Sayfa 269/667 İlkİlk ... 169219259267268269270271279319369 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 2,145 - 2,152 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Yurtdisinda hesaplar hakkinda bir riski daha yazayim.

Diger ülkeleri tam olarak bilmiyorum, ama GER'de (diger AB ülkelerinde de olabilir) acilacak hesaplarin, su anda olmasa da ileride olabilir, kapatilma riski var duruma göre.

Bazi bankalar AB disinda yasayan kisilerin hesaplarini, sebep belirtmeden (yasal gerekliligi yok), kurallar cercevesinde (2 ay GER'de) iptal ediyor. Bu özellikle riskli ülkeler de yasayanlar icin ( ABD ambargosu cercevesine Iran'da yasayanlar örnegin) gecerli. Ayni zamanda uluslararasi veri paylasimlari ile ugrasmamak icinde yapiyorlarmis bu iptalleri. AUS, NZ gibi ülkelerde yasayan alman vatandaslarinin hesaplarini iptal eden bankalar var. Bir cok banka sorun cikarmiyor aslinda, ama gelecekte ne olur belli olmaz.

Böyle bir durumda ya yeni broker bulacaksiniz, ya da tüm potföyünüzü satacaksiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Yorumlari okudukca farkli seyler varmi megersem.Ogrenicem hepsini....
    Aklima takilan bir soru var arkadaslar ulkeye para sokuluyorsa neden vergi kesilir ki ne guzel para geliyor...
    Brn olsam vergi almam hatta derim ki ulkeye soktugun parayla hisse ve fon alirsan sifir vergi....
    Anlamadigim bir sey ama..

Ytd

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    gelir vergisi

3.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    gelir vergisi
    Dogru da disardan para getiriyor nihayetinde hatta derim ki Tl bazinda varliklara bu parayla yatirim yaparsan 3 5 yil durursa para sifir vergi fln diye tesvik ederim.
    Benim kafam almiyor bu turlu bir getiride vergi almayi ..neyse...
    Hayirlisi...

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Dogru da disardan para getiriyor nihayetinde hatta derim ki Tl bazinda varliklara bu parayla yatirim yaparsan 3 5 yil durursa para sifir vergi fln diye tesvik ederim.
    Benim kafam almiyor bu turlu bir getiride vergi almayi ..neyse...
    Hayirlisi...

Bir ülkede yasayan vergi mükellefi olarak tüm dünyadaki gelirleriniz vergiye tabidir.
    Nerede gelir elde ettiginiz fark etmiyor.
    TR'de sorun yabanci para birimi genelde deger kazandigi icin, cikardiginiz ayni miktari da geri getirseniz, hatta zarar yapip daha düsük miktari da getirseniz (alim/satim dan bahsediyoruz) vergi verme riskiniz olusuyor.

Bazilarinin dedigi gibi diyecek tek söz var "Burasi Türkiye".

Ancak diger ülkelerde farkli degil bazi konularda. Örnegin GER'de yabanci para birimi hesaplarinda olusan kur farkindan gelir vergisi alinir (sene sonunda), eger vadeli mevduat hesabi degilse.

5. Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları...
    Ya parayı kazandığın ülkede vereceksin ya kendi ülkende...

SM-A715F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları...
    Ya parayı kazandığın ülkede vereceksin ya kendi ülkende...

Anlasmalari uygulasa TR zaten sorun yok bir cok yatirimci icin.
    Sorun cifte vergilendirmeyi önleme anlasmasinin fiilen uygulanamamasinda

7. Hocam bu durumlar için ara ara af gibi bisey çıkarıyorlar. O zamanlara denk getirmek gerek sanırım.
     Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Bir ülkede yasayan vergi mükellefi olarak tüm dünyadaki gelirleriniz vergiye tabidir.
    Nerede gelir elde ettiginiz fark etmiyor.
    TR'de sorun yabanci para birimi genelde deger kazandigi icin, cikardiginiz ayni miktari da geri getirseniz, hatta zarar yapip daha düsük miktari da getirseniz (alim/satim dan bahsediyoruz) vergi verme riskiniz olusuyor.

Bazilarinin dedigi gibi diyecek tek söz var "Burasi Türkiye".

Ancak diger ülkelerde farkli degil bazi konularda. Örnegin GER'de yabanci para birimi hesaplarinda olusan kur farkindan gelir vergisi alinir (sene sonunda), eger vadeli mevduat hesabi degilse.

Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Hocam bu durumlar için ara ara af gibi bisey çıkarıyorlar. O zamanlara denk getirmek gerek sanırım.

Haklsiniz da, bu isi de genelde yatirimci degil, xxxxx (siz koyun ismini) yapiyor
    Aslinda hepimiz (büyük cogunlugumuz) ülkemizde yatirim yapmak isteriz. Gidip bin bir dereden su getirerek yurt disi ile ugrasmak istemeyiz.
    Ama gördügümüz gibi hisse yatiriminda TR sinifta kalmayi birakin, sahtekarlik seviyesine düstü. Üstüne üstlük ülkeyi yönetenlerin hak, hukuk gibi kavramlari yok etmesi, zaten riskli olan yatirimi cok daha riskli duruma getiriyor.

Sayfa 269/667 İlkİlk ... 169219259267268269270271279319369 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •