Sayfa 251/664 İlkİlk ... 151201241249250251252253261301351 ... SonSon
Arama sonucu : 5310 madde; 2,001 - 2,008 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    dolar bazli fonun gelirlerinin vergilendirilmesi de dolar bazli olur varsayiminin teyidini almak gerebilir. ben tl bazli stopaj uygulanabilecegini dusunuyorum.
    İki konu(biri aşağıdaki) da önemli. Ben de sizin gibi döviz fonlarında vergilenmenin dövizle olması durumunda maliyenin vergi kaybına uğrayacağını bu sebeple izin vermeyeceğini düşündüm. Bunu da eurobond başlığında belirtmiştim. Yine de böyle şeylere takık olduğum için mevzuatı araştırdım. Döviz fonları hem TL hem de döviz payları çıkartıyor. Döviz katılma paylarının vergisi döviz üzerinden alınıyor. Sanırım maliye paranın yurtdışına kaçması yerine daha az vergi almayı tercih etti.

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    kar payi dagitimi yapan bir fon olursa oradan stopaj yerine vergi odeyebileceginizi dusunuyorum.
    Burada da iyi haber var, özellikle Sn. Dudu için, konu ile ilgili bir açıklık olmasa da gib'in spk'ya gönderdiği yazıda fonların dağıttıkları temettülerin türüne göre %0 veya %10 oranında stopaj yapılması gerekir denmiş. Bu anlayış kabul görürse o sorun da ortadan kalkar.

Ben aslında konu ile yazdığım ilk yazıyı yatırım fonu kurmaktan çok, fon ile kişi arasındaki vergilendirmenin çok açıldığını, endeksleme garabetinin ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulamak için yazmıştım.

Fon için bize bir baba lazım 20 milyonu olan fondaki parayı çekmeye ihtiyacı olmayan birisi. Öyle birisini bulsak bizim çektiğimiz geri yatırdığımız problem olmaz. Ancak baba olmadan çok sayıda küçük yatırımcı ile bir fon kurmaya aracı kurumların sıcak bakacağından şüpheliyim.
    Son düzenleme : Epicurist; 30-03-2020 saat: 20:54.

2. Konuyla ilgili olarak garantinin bir döviz fonunun vergilendirme başlıklı kısmına da bakılabilir:

https://www.garantibbvaportfoy.com.t...erbest-fonlar/

3. Forumda teorik bilgi seviyesi muhteşem ama bunu pratiğe dökemiyoruz anladığım kadarıyla. Döviz bazlı fonlar yurtdışı hisse yatırımı ile ilgili vergisel sorunlar için nihai çözüm gibi duruyor. Ne kadar vergi avantajımız olacağına kadar hesapladık, hatta fonda hangi hisseler olsun diye de tartışabiliriz ama gün sonunda elimizde yatırım yapabileceğimiz bir araç yok. Bu kadar fon yönetim şirketi neden bu güne kadar 1 tane bile bu tip döviz bazlı fon çıkarmaz? Nasdaq teknoloji hisseleri, elektrikli araç fonu diye sürekli reklam yapan bankalar neden mevduatın %60ı döviz olmuşken illa TL üzerinden bunları pazarlamaya çalışır anlamıyorum.

Temettünün yarısını vergi olarak vererek yada enflasyon endekslemesi kur artışının altında kaldığı için reel döviz gelirinin 2-3 katı vergi ödeyerek yurtdışı borsa yatırımı yapılamaz. Amerikalı 20-30 senelik yatırım yapıyor, emekliliğini planlıyor, biz de aman temettü gelmesin, aman kur çok artmasın diye muhasebecilik yapıyoruz.

Hiç anlam veremediğim bir konuda, şu forumdaki üstatların paylaşımları dışında internette en ufak bir bilgi yok yurtdışı borsa işlemlerinde vergi konusunda. O zaman Bloomberght kime anlatıyor Dow şu kadar düştü SP500 bu kadar arttı diye? Televizyonda sürekli yurtdışı piyasalar diyip duran tipler Amazon satıp, MSFT alıp sonra İstinye konsoloslukta imza kuyruğuna mı giriyorlar ellerinde IRS formlarıyla?

4. Benim gibi s&p düşse de alsak diyenlere Nordea'dan bir uyarı :

Saygılar.

5. Corona kontroll altina alinmadi sürece hersey olabilir Piyasalar cok vollatil..

Dip down bekliyenler var belkit Nisan sonuna dogru gelebilir... daha erken almak icin yada almak istiyorsan kademeli al..
    Bilancolar aciklaniyor onlari takip et..
    Apple olsun Alpabeht olsun cok kiritik yerlerdeler.. Stop Loss icin onlar düsebilir.

6. Yine böyle olacaksa uzun vade için reel varlıklar pozitif, kağıt varlıklar negatif gibi duruyor.
    Varlıkların alım zamanlaması da kritik tabi.
    Saygılar.

7. Bu çifte vergilendirme konusunda forum olarak bir hukuçuya danışsak olur mu? Sonuçta dava açsak kazanırız her iki ülkede de vergi verdiğimiz için. Çifte vergilendirme konusunda belki kötü niyetli birileri ortalığı duman etmiş olabilir mi? Ya da sadece tahmin edenler olduysa? Her gördüğümüze inanmamak lazımdır diye düşünüyorum. Eğer forumum önde gelenleri iyi niyetle söylediyse özür dilerim. Bu konuyu nasıl açıklığa kavuştururuz? TC'de de vergilendirilse ben yine elimde tutarım. Bir fon oluşturup para toplayıp bir vergi uzmanına soralım mı? Benden üçyüz dörtyüz TL çıkar. Ne de olsa dolar düşmanı bol. İyi niyet varsa özür dilerim.
    Son düzenleme : sathyz; 06-04-2020 saat: 14:45.

Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Bu çifte vergilendirme konusunda forum olarak bir hukuçuya danışsak olur mu? Sonuçta dava açsak kazanırız her iki ülkede de vergi verdiğimiz için. Çifte vergilendirme konusunda belki kötü niyetli birileri ortalığı duman etmiş olabilir mi? Ya da sadece tahmin edenler olduysa? Her gördüğümüze inanmamak lazımdır diye düşünüyorum. Eğer forumum önde gelenleri iyi niyetle söylediyse özür dilerim. Bu konuyu nasıl açıklığa kavuştururuz? TC'de de vergilendirilse ben yine elimde tutarım. Bir fon oluşturup para toplayıp bir vergi uzmanına soralım mı? Benden üçyüz dörtyüz TL çıkar. Ne de olsa dolar düşmanı bol. İyi niyet varsa özür dilerim.
    Cifte vergilendirme yok ki!
    Devlet sadece istedigi belgeler ile sizin yurt disinda verdiginiz vergileri mahsuplastirmayi o kadar zorlastiriyor ki, cifte vergi vermeye mecbur kaliyorsunuz. Yaptigi yasal, ama ne kadar iyi niyetli ayri konu.

Sayfa 251/664 İlkİlk ... 151201241249250251252253261301351 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •