Sayfa 321/667 İlkİlk ... 221271311319320321322323331371421 ... SonSon
Arama sonucu : 5335 madde; 2,561 - 2,568 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Hisseleri satmadıysanız vergi ödemezsiniz. Bu kadarını biliyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by DaraL Yazıyı Oku
    Değerli yazar arkadaşlar,
    Vergi konusunda sizden yardım isteyeceğim.
    işcep üzerinde 2019 senesinde alarak 2020 senesi pandemi süreci başlaması ile satarak Nasd**'ta yaptığım işlemlerden yaklaşık (sadece alım-satım ile ) +34bin TL fark oluştu.

Hesaplamalarımı, bulabildiğim kaynaklardan anladığım kadarı ile hisselerin alış tarihlerindeki TCBM kuru TL değeri ile hisselerin satış tarihindeki kuru TL arasındaki fark ile çıkardım.

Sizden yardım isteğim bundan sonrası. Adım adım ne yapmam gerektiğini başlıklar şeklinde ifade edebilir veya kaynak gösterir iseniz çok sevinirim.

Açıkçası biraz geç kaldım, çünkü pozitif yönde böyle bir fark beklemiyordum. Sağ olsun, sadece duygusal nedenlerle pandemi öncesi satın aldığım Biontech hissesi ( diğer hisselerde o dönemde zarar yazar iken bu hissede nasıl kar yazdığımı anlayamamıştım ta ki aşı haberleri ortaya çıkana kadar) ve döviz kuru sayesinde + bir değer çıktı.

Çok da geriye gidememekle birlikte önceki gönderileri hızlıca gözden geçirdim, ancak bu süreci ilk kez yaşayacak benim gibi birisini adım adım yönlendirebilecek bir gönderi bulamadım. Atlamış isem özür dilerim, ek iş çıkarıyorum demektir

Vergi dairesine mi gidilecek, internetten mi yapılacak, sadece alım-satım ile kar eden benim gibi bir yatırımcının doldurması gereken belgeler nedir , vb ....

Cevap verecek olan yazarlara şimdiden teşekkür ederim.
    Varlık barışı yok mu neden beyanname veriyorsunuz?

3. Hisseleri pandemi dönemi başlangıcında elden çıkardım.

İşcep üzerinden işlem yaptığım için zaten türkiyede işlem yapmış igbi oluyorum. Yani yurt dışından bir para getirme durumu yok.

Bu konuda yönlendirecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler

4. TCMB döviz kuru hesabından sonra ÜFE hesabı da yapmanız gerekiyor. Alış satış tarihlerinde ÜFE farkı %10dan fazla ise alış maliyetinizi o oranda arttırıp karınızı hesaplayacaksınız.
    Örneğin 10.000TL alış maliyetiniz var. Hisseyi 30.000TLden sattınız. Alış salış satış tarihleri arasında ÜFE %22 olmuş. Alış maliyetiniz 12200TL olacak. Net karınız 30000-12200= 17800TL üzerinden vergi beyan edeceksiniz.

Eğer ÜFE %10dan az ise net kar olarak 20.000TL beyan edecektiniz.

https://www.hakedis.org/endeksler/yi...-fiyat-endeksi
    ÜFEyi hesaplarken örneğin Nisan ayındaki işleminiz için tablodan 1 ay önceki yani Mart ÜFEsini kullanacaksınz.

İşbankasına ödediğiniz komisyonu da yine dolar kuru üzerinden hesaplayıp alış maliyetinize ekleyebilirsiniz.

Beyannameyi doldururken yabancı şirket vergi no olarak 22222222222 girebilirsiniz.

Buraya kadar anlattıklarım forumdan öğrendiğim tamamen teorik bilgiler olduğunu da belirtiyim. Sırf bu vergi işlemlerinin karmaşıklığı yüzünden birçok forumdaş gibi ben de yabancı hisselere uzaktan bakıyorum ama işlem yapamıyorum doğrusu.

5. IKBR'ın Türkiye Citibank hesabına TL cinsinden EFT yaptım 6-7 saat önce ama hala ulaşmadı hesaba para. Ne kadar sürüyor acaba ulaşması normalde?

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    IKBR'ın Türkiye Citibank hesabına TL cinsinden EFT yaptım 6-7 saat önce ama hala ulaşmadı hesaba para. Ne kadar sürüyor acaba ulaşması normalde?
    18 saat sanırım. yarın geçer.
    etf alınıyor mu acaba ?

7.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    18 saat sanırım. yarın geçer.
    etf alınıyor mu acaba ?
    Alınabiliyor olması lazım. IKBR 'a yabancıyım henüz ama öyle biliyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Alınabiliyor olması lazım. IKBR 'a yabancıyım henüz ama öyle biliyorum.
    teşekkür ederim. ikbr direk hesap açabilmek için gerekli evrakları nerden görebilirim ?

Sayfa 321/667 İlkİlk ... 221271311319320321322323331371421 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •