Sayfa 254/665 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354 ... SonSon
Arama sonucu : 5317 madde; 2,025 - 2,032 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    tesekkur ederim yorumunuz icin!

umarim bahsettiginiz senaryo gerceklesir.buradan biraz daha dusebilir belki ama dusup dusmeyecegini kestiremedigim icin bu fiyattan aldim. Umarim yanilmam. dividendler icin de 30% vergi odeyecegim. tek can sikici tarafi o.
    Düsebilir düsmesine de, ne zaman olur veya olur mu bilemiyoruz. Son olarak 12'den aldim. Ama ondan sonraki limit emrimi 9,90'dan girdim. En son 9,96'yi gördü ve kacirdim. Hala bekliyor emrim.

Kademe kademe alirken böyle oluyor. Siz tek kalemde almissiniz ve uygun almissiniz bence. Ortalamam su anda 19,90.

Kazanirken vergiden kacis yok, kacisa gerek te yok.

Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    IB, Degiro, Saxo vs. gibi brokerler hisse senetlerinizi kiraya verebiliyorlar sanirim. Bir ara Degiro icin biraz detayli arastirmistim ve öyle oldugu kanisina varmistim (tam detayli bilgiye ulasmakda zor). Türkiye'de MKK'dan oldugu gibi kilit atamiyorsunuz ve riske düsme durumu olusabiliyor bence.

Bankalarin online brokerleri ise hisse senetlerinizi kiraya vermiyorlar, sadece aracilik yapiyorlar. Hisseleriniz ülkenin saklama kurumunda ve broker iflas etse de sorun olmuyor. Biraz daha pahalilar, ama daha güvenli olduklari asikar. Sadece yatirim hesabinizda bulunan para tam güvende degil. Örnegin Almanya'da devlet garantisi 20.000 EUR. Daha yüksek rakamlarda üstüne su icmeniz gerekiyor olasi bir durumda.
    Degiro'da 2 secenek var. Birinci secenek sizin de belirttiginiz gibi, aldiginiz hisseler kiralaniyor. Ikinci secenekte kiralanmiyor. Ikinci secenek biraz daha pahali tabi haliyle komisyon vs olarak.

Ben kendi bankamdan aldim (Bolero). biraz maliyetli ama hem tecrubesizlik, hem de biraz guvenlik nedeniyle bankamda karar kildim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    IB, Degiro, Saxo vs. gibi brokerler hisse senetlerinizi kiraya verebiliyorlar sanirim. Bir ara Degiro icin biraz detayli arastirmistim ve öyle oldugu kanisina varmistim (tam detayli bilgiye ulasmakda zor). Türkiye'de MKK'dan oldugu gibi kilit atamiyorsunuz ve riske düsme durumu olusabiliyor bence.

Bankalarin online brokerleri ise hisse senetlerinizi kiraya vermiyorlar, sadece aracilik yapiyorlar. Hisseleriniz ülkenin saklama kurumunda ve broker iflas etse de sorun olmuyor. Biraz daha pahalilar, ama daha güvenli olduklari asikar. Sadece yatirim hesabinizda bulunan para tam güvende degil. Örnegin Almanya'da devlet garantisi 20.000 EUR. Daha yüksek rakamlarda üstüne su icmeniz gerekiyor olasi bir durumda.
    Türkiye'deki MKK gibi hisse senedi, özel sektör tahvili ve yatırım fonlarına "blokaj koyma" gibi bir sistem ABD ve Avrupa ülkelerinde ne yazık ki yok. Bu hafta bir yabancı yatırımcıdan teyit ettim.
    Bilgilerinize..
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Türkiye'deki MKK gibi hisse senedi, özel sektör tahvili ve yatırım fonlarına "blokaj koyma" gibi bir sistem ABD ve Avrupa ülkelerinde ne yazık ki yok. Bu hafta bir yabancı yatırımcıdan teyit ettim.
    Bilgilerinize..
    Benim bir arkadaşım goldman sachs'ın bir şirketinde çalışıyor özelden bir arkadaş bu soruyu bana sorduğu için ona aracı kurum batarsa diye sordum. Cevabı şöyle : "Hicbirsey olmaz. Araci kurum sadece aracidir onemli olan hisseye sahip oldugun sirkettir. Hisseyi baska araci kuruma transfer edersin. Mesela Lehman da hesabi olan herkes batinca baska yerde hesap acip hisseleri oraya transfer etti"
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Benim bir arkadaşım goldman sachs'ın bir şirketinde çalışıyor özelden bir arkadaş bu soruyu bana sorduğu için ona aracı kurum batarsa diye sordum. Cevabı şöyle : "Hicbirsey olmaz. Araci kurum sadece aracidir onemli olan hisseye sahip oldugun sirkettir. Hisseyi baska araci kuruma transfer edersin. Mesela Lehman da hesabi olan herkes batinca baska yerde hesap acip hisseleri oraya transfer etti"
    Önemli ve güzel bir bilgi.
    Teşekkürler Sn. Epicurist
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6. Euroclear ile araştırma yaparken İngiltere'den alım yaptığınızda euroclearda kendi adınıza saklayabiliyorsunuz diye okuduğumu hatırlıyorum.

Saygılar.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Önemli ve güzel bir bilgi.
    Teşekkürler Sn. Epicurist
    syg.
    Rica ederim. Șirketin ismi Ayco. Uzakdoğuda üretilen radyo ismine benziyor ama öyle bir para kazanıyor ki, Türkiye'de kalan bizlere zekat kabul ediyor musunuz diye soruyor sağolsun.

Saygılar.
    Saygılar.

Bugun aciklanan 2020 Q1 finansallarina gore, Shell ikinci dunya savasindan bu yana ilk defa temmetu odemesini dusurmus. Dusus orani 66%.

https://www.bbc.com/news/business-52483455

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Bugun Amsterdam borsasindan lot fiyati 14.982 EUR olmak uzere SHELL hissesi aldim. Ilk defa avrupa borsasindan hisse alimi yapmis oldum. Odedigim komisyonlarla birlikte lot maliyetim 15.057 EUR.

Uzun sure tutma gibi bir planim var. Bakalim nereye gidecek.

Sayfa 254/665 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •