Sayfa 282/666 İlkİlk ... 182232272280281282283284292332382 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 2,249 - 2,256 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Twitter'da @AhmetBeyefendi yurtdışı hisse senedi kazançlarının vergilendirilmesi konusunda bir link paylaştı:

https://medium.com/mali-m%C3%BC%C5%9...i-f673bdfa6c28

Yazara göre yabancı hisse alım-satımından elde edilen kazanç 2020 için 18.000 TL' yi aşmıyorsa beyan edilmiyor.

Bu görüşün yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu tip gelirlerde stopaj uygulaması olmadığı için değer artış kazancı beyan sınırı olan 18.000 TL uygulanamaz. Uygulanacak beyan sınırı temettü geliri için de geçerli olan (2020 için) 2.600 TL'dir.

EY vergi rehberi, yapı kredi vergi rehberi, Mehmet Bingöl yazıları benim görüşümle uyumlu.
    Mehmet Bingöl'ün yazısını okuduktan sonra düzeltme yapmak gerekiyor. Ben hisse satışında uygulanan beyan sınırı, temettü beyan sınırı ile aynıdır diye yazmışım, oysa hisse satış kazancı değer artış kazancı sayıldığı ve tevkifat yapılmadığı için beyan sınırı söz konusu değil, tamamı beyan ediliyor.
    Saygılar.

2. Daha önce yazmıştım. ABD borsalarında REIT hisseleri alıyorum. Yurtlar, mağazalar, AVM'ler, Huzurevleri her ay bana kira yatırıyor. Yurtdışında emlak sahibi olmanın bir yönü.

Bugün araştırıken gördüm. Bir de p2p home lending var. Ödediğiniz para SPV güvencesinde. Tabi ki SEC gibi değil. Ancak herkes toplanıp tapuya ve kiraya ortak oluyor, bazıları mortgage şeklinde veriyor alıcıya.

https://www.thehousecrowd.com/ en iyilerinden biri. Başkaları da var, bazıları riskli gibi:

https://p2pempire.com/en/real-estate...ding-platforms

Bir de ilgilenen olursa

prosper.com
    lendingclub.com ve pek çok sitede insanlara ne amaçla alırlarsa alsınlar kredi veriyorsunuz. ABD'de banka hesabınızın olması gerekli.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Mehmet Bingöl'ün yazısını okuduktan sonra düzeltme yapmak gerekiyor. Ben hisse satışında uygulanan beyan sınırı, temettü beyan sınırı ile aynıdır diye yazmışım, oysa hisse satış kazancı değer artış kazancı sayıldığı ve tevkifat yapılmadığı için beyan sınırı söz konusu değil, tamamı beyan ediliyor.
    Mehmet hocanın yazı isabetli olmuş
    bu konu hakkında çok soru geliyor. Artık netleşmiştir.

"...Bir de şu hususu vurgulmak gerekir ki; gelirin elde edilmesi açısından paranın ülkemize getirilmesi şart değildir. Başka deyişle yurt dışında elde edilen gelirler Türkiyeye getirilsin veya getirilmesin, eğer yurt dışı kazanç kişinin o ülkedeki banka hesabına geçmişse Türkiyede yıllık gelir vergisi beyanına tabi olacaktır. Örneğin, şirketçe dağıtılan YP hisse senedi kar payı tutarı kişinin yabancı ülkedeki banka hesabına geçmiş ise bu para Türkiyeye transfer edilmese dahi gelir vergisine konu olacaktır. Ancak, kişinin iradesi dışındaki sebeplerden Türkiyedeki hesaplara intikal yapılamıyor ise gelirin elde edilmesi kişinin bunlara tasarruf edebildiği yıl itibariyle gerçekleşir...."
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,010
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Mehmet hocanın yazı isabetli olmuş
    bu konu hakkında çok soru geliyor. Artık netleşmiştir.

"...Bir de şu hususu vurgulmak gerekir ki; gelirin elde edilmesi açısından paranın ülkemize getirilmesi şart değildir. Başka deyişle yurt dışında elde edilen gelirler Türkiyeye getirilsin veya getirilmesin, eğer yurt dışı kazanç kişinin o ülkedeki banka hesabına geçmişse Türkiyede yıllık gelir vergisi beyanına tabi olacaktır. Örneğin, şirketçe dağıtılan YP hisse senedi kar payı tutarı kişinin yabancı ülkedeki banka hesabına geçmiş ise bu para Türkiyeye transfer edilmese dahi gelir vergisine konu olacaktır. Ancak, kişinin iradesi dışındaki sebeplerden Türkiyedeki hesaplara intikal yapılamıyor ise gelirin elde edilmesi kişinin bunlara tasarruf edebildiği yıl itibariyle gerçekleşir...."
    Bastiiir Trade Shark abim

Burada bazi uyanik gecinenler yurda getirmeyiz mangirlari sonra bi ara varlik barisina gireriz filan gibi "gusel" cozumler uretiyorlardi.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Bu sebeple, Tefas fonları haricinde konuşursak, tek tek hisse ya da temettü dağıtan fon yerine akümlatif fon(etf) almak doğru olur diye düşünüyorum.
    Akümlatif fonun tek dezavantajı TL'nin değer kaybı ile ÜFE endekslemesi makasının açılması gibi duruyor.
    Tabi Mehmet beyin yazdığı gibi anaparadan vergi almaktan vazgeçerlerse sorun kalmaz.
    Abd'nin kestiği stopajdan da kurtulmak için sentetik fon da alınabilir ama o zaman da ekstra bir karşı taraf riski ekleniyor.
    Kripto bu işin neresinde olabilir? Belli bir endeksi takip eden bir kripto oluşturulsa bile bu taahhütü üstlenen ishares gibi firma gerekiyor. Ancak bu durumda bir karşı taraf riski eklendiği gibi, anonimlikle de ilgili soru işaretleri oluşur.
    Decentralized borsada işlem yapmak mümkün olursa anonimlik sağlanabilir mi? Deli sorular.
    Saygılar.

6. Sn. Dudu sanırım beni kastediyor. Ben sadece seçenekleri yazdım. Kimseye öneri yapmıyorum.

Burada güzel öneri derken, diğer başlıkta ahkam kesme demiş. Benim bildiğim ahkam kesme bilmediğin konularda olur.

Ben Sn. Trade Shark'ın yazdığı konuyu 1,5 yıldan fazla bir süre önce Eurobond başlığında yazdım. Danıştay kararlarından örnekler vererek :

https://www.hisse.net/topluluk/showt...ay#post3083089

Bu durum da daha önce yazdığım hiç bir şeyle çelişmiyor.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bastiiir Trade Shark abim

Burada bazi uyanik gecinenler yurda getirmeyiz mangirlari sonra bi ara varlik barisina gireriz filan gibi "gusel" cozumler uretiyorlardi.
    Syg,

hani 1980'ler 1990'lar da olsa neden olmasın derdik. Hele 2020 gibi her hafta teknolojinin ilerlediği bir zamanda zor.
    Gizlilik esasına uyan ülkeleri hariç tutuyorum tabiki
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8. yurtdışı borsalarında işlem yapmak için kısa vadede yurtdışı forex şirketleri bence en iyi seçim. Şu anda hisseler bence tepe noktaya yakın.Tesla 500 e geldi zirveyi zorluyor. Nasd** vermeye devam ediyorlar bu 1 ay sonra seçim var. Seçime kadar düşüş sürer.Trump seçilirse yeni bir ralli başlayabilir.

Sayfa 282/666 İlkİlk ... 182232272280281282283284292332382 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •