Sayfa 288/666 İlkİlk ... 188238278286287288289290298338388 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 2,297 - 2,304 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yasasin varlik barisi..

Syg,
    Ne kadar zenginiz yurtdışından para getire getire bir hal olduk. Acaba cari açığı kendi kendimize mi veriyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Konunun Özeti v2 (Güncelleme)

Tam bir sene önce bu konu içerisinde 16-10-2019 tarihinde "Konunun Özeti" başlıklı bir paylaşım yapmıştım (yazı uzun olduğu için alıntılamıyorum). Yazıyı yazamadan konunun tüm yazılarını baştan sona okuduktan sonra zaten karar verdiğim yatırımları yurtdışına taşıma fikrini pekiştirmiş ve yurtdışı yatırımına o gün başlamıştım.

Ne yazık ki yüksek vergi ve komisyondan ötürü bir çok kişinin pozitif yaklaşmadığını fakat bütün bunlara rağmen yine de yurtdışı yatırımın daha güvenilir ve kazançlı olduğunu fark ettiğimi belirtmiştim.

Şimdi ufak bir canlı örnekle güncelleme yapıyım dedim.

Bu paylaşım üzerinden 1 sene geçti SPX +12% XU100 -17%(Dolar bazında)

Hiç detaylı vergi hesabına girmeden dolar bazlı %50 vergi ödediğimizi düşündüğümüzde bile(vergiler tl bazında hesaplandığından dolar kurundan dolayı dolar bazlı vergi yüzdesi artıyor) Amerika'ya yatırım yapan ortalama yatırımcıların bile +6% karda olduğu çok açık ve Türkiye'de kalan ortalama yatırımcıların dolar bazında zarar yapmama ihtimalleri oldukça düşük oluyor bu durumda.

Tabi ki ortalama getirilerin dışında analizler ve tutarlı stratejilerle bu iki piyasada daha iyi performans sergilemiş yatırımcılar vardır, belki de vergi ödemeden Amerikan piyasasından daha iyi getiri elde edilebilir fakat sol elle sağ kulağı tutmaya harcanan enerji ile daha iyi bir piyasada aynı enerji harcanırsa çok daha iyi sonuçlar elde edileceğini de aşikar.

Kendimden örnek vermek gerekirse eğer Türkiye'de yatırımlık hisseler bütününde olsaydım dolar bazında +4% karda olabilirdim fakat bu kadar strese ve risklere rağmen Amerikan hisselerinin listesine dart okları fırlatsam bile bu süreçte kurduğum Türk hisseleri sepetinden daha iyi performanslı bir yıl geçiriyormuşum. (endeksin ortalama net gelirinin +6% olduğu için)

XU100 getirisi -17% iken bir yatırımcının seçtiği Türk hisse senetleri sepeti +4% ise büyük ihtimalle aynı yatırımcı SPX net +6% kar vermişken aynı stratejileri kullanarak seçtiği Amerikan hisse senedi sepetinden çok daha fazla kar elde etmiş olduğunu tahmin etmek çok zor değil (%50 dolar bazında vergi ödenmesine rağmen).

Fakat asıl dikkat edilmesi gereken: Emeklerinizi, paranızı ve bir daha geri getiremeyeceğiniz zamanınızı harcarken karşılığında aldıklarınızı başka yerlerle karşılaştırdığınızda bütün bunlara değip değmediğine karar vermek. Bunun dışında kalan yüksek vergi, aşırı komisyon, ya da başka ne varsa gerisi sadece gölgeler ve tozdan ibaret...

Saygılar

3.  Alıntı Originally Posted by Mudcrab Yazıyı Oku
    Tam bir sene önce bu konu içerisinde 16-10-2019 tarihinde "Konunun Özeti" başlıklı bir paylaşım yapmıştım (yazı uzun olduğu için alıntılamıyorum). Yazıyı yazamadan konunun tüm yazılarını baştan sona okuduktan sonra zaten karar verdiğim yatırımları yurtdışına taşıma fikrini pekiştirmiş ve yurtdışı yatırımına o gün başlamıştım.

Ne yazık ki yüksek vergi ve komisyondan ötürü bir çok kişinin pozitif yaklaşmadığını fakat bütün bunlara rağmen yine de yurtdışı yatırımın daha güvenilir ve kazançlı olduğunu fark ettiğimi belirtmiştim.

Şimdi ufak bir canlı örnekle güncelleme yapıyım dedim.

Bu paylaşım üzerinden 1 sene geçti SPX +12% XU100 -17%(Dolar bazında)

Hiç detaylı vergi hesabına girmeden dolar bazlı %50 vergi ödediğimizi düşündüğümüzde bile(vergiler tl bazında hesaplandığından dolar kurundan dolayı dolar bazlı vergi yüzdesi artıyor) Amerika'ya yatırım yapan ortalama yatırımcıların bile +6% karda olduğu çok açık ve Türkiye'de kalan ortalama yatırımcıların dolar bazında zarar yapmama ihtimalleri oldukça düşük oluyor bu durumda.

Tabi ki ortalama getirilerin dışında analizler ve tutarlı stratejilerle bu iki piyasada daha iyi performans sergilemiş yatırımcılar vardır, belki de vergi ödemeden Amerikan piyasasından daha iyi getiri elde edilebilir fakat sol elle sağ kulağı tutmaya harcanan enerji ile daha iyi bir piyasada aynı enerji harcanırsa çok daha iyi sonuçlar elde edileceğini de aşikar.

Kendimden örnek vermek gerekirse eğer Türkiye'de yatırımlık hisseler bütününde olsaydım dolar bazında +4% karda olabilirdim fakat bu kadar strese ve risklere rağmen Amerikan hisselerinin listesine dart okları fırlatsam bile bu süreçte kurduğum Türk hisseleri sepetinden daha iyi performanslı bir yıl geçiriyormuşum. (endeksin ortalama net gelirinin +6% olduğu için)

XU100 getirisi -17% iken bir yatırımcının seçtiği Türk hisse senetleri sepeti +4% ise büyük ihtimalle aynı yatırımcı SPX net +6% kar vermişken aynı stratejileri kullanarak seçtiği Amerikan hisse senedi sepetinden çok daha fazla kar elde etmiş olduğunu tahmin etmek çok zor değil (%50 dolar bazında vergi ödenmesine rağmen).

Fakat asıl dikkat edilmesi gereken: Emeklerinizi, paranızı ve bir daha geri getiremeyeceğiniz zamanınızı harcarken karşılığında aldıklarınızı başka yerlerle karşılaştırdığınızda bütün bunlara değip değmediğine karar vermek. Bunun dışında kalan yüksek vergi, aşırı komisyon, ya da başka ne varsa gerisi sadece gölgeler ve tozdan ibaret...

Saygılar
    Yüzde 50 vergi fazla. Cok fazla hemde.

Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Yüzde 50 vergi fazla. Cok fazla hemde.
    Yatırım yapıyoruz rakı satın almıyoruz.

Aslında ikilem şurada gerçekten dolar bazlı kazanmak için doların zirve yaptığı dönemde yabancı borsaya yatırım yapmak daha rasyonel mesela dolar 6,84 iken yatırım yapandan, dolar 7,95 iken yatırım yapan daha avantajlı.
    ancak bu nokta Türkiye yatırımı daha fazla fırsat barındırdığı için yurtdışı yatırımından daha anlamlı.
    Üstelik Şimdi birde saklama ücreti ortaya çıktı.
    Yurtdışı yatırımı ancak amazon, tesla gibi katlaya katlaya giden hisse bulursanız anlam kazanıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5. https://twitter.com/TechQn/status/13...40?s=19reverse
    Seyrettikten sonra fiziki metal, kripto, yurtdışı varlık allokasyonlarımı arttırmalıyım diye düşündüm.

6. ABD hisse senetlerinde %65 kadar kardayım. Bir vergi danışmanı vergi affından yararlanabilirsiniz diyor. Vergi affı gelirse nasıl yararlanabilirim? Ya da varlık barışı?

7.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    ABD hisse senetlerinde %65 kadar kardayım. Bir vergi danışmanı vergi affından yararlanabilirsiniz diyor. Vergi affı gelirse nasıl yararlanabilirim? Ya da varlık barışı?
    İş yatırım ile çalıştığınızı yazmışsınız önceden. Bence ikisinden de yararlanamazsınız.
    Saygılar.

8. Tesekkur ederim

Sayfa 288/666 İlkİlk ... 188238278286287288289290298338388 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •