Sayfa 257/664 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357 ... SonSon
Arama sonucu : 5311 madde; 2,049 - 2,056 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Halkbank’la yurt dışında çalışmanın malum nâmı itibariyle makul olmadığını düşünüyorum. Zaten ABD özelinde komisyon rakamlarındaki rekabetçi seviye de ele veriyor kendini.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Orada tax resident ise orada burada tax resident ise burada verir..
    Temettude witholding tax orada keserler.
    Burada beyanname verilirken mahsup edilir ama pratikte mahsup ettirilmez.
    Bu sekilde iki defa vergi odenir.
    Bu yuzden en iyisi yurtdisi hisse fonlaridir.
    Alim satim farkindan %10 keserler burada ve bu nihai vergidir, ayrica beyanname verilmez.
    Syg,
    hocam withholding tax dediginiz %30 kaynaginda kesilen vergi mi? biz ek hicbirsey yapmiyoruz yani sonuc olarak?

3. interactive broker lite var, sifir komisyon, sifir aylik ucret... tavsiye ederim.mobil uygulamasibda var ve cok basit kullanimi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,925
     Alıntı Originally Posted by ibolly Yazıyı Oku
    hocam withholding tax dediginiz %30 kaynaginda kesilen vergi mi? biz ek hicbirsey yapmiyoruz yani sonuc olarak?
    Aynen odur. Bizimkiler stopaj derler. Turkiye'de %15 kesilir ama mahsup edilir.
    Orada kesilir ama bunu mahsup etmek burada cok zordur.
    Deveye hendek atlatmak gibidir.
    Orada ayrica beyanname verilmez burada ise ikamet.
    Yoksa bi de IRS oper.
    Bunlar gecmiste hep yazildi cizildi burada.
    Ama gecmisi okumadan buralara geliyorsunuz hemen soruyu soruyorsunuz.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5. Bana göre yerli fon mu yabancı etf mi daha iyi olduğu elde tutulan vadeye göre değişir.

5 yıl elde tutalacaksa etf daha cazip.

Bir örnek yapalım bir TL yurtdışı hisse fonu ile akümlatif etf karşılaştıralım.

Her yıl %10 kazandırsın etf ve fon içeriği, her yıl TL %10 değer kaybetsin.

KAP'tan 2 fona baktım yapı kredi ve ak portföy yeni teknolojiler fonu. Yapı kredi %3,68 komisyon ak portföy %4 komisyon gibi görünüyor(3 aylık komisyonu yıllıkladırınca).

İkisinin de izahname yazdığı gibi %3,65 aldığını düşünelim. 5 yıllık komisyonu bileşik düşünürsek %20'ye geliyor.

%10 içerik değer artışı %10 TL değer kaybettiğini varsayarsak kabaca 100 TL 5 Yıl sonunda 200 TL oluyor.

Fonun 5 yıllık ortalama değerini 150 TL gibi düşünürsek %20 komisyon 30TL'ye denk gelir.

5 yıl sonunda brüt 200 olan fon değerinden düşersek nette 170 değerine ulaşırız.

Stopajı da düşelim 170 -100 = 70 X %10 = 7

5 yıl sonunda satarsak elimize 163 TL geçecektir.
    37 TL vergi + komisyon vermişiz.

Şimdi etf hesabı yapalım. Komisyonu ihmal edilebilir düzeyde binde 2-3 gibi olduğu için hesaba katmıyorum.

Endeksleme yapılabiliyor etf' e aşağı yukarı döviz artışının yarısını karşılıyor.

Örneğimizde TL %50 değer kaybettiğine göre 100TL lik alış yaptıysak, vergi açısından alış fiyatımızı 125'e çıkarabiliriz.

Karımız 200 -125 = 75 oldu.

Fonda verdiğimiz vergi+komisyon olan 37 TL'ye ulaşmak için efektif vergi oranı ne olmalı?

37/75 = %50

Efektif vergi oranı vergi dilimindeki oran değildir marjinal vergilendirmeden dolayı ödeyeceğiniz orandır.

Mesela 120.001 TL matrah varsa %35'lik dilime girersiniz ama 27.870/120.000 = %23 'tür efektif vergi oranı.

Alış-satıș komisyonunu hesaba katmadım çünkü kişiden kişiye değişiyor. Benimki ihmal edilebilir duzeyde. Herkes kendi hesabının içine katsın.

Bu örnekte eşit kazandırdıklarını varsaydım ama iyi bir etf'in tefas fonlarından çok daha fazla kazandırma potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Etf'in çeşitlilik ve riski dağıtma gibi olumlu faktörlerini de unutmayalım.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : Epicurist; 04-05-2020 saat: 13:21.
    Saygılar.

6. Yerli hisselerde takip ettiğim sayın dudu ve cauti gibi yazarların yurtdışı hisse takibi yapmaması , benim bakımımdan talihsizlik. Genelde onlar üzerinden okuyorum zira borsayı. Bu başlıktaki eksikliği gidermek için yurtdışı borsa gidişatı hakkında daha aktif paylaşımda bulunsak ne güzel olurdu. Konu halen hangi kuruluşun seçileceği ve vergiden öteye gidemiyor.
    Bu arada yerlide ismen i beğenenlerin yurt dışında aynı sektörde faaliyet gösteren MSCI inc i incelemesini tavsiye ederim.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bana göre yerli fon mu yabancı etf mi daha iyi olduğu elde tutulan vadeye göre değişir.

5 yıl elde tutalacaksa etf daha cazip.

Bir örnek yapalım bir TL yurtdışı hisse fonu ile akümlatif etf karşılaştıralım.

Her yıl %10 kazandırsın etf ve fon içeriği, her yıl TL %10 değer kaybetsin.

KAP'tan 2 fona baktım yapı kredi ve ak portföy yeni teknolojiler fonu. Yapı kredi %3,68 komisyon ak portföy %4 komisyon gibi görünüyor(3 aylık komisyonu yıllıkladırınca).

İkisinin de izahname yazdığı gibi %3,65 aldığını düşünelim. 5 yıllık komisyonu bileşik düşünürsek %20'ye geliyor.

%10 içerik değer artışı %10 TL değer kaybettiğini varsayarsak kabaca 100 TL 5 Yıl sonunda 200 TL oluyor.

Fonun 5 yıllık ortalama değerini 150 TL gibi düşünürsek %20 komisyon 30TL'ye denk gelir.

5 yıl sonunda brüt 200 olan fon değerinden düşersek nette 170 değerine ulaşırız.

Stopajı da düşelim 170 -100 = 70 X %10 = 7

5 yıl sonunda satarsak elimize 163 TL geçecektir.
    37 TL vergi + komisyon vermişiz.

Şimdi etf hesabı yapalım. Komisyonu ihmal edilebilir düzeyde binde 2-3 gibi olduğu için hesaba katmıyorum.

Endeksleme yapılabiliyor etf' e aşağı yukarı döviz artışının yarısını karşılıyor.

Örneğimizde TL %50 değer kaybettiğine göre 100TL lik alış yaptıysak, vergi açısından alış fiyatımızı 125'e çıkarabiliriz.

Karımız 200 -125 = 75 oldu.

Fonda verdiğimiz vergi+komisyon olan 37 TL'ye ulaşmak için efektif vergi oranı ne olmalı?

37/75 = %50

Efektif vergi oranı vergi dilimindeki oran değildir marjinal vergilendirmeden dolayı ödeyeceğiniz orandır.

Mesela 120.001 TL matrah varsa %35'lik dilime girersiniz ama 27.870/120.000 = %23 'tür efektif vergi oranı.

Alış-satıÈ™ komisyonunu hesaba katmadım çünkü kişiden kişiye değişiyor. Benimki ihmal edilebilir duzeyde. Herkes kendi hesabının içine katsın.

Bu örnekte eşit kazandırdıklarını varsaydım ama iyi bir etf'in tefas fonlarından çok daha fazla kazandırma potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Etf'in çeşitlilik ve riski dağıtma gibi olumlu faktörlerini de unutmayalım.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Sizin yazdiklariniza ek olarak. YAY ve AFA'yi benzer IShares ETF'leri karsilastirmamin sonuclari:

YAY ve iShares VII PLC - iShares NASDAQ 100 UCITS ETF ( IE00B53SZB19)
    YAY: baslangic tarihi 24.09.2009
    IShares baslangic tarihi: 26.01.2010

Mayis 2020‘de:
    YAY TL bazinda toplamda %880,2 (%83,9/yil) yapmis. EURO bazindaki hesaplamada %183,6 (%17,3/yil).
    Ishares (sadece EURO) toplamda %587 (%57,1/yil)

AFA ve iShares VII PLC - iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IE00B5BMR087)
    Baslangic tarihleri: 06.05.2011

Mayis 2020‘de:
    AFA TL bazinda toplamda %655,7 (%72,8/yil) yapmis. EURO bazindaki hesaplamada %118,6 (%13,2yil).
    Ishares (sadece EURO) toplamda %236 (%26,2/yil)

Örnekteki ETF'ler akkümülasyon yapan türden.

8. arkadaslar ameritrade kullanan var mi? para transferini nasil yapiyorsnuz ve ortalama gonderim ne kadar aliniyor? transferwise ile para gonderilebiliyor muyuz?

Sayfa 257/664 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •