Sayfa 249/667 İlkİlk ... 149199239247248249250251259299349 ... SonSon
Arama sonucu : 5335 madde; 1,985 - 1,992 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu ozel fonlarla bir ara ilgilenmistim.
    Bir kac kisi birlesip bunu yapabilir.
    Fon katilim paylari fonu kurduranlardan baskasina satilmaz.
    Burada masraf kuran bankanin alacagi yillik fon yonetim gideri sadece, ancak toplam fon varlik degeri uzerinden ve %1.5 - 2 gibi ama bu oran pazarliga tabidir.
    Vergi sadece satinca, kar uzerinden %10 stopaj seklinde.
    Beyanname yok.
    Syg,
    Bir örnek :

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=PRF

2 kişi.

Yabancı menkul kıymetlere yatırım yapıyor.

Yönetim gideri sadece %0,26

Döviz fonu olduğu için döviz artışının vergisini ödemiyor.

Benim vereceğim verginin 1/5'i kadar vergi verecek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,030
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bir örnek :

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=PRF

2 kişi.

Yabancı menkul kıymetlere yatırım yapıyor.

Yönetim gideri sadece %0,26

Döviz fonu olduğu için döviz artışının vergisini ödemiyor.

Benim vereceğim verginin 1/5'i kadar vergi verecek.
    Buna atiyorum 100K dolar verdik.
    Bana bir ozel fon kur, su su su yabanci hisse senetleri olacak desek.
    5 sene sonra 1 dolar olan bir payi 5 dolardan satsak, ne kadar vergi oderiz?
    Bu arada gelen temettuler fona girer, tabi stopaj sonrasi ve yine ayni senetlerden alinir. Bunlar da beyan edilmez. Burada ikinci bir defa gelir vergisi odenmez degil mi?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. $100k için düşük giderli fon açacaklarını sanmıyorum. Akar gelir ve olası fon tasfiyesi durumunda nasıl bir prosedür ve vergilendirme uygulanıyor, tasfiye dışında fondan anapara çekmeye izin var mı gibi önemli bazı hususlar var.

İsportfoy ile temasa geçilip ozel fon kurulum, idame ve tasfiye durumlarıyla ilgili bilgi istenebilir.
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu arada gelen temettuler fona girer, tabi stopaj sonrasi ve yine ayni senetlerden alinir. Bunlar da beyan edilmez. Burada ikinci bir defa gelir vergisi odenmez degil mi?
    Syg,
    Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,030
     Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    $100k için düşük giderli fon açacaklarını sanmıyorum. Akar gelir ve olası fon tasfiyesi durumunda nasıl bir prosedür ve vergilendirme uygulanıyor, tasfiye dışında fondan anapara çekmeye izin var mı gibi önemli bazı hususlar var.

İsportfoy ile temasa geçilip ozel fon kurulum, idame ve tasfiye durumlarıyla ilgili bilgi istenebilir.

Saygılarımla
    Hesap kolay olsun diye oyle yazmistim...
    Ben de biliyorum 1 Mio dolar uzerine filan acarlar ve fon isletim giderini de %1.5-2 gibi yaparlar..
    Ben sadece vergisini merak etmistim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Hesap kolay olsun diye oyle yazmistim...
    Ben de biliyorum 1 Mio dolar uzerine filan acarlar ve fon isletim giderini de %1.5-2 gibi yaparlar..
    Ben sadece vergisini merak etmistim.

Syg,
    Karın yani 4 doların %10'u stopaj ödenir. 40 cent, satış günü döviz kuruyla çarpılır TL'ye çevrilir, o da nihai vergi olur.

Eğer sentetik etf alınmamış ise abd %15 stopajını alır, fon Türkiye'ye stopaj ödemez.

Yeni gelen temettüler de hisse alınırsa satış yapılana kadar vergi ödenmez sanırım.

Benim bildiğim kadarıyla fonlar temettü için stopaj ödemiyor, ama tabi bakmak lazım.

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 30-03-2020 saat: 14:08.
    Saygılar.

6. yabancı hisse senetlerini ( teknoloji ağırlık ) tek tek parça parça alıp biriktirmek mi yoksa yabancı hisse senedi fonu almak mı mantıklı olur sizce? daha önce yurtdışı borsalarda işlem yapmadım.

malum $ ın herhangi bir geliri kalmadı.

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Syg,
    Mehmet Bingöl'ün yazısında : https://www.finansgundem.com/yazarla...-yazisi/466709

Yabancı hisse senedi kar paylarının, hisse satış kazancı gibi beyanname ile %15-40 vergilendirilmesi gerektiği yazıyor. Yani Türkiye yabancı hisse temettüsü için yerli hisselerde olduğu gibi bir stopaj uygulaması yapmıyor.
    Bu durumda tahsil edilen temettüler ile tekrar hisse senedi alınacak, bunlar fon değerine eklenecek.
    Satış günü fonun dolar fiyatı ile alış günü fonun dolar fiyatı arasındaki farkın %10 olan stopaj satış günü dolar kuru ile çarpılıp ödenecek stopajın TL karşılığı bulunup tahsil edilecek.

Temettü özelinde düşünürsek 100 dolar temettü için abd 85 dolar gönderecek, bunun fon değerine eklenip satış günü %10 stopaj alındığı düşünülürse vergi sonrası elimize geçecek miktar 76,5 dolardır diye hesaplıyorum.
    Yabancı hisse temettü vergimiz %23,5 oluyor. Tabi abd stopajının belgesinin Türkiye'de geçerli olmadığı durumda bu böyle bir şekilde onu saydırabilirlerse %15'e düşer.

Saygılar.

8. 1 kişinin sahibi olduğu 4 milyon dolarlık bir eurobond yatırım fonunun toplam gideri:

Sayfa 249/667 İlkİlk ... 149199239247248249250251259299349 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •