Sayfa 280/668 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380 ... SonSon
Arama sonucu : 5343 madde; 2,233 - 2,240 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,110
    Sorular gitgide zorlasiyor..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by ozzyken Yazıyı Oku
    öncelikle cevap için teşekkürler.sorumu dahada basitleştirip değiştireceğim.

bankadaki tüm birikimi eft yaptım> turk btc sitesinden 5 btc aldım diyelim>bunu yurtdışına aktardım>yatırdığım btc yi diğer X kripto para birimine çevirdim>x kriptosu çok güzel değerlendi ve elimdeki miktar 50 btc değerine yükseldi>tekrar bunu turk btc sitesine aktardım>son olarak banka hesabımdan bunu çektim.mali bir sorumluluğu var mıdır.Bu kadar parayı nasıl kazandın diye bir soruya maruz kalırmıyım?
    Merhaba, btc turk’u geçmişte kullanmıştım,

İlk zamanlar bankaya para gönderme direkt yapılabiliyordu

En son 2 yıl önce kullanmıştım sanırım yalan olmasın

Parayı bankaya çekmek istediğimde, ikametgah onayı olmadan izin yok

E-devlet’ten ikamet örneğini alarak onlara yolluyorsunuz, onaylıyorlar.

Daha sonra parayı çekimce, gelen faturada yüzdesini hatırlamıyorum vergi kesilmiş gözüküyordu.

Eve faturası bile gelmişti.

Sözün özü mutlaka vergisini isterler/keserler bankaya çektiğin an !

Ama nerden kazandın demezler kanımca.

3. Soru : Kripto paralar aynı zamanda izlenmesi zor finansal araçlar olduğu için bunun denetiminin zor olacağı söylenebilir mi? Alım satım (trade) yapan ve kripto paralardan kazanç elde eden kişiler, bu kazançlarının vergilerini vermek zorundalar mı? Bununla ilgili bir mevzuat bulunuyor mu?

Cevap(vergi müfettişi) : "Şu an için kripto para alışverişi yapan bundan kâr elde eden kişilerin, bu kazançlarından ötürü vergilendirilmeleri mümkün değil. Çünkü kripto para ve kripto para kazançları Türk Vergi Sisteminde tasnif edilmemiştir. Bu yüzden Türkiye kanunlarına göre olayı oluşturmayan bir olayın vergilendirmesi mümkün değildir. O yüzden şu an için kripto para alışverişi yapan kişilerin ve bundan kâr elde eden kişilerin vergi ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır."

Şubat 2020 itibariyle böyle, ancak konuştuğumuz senaryoda kripto fiat paraya çevrildiğinde (Türkiyeye getirilmemiş bile olsa) eğer vergilendirilmesi ilgili kararname/kanun çıkmış olursa vergiye tabi olur kanaatindeyim.

Kriptoların vergi konusu ilginç durumlar yaratıyor. Vergi müfettişinin dediğini doğru olarak kabul edersek, yurtdışında altın fonu alırsanız %40'a kadar vergi var, altına bağlı kripto alırsanız vergisi yok.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Soru : Kripto paralar aynı zamanda izlenmesi zor finansal araçlar olduğu için bunun denetiminin zor olacağı söylenebilir mi? Alım satım (trade) yapan ve kripto paralardan kazanç elde eden kişiler, bu kazançlarının vergilerini vermek zorundalar mı? Bununla ilgili bir mevzuat bulunuyor mu?

Cevap(vergi müfettişi) : "Şu an için kripto para alışverişi yapan bundan kâr elde eden kişilerin, bu kazançlarından ötürü vergilendirilmeleri mümkün değil. Çünkü kripto para ve kripto para kazançları Türk Vergi Sisteminde tasnif edilmemiştir. Bu yüzden Türkiye kanunlarına göre olayı oluşturmayan bir olayın vergilendirmesi mümkün değildir. O yüzden şu an için kripto para alışverişi yapan kişilerin ve bundan kâr elde eden kişilerin vergi ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır."

Şubat 2020 itibariyle böyle, ancak konuştuğumuz senaryoda kripto fiat paraya çevrildiğinde (Türkiyeye getirilmemiş bile olsa) eğer vergilendirilmesi ilgili kararname/kanun çıkmış olursa vergiye tabi olur kanaatindeyim.

Kriptoların vergi konusu ilginç durumlar yaratıyor. Vergi müfettişinin dediğini doğru olarak kabul edersek yurtdışında altın fonu alırsanız %40'a kadar vergi var, altına bağlı kripto alırsanız vergisi yok.
    Altın fonunu yönetim gideri var, kriptonun yok.

Yazdığımı yatırım tavsiyesi olarak almayın çünkü kripto altın ya da tether kriptonun en önemli faydalarından birini devreden çıkarıyor:
    Karşı taraf riskinden kurtulma.

Yine de crs ile vergilendirme avantajı devletlere geçmişken skor 1-1 oldu.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by ozzyken Yazıyı Oku
    öncelikle cevap için teşekkürler.sorumu dahada basitleştirip değiştireceğim.

bankadaki tüm birikimi eft yaptım> turk btc sitesinden 5 btc aldım diyelim>bunu yurtdışına aktardım>yatırdığım btc yi diğer X kripto para birimine çevirdim>x kriptosu çok güzel değerlendi ve elimdeki miktar 50 btc değerine yükseldi>tekrar bunu turk btc sitesine aktardım>son olarak banka hesabımdan bunu çektim.mali bir sorumluluğu var mıdır.Bu kadar parayı nasıl kazandın diye bir soruya maruz kalırmıyım?
    rica ederim. sonuçta bu da bi yurtdışı yatırım. Sn.Epicurist'te çok güzel belirtmiş.

bizzat deneyimledim. btcturk'ten British Virgin Adaları'na gönderdim faiz getirisi için. Belli bi değere ulaştı ve çektim bi kaç kere (ortalama bir miktardı)
    Para tamamen Btcturk üzerinden geldiği için herhangi bir mali sorumluluğu olacağını sanmıyorum. TR'de vergisini ödeyen bir şirketten geliyor para sonuçta. Bununla ilgili yasal bir mevzuatta yok.
    (Btcturk'te aylık bankaya TL çekim limiti 5 milyon TL)

Daha önce de dediğim gibi vergisel boyut netleştikçe bu teknoloji sermaye piyasaları ile er ya da geç entegre olacaktır.
    Son düzenleme : Trade Shark; 12-09-2020 saat: 23:00.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    bangkok/köln/antalya
    Gönderi
    234
    verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.umarım yatırımlarımız hep değerlenir.
    I LOVETHAILAND

7. İlgilenen olursa bu sayfayı buldum.

Gerçi burada çok konuşuldu.

https://medium.com/mali-m%C3%BC%C5%9...i-f673bdfa6c28

8.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    İlgilenen olursa bu sayfayı buldum.

Gerçi burada çok konuşuldu.

https://medium.com/mali-m%C3%BC%C5%9...i-f673bdfa6c28
    Bu yazıdaki beyan icin minimum sinirin hatalı olduğunu söylemişti buradan biri.. Doğrusu böyle bi sinirin olmadığı.

Sayfa 280/668 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •