Sayfa 328/666 İlkİlk ... 228278318326327328329330338378428 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 2,617 - 2,624 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,995
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    225 lerden 150 ye dustu diye temettu verimi artmis..

Ben almazdim..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,995
    Yurtdisi borsalarda %3 temettu veriminden yuksek temettu odeyen sirketlere temkinli yaklasmak lazim..

Fiyat dusuyor diye temettu verimi yukseliyor..

Bir sonraki donem kari dusunce de temettu verimi tekrar %3 e geliyor..

Reitlerde durum biraz daha farkli, onlarda fiyat pek yukselmez temettu verimi ortalama uzerinde olur.. Buyume de dusuk olur...

Benim gorebildigim bu...

Syg,

Bu linkte Hollanda için temettü vergisini 2020'den itibaren 15%'ten 0'a çektiğini yazıyor. Bence o da olur.

Burada hala 15%'ten gösteriyor Hollanda'yı...
    Hollanda malesef bu 0'lamayi geri cekti.
    Su anda %15 ile devam ediyor.
    Unilever cift ülkede kotadaydi (NL, GB). Simdi sadece GB bazli oldu. NL hisseleri GB hissesine cevrildi.
    Shell'de istiyordu ama, sirket icindeki (NL tarafinda) direncten dolayi cift ülke (NL, GB) devam ediyor.

O stopaj su anda dogru dürüst sadece GB'de var. Ayni zamanda IRL bazli ETF'ler su anda (6 yil ile sinirlandirilmis güncelde) 0 stopaj.
    Ödenen vergilerin mahsuplastirimasi zor oldugu icin, yapilacak tek sey TR'de temettü alip, temettü gelirlerine TR'de ödenen stopaj ile vergiyi biraz hafifletmek.

GB'de temettü icin tavsiye veremem tabii ki ama, kendim Unilever, Shell (GB), BAT ve Diageo tutuyorum.
    GER'de yasadigim icin vergilendirmelerde bir sorun yok. Ileride ne olacak bilemeyiz tabii.
    Diger taraftan da global endex ETF'leri'de 1,8 - 2 % arasi temettü verir.

4. Fiyat iyice dip yapmasın diye temettüleri arttırıyorlar demek ki vay kurnazlar vay.

Belki de en iyisi temettü falan kovalamak yerine istikrarlı fiyat yükselişi sağlayan şirketleri almak.

Warren Buffett'ın da dediği gibi, "Temettü is an illusion."

Büyüme kovalayınca temettü avantajdan çok dezavantaja dönüşüyor vergi yüzünden..

5. https://dividendexpert.blogspot.com/...yatirim-2.html

2-Alım-Satım vergisi (Capital-gain Tax): Örnek olarak ABD için konuşursak "non-resident alien" yani "yerleşik olmayan yabancı" statüsünde olanlar için alım-satım kazancında ABD vergi almıyor.

Türkiye tarafı için; Hissenin alındığı tarihteki kur ile satıldığı tarihteki kur arasındaki fark alınır, enflasyon endekslemesi yapıldıktan sonra güncel vergi tarifesine göre vergilendirilir. (%15-%35). Detaylı bilgiler rehberde mevcuttur.
    Menkul Sermaye iradı Vergi Rehberi
    Olay biraz daha netleşti benim açımdan. 3 kuruş temettü de gelirse yarısını teslim ederim artık dövlete napalım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,995
    Fiyat iyice dip yapmasın diye temettüleri arttırıyorlar demek ki vay kurnazlar vay.

Belki de en iyisi temettü falan kovalamak yerine istikrarlı fiyat yükselişi sağlayan şirketleri almak.

Warren Buffett'ın da dediği gibi, "Temettü is an illusion."

Büyüme kovalayınca temettü avantajdan çok dezavantaja dönüşüyor vergi yüzünden..
    Hayir artirmiyorlar da fiyat dusunce temettu/fiyat=temettu verimi oldugu icin tv otomatikman yukseliyor..
    Bir sure sonra kar ve temettu de dustugu icin bu oran tekrar normale geliyor.
    Az ve surdurulebilir tv olan sirketlerin fiyati istikrarli bir sekilde yukseliyor benim izlenimim.
    Oralarda temetttu dagitma oranina da dikkat ediyorlar.
    Bize gore daha zor kagit secmek bence.
    Vergi sorununu cozebilsem etflerle baslardim tek tek sirket secmek yerine.
    Syg,

7. Ancak, mevzuatımıza göre; vergi indiriminin yapılabilmesi için yabancı ülkede ödenen verginin ödendiğinin tevsik edilmesi gerekiyor. Ve sorun burada başlıyor; çünkü yurtdışında vergi kesintisi yapıldığına dair yurt dışı belgede mükellefin (aracı kurum müşterisinin) ismi değil Türkiye’deki Aracı Kurum’un unvanı görünüyor. Zira yurt dışı saklamacı kurumda Türk Aracı Kurumu’nun hesabı var, aracı kurum müşterilerinin ise yok. Bu sebeple uygulamada Vergi Dairesi’nde sorun çıkmakta ve kişi mükerrer vergi ödemek durumunda kalmaktadır. Sonuçta aracı kurumlar da müşteri kaybetmekte ve müşteriler yurt dışında hesap açmaktadırlar.

Bir gelir üzerinden %60’ları geçen bir vergi yükü izah edilemez. Dolayısıyla aynı gelir üzerinden iki defa vergi ödenmesi sorununun çözümü gereklidir. Bu sayede vergide mükerrerlik giderilecek ve böylece yurt içi yerleşiklerin yurt dışında hesap açmalarının önüne geçilebilecektir.
    https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1417346

Sıkıntılardan birisi de aracı kurum olarak Türk şirketlerini kullanmak diyor. Acaba yabancı aracı kurum ile çalışmanın bu durumda nasıl bir faydası olur araştıralım bakalım.

Kendi memleketimize güvenmeyerek yine 1-0 öne geçtik. Hiç şaşırtmıyorlar.
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 28-03-2021 saat: 11:04.

8. Uygulanmayacağını bilsem de benim çözümlerim:

1-)Mükellef kira vergisindeki götürü/gerçek gider uygulamasına benzer bir şekilde matrahın hangi para cinsinden hesaplanacağını kendi seçmelidir. Dolar ya da TL + endeksleme. Yalnız bu seçimi yaptıktan 5 yıl içinde tercihini değiştirme imkanı olmamalıdır.

Bu yapılmayacaksa yabancı para cinsinden yatırımların endekslemesi yurtiçi ÜFE ile değil, yurtdışı ÜFE ile yapılmalıdır.
    Son 5 yılda dolar 3.29 katına çıkmış
    Yurtiçi ÜFE 2,46 katına çıkmış
    Yurtdışı ÜFE ise 2,95 katına çıkmıştır.
    İdealden uzak olmakla birlikte yurtdışı ÜFE'nin dolar artışını daha iyi takip ettiği görülmektedir.

2-) Endekslemede %10 sınırı kaldırılmalıdır.

3-) Aracı kurum tarafından alınan kişiye özel stopaj belgesi kabul edilmelidir. Burada sorumluluk da(sahte belge düzenleme haricinde) aracı kurumda olmalıdır.

4-) Aldığın belgeyi New York veya herhangi bir yerdeki Türk konsolosluğundan onaylat uygulaması kaldırılmalıdır. IRS'den alınacak belgenin QR kodu gibi bir yöntemle orjinalliği tespit edilebilir.
    Saygılar.

Sayfa 328/666 İlkİlk ... 228278318326327328329330338378428 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •