir ama.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,974
    Bir ara mahsub edebilme derdi olmasin diye Londra borsasi uzerinden hisse senedi alsak mi acaba diyorduk..

Syg,

6.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku

Akkumulasyon ETF'lerinide (aktif fonlar icinde gecerli) vergiden kacinmak icinde cok düsünmemek lazim. Almanya, Avusturya (tam emin degilim Avusturya konusunda) bu ETF'lerdende temettü vergisi almak icin Yil basi degeri ile yil sonu degeri arasindaki deger kazancinin %70'inden ön vergi aliyor (satarken verilecek vergiden düseceklermis. 20 sene sonra nerden bulacaklar ayri konu). Inaniyorum ki yavas yavas tüm ülkeler bu isleme gececek.
    Bunu Türkiye'de uygulayacaklarsa üfe endekslemesi işinden vazgeçmeliler. Türkiye parası stabil ekonomi değil sonradan sonradan düşülecek para pul olur. Başlamışlar eurobondlarda isterseniz tl, isterseniz döviz kazancından vergi alıyorlar. Acc olanlarda değer artışından alsın, ona da razıyım en azından temettünün belgesini onaylat muhabbetinden kurtuluruz.
    Bence sorunlar büyüyecek çünkü devlet büyüdükçe büyüyor.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Olum ve vergiden kacis yok..

Vergi planlamasi yapilir ama.

Syg,
    Vergiden ölümden sonrada kacis yok.
    Siz kacirsanizda,varislerinizden aliyorlar.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bunu Türkiye'de uygulayacaklarsa üfe endekslemesi işinden vazgeçmeliler. Türkiye parası stabil ekonomi değil sonradan sonradan düşülecek para pul olur. Başlamışlar eurobondlarda isterseniz tl, isterseniz döviz kazancından vergi alıyorlar. Acc olanlarda değer artışından alsın, ona da razıyım en azından temettünün belgesini onaylat muhabbetinden kurtuluruz.
    Bence sorunlar büyüyecek çünkü devlet büyüdükçe büyüyor.
    Finansal plan yaparken, özellikle vergi konusunda, en kötü senaryo ile plan yapmak lazim.
    Sadece TR degil, tüm dünya ükelerinin ne yapacagi belli degil.

Su anda en makul GB ve NL görünüyor, stopajin 0 olmasindan dolayi.

Alim/satim, ve temettü disinda birde veraset olayi var.
    Almanya'da ikamet eden icin eslerde 520.000EUR (emlak varsa 750.000 EURO) muafiyet var. Almanya veraset vergisindede tam/dar mükellef ayirimi yapiyor. Eger dar mükellefseniz ve almanya bazli hisseleriniz varsa, bunlar veraset vergisine tabi ve sadece 2.500 EUR muafiyet var.

Sayfa 241/665 İlkİlk ... 141191231239240241242243251291341 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •