Sayfa 320/668 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420 ... SonSon
Arama sonucu : 5344 madde; 2,553 - 2,560 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Önümüzdeki 10 yılın hikayesi olacağını düşündüğüm enflasyon, finansal baskı ve vergilendirme ile ilgili olarak aşağıdaki üç kaynağın noktaları birleştirmek açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

1-) Şant Manukyan'ın twitter paylaştığı Dalio'nun görüşü:

2-) Yine twitter'da Michael Taylor'un bitcoin'in fiyatını gelecekteki jeopolitik değişimlere bağlaması.

3-) Russell babanın finansal baskı ve jeopolitik değişiklere de değindiği videosu:

https://youtu.be/PmlORdi-8bU
    Saygılar.

2. vergi beyanı doldururken yurtdışı hisse alım satım (gvk m madde 80/1) için sistem alım-satım brut karının üzerinde gider girişine izin vermiyor. dolayısıyla ödedeiğim komisyon nedeniyle bu işlemden nette zararda olsam bile zarar gösterip karda olduğum işlemler için gelirde düşüş yaratamıyorum. yanlışım var mı acaba yoksa sistem gerçekten de böyle mi?

örneğin:
    a kıymetinin alım satımından 100 lira kar, 25 lira komisyon ödemiş olayım
    b işlemi içinse 50 lira kar, 80 lira komisyon ödemiş olayım.

totalde a işlemi için 75 lira kar, b işlemi içinse 0 lira kar görünerek 75 liranın vergisini mi ödeyeceğim? benb işlemini komisyon nedeniyle 30 lira zarar gösterip toplamda a+b işlemleri için 45 liranın vergisini ödeyeceğimi düşünüyordum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    vergi beyanı doldururken yurtdışı hisse alım satım (gvk m madde 80/1) için sistem alım-satım brut karının üzerinde gider girişine izin vermiyor. dolayısıyla ödedeiğim komisyon nedeniyle bu işlemden nette zararda olsam bile zarar gösterip karda olduğum işlemler için gelirde düşüş yaratamıyorum. yanlışım var mı acaba yoksa sistem gerçekten de böyle mi?

örneğin:
    a kıymetinin alım satımından 100 lira kar, 25 lira komisyon ödemiş olayım
    b işlemi içinse 50 lira kar, 80 lira komisyon ödemiş olayım.

totalde a işlemi için 75 lira kar, b işlemi içinse 0 lira kar görünerek 75 liranın vergisini mi ödeyeceğim? benb işlemini komisyon nedeniyle 30 lira zarar gösterip toplamda a+b işlemleri için 45 liranın vergisini ödeyeceğimi düşünüyordum.
    Mehmet Bingölün

Eurobond yazısından:
    "Mevzuatımıza göre; aynı yıl içindeki Eurobond satış kar ve zararları ve hatta diğer yurt dışı menkul kıymet (yabancı ülke veya yabancı şirket bonoları, hisse senetleri) satış kar zararları birbirine mahsup edilir ve net kazanç üzerinden vergi ödenir. Dolayısıyla Eurobond satış karı elde edildiği yılda YP hisse senedi satış zararı da var ise Eurobond satış karından vergi ödenmez."

Yabancı hisse senedi yazısından:
    "- Vergi matrahının tespitinde, aracı kurum/banka komisyonu veya işlemlerdeki diğer hizmet bedelleri vergi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınabilir."

Madem düşmenize izin vermiyor, siz düşüp yazın sonuçta matrahı yazıyorsunuz. Matrahı nasıl tespit ettiğinizi masrafları gösteren belgeler de ekleri olması suretiyle bir dilekçe ile vergi dairenize verin.
    Saygılar.

4. Teşekkürler sn. epicurist.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

5. iş bankası iş cep yurtdışı piyasalardan yurtdışı etf alabilen var mı ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    iş bankası iş cep yurtdışı piyasalardan yurtdışı etf alabilen var mı ?
    bireysel yatırımcıların , yabancı ETF alımı kısıtlandı diye biliyorum
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

7. Bloomberg'te dolar %16 arttı Asya piyasasında.

https://www.bloomberg.com/quote/USDTRY:CUR

8. Değerli yazar arkadaşlar,
    Vergi konusunda sizden yardım isteyeceğim.
    işcep üzerinde 2019 senesinde alarak 2020 senesi pandemi süreci başlaması ile satarak Nasd**'ta yaptığım işlemlerden yaklaşık (sadece alım-satım ile ) +34bin TL fark oluştu.

Hesaplamalarımı, bulabildiğim kaynaklardan anladığım kadarı ile hisselerin alış tarihlerindeki TCBM kuru TL değeri ile hisselerin satış tarihindeki kuru TL arasındaki fark ile çıkardım.

Sizden yardım isteğim bundan sonrası. Adım adım ne yapmam gerektiğini başlıklar şeklinde ifade edebilir veya kaynak gösterir iseniz çok sevinirim.

Açıkçası biraz geç kaldım, çünkü pozitif yönde böyle bir fark beklemiyordum. Sağ olsun, sadece duygusal nedenlerle pandemi öncesi satın aldığım Biontech hissesi ( diğer hisselerde o dönemde zarar yazar iken bu hissede nasıl kar yazdığımı anlayamamıştım ta ki aşı haberleri ortaya çıkana kadar) ve döviz kuru sayesinde + bir değer çıktı.

Çok da geriye gidememekle birlikte önceki gönderileri hızlıca gözden geçirdim, ancak bu süreci ilk kez yaşayacak benim gibi birisini adım adım yönlendirebilecek bir gönderi bulamadım. Atlamış isem özür dilerim, ek iş çıkarıyorum demektir

Vergi dairesine mi gidilecek, internetten mi yapılacak, sadece alım-satım ile kar eden benim gibi bir yatırımcının doldurması gereken belgeler nedir , vb ....

Cevap verecek olan yazarlara şimdiden teşekkür ederim.

Sayfa 320/668 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •