Sayfa 329/667 İlkİlk ... 229279319327328329330331339379429 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 2,625 - 2,632 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,062
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1417346

Sıkıntılardan birisi de aracı kurum olarak Türk şirketlerini kullanmak diyor. Acaba yabancı aracı kurum ile çalışmanın bu durumda nasıl bir faydası olur araştıralım bakalım.

Kendi memleketimize güvenmeyerek yine 1-0 öne geçtik. Hiç şaşırtmıyorlar.
    Yabanci araci kurum ile calismanin arti ve eksileri benim ilk aklima gelenler:

En onemli artisi komisyon oraninin daha dusuk olmasi..

En onemli eksisi ise bir olum durumunda mirascilarin isinin cok daha zor olmasi..

Vergi yonunden herhangi bi fark oldugunu dusunmuyorum, yabanci kurum hesap acarken bakar nerede vergi yukumlusu ona gore bildirim yapar.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yurtdisi borsalarda %3 temettu veriminden yuksek temettu odeyen sirketlere temkinli yaklasmak lazim..

Fiyat dusuyor diye temettu verimi yukseliyor..

Bir sonraki donem kari dusunce de temettu verimi tekrar %3 e geliyor..

Reitlerde durum biraz daha farkli, onlarda fiyat pek yukselmez temettu verimi ortalama uzerinde olur.. Buyume de dusuk olur...

Benim gorebildigim bu...

Syg,
    Dün gece oldukça faydalı bir paylaşım serisi olmuş, elinize sağlık..
    Anladığım kadarıyla maliye/vergi konusunda temettü adına halen tünelin ucunda bir ışık görünmüyor..
    Bir çözüm yolu bulan olursa paylaşırsa seviniriz.

Bir diğer konu; bu REIT konusunda Türkiye'de çalışan bir kurum yok mu, buradan ilerlesek ?
    Birisi sanki bununla ilgili bir yatırım fonu kurulacak diye bahsetmişti birisi yatırım fonu başlığında ama detayı yoktu.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yabanci araci kurum ile calismanin arti ve eksileri benim ilk aklima gelenler:

En onemli artisi komisyon oraninin daha dusuk olmasi..

En onemli eksisi ise bir olum durumunda mirascilarin isinin cok daha zor olmasi..

Vergi yonunden herhangi bi fark oldugunu dusunmuyorum, yabanci kurum hesap acarken bakar nerede vergi yukumlusu ona gore bildirim yapar.

Syg,
    Yukarıda alıntı yaptığım noktayı gözden kaçırdınız sanırım:

çünkü yurtdışında vergi kesintisi yapıldığına dair yurt dışı belgede mükellefin (aracı kurum müşterisinin) ismi değil Türkiye’deki Aracı Kurum’un unvanı görünüyor. Zira yurt dışı saklamacı kurumda Türk Aracı Kurumu’nun hesabı var, aracı kurum müşterilerinin ise yok.
    Türk aracı kurum ile yabancı arasında bariz bir fark var bu yazıya göre.

Türk kurumlarla çalıştığınız zaman isteseniz de belgeleyemiyorsunuz ABD'de kesilen vergiyi çünkü hisse sahibi siz değil sizin aracı kurumunuz gözüküyor diyor.

Yani ben Amerika'ya gitsem IKBR ofisinden belgeyi alıp ABD'deki vergi dairesinde onaylatıp TR'de de konsoloslukta onaylatsam olay bitecek.

İş Bankası ile çalışınca böyle bir ihtimal bile yok.

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    GVK 123 göre mahsubun 2 şartı var:

1- Yabancı memlekette ödenen vergilerin gelir üzerinden alınan şahsi bir vergi olması
    2- Yabancı memlekette vergi ödendiğinin yetkili makamlardan alınan ve mahallindeki 'Türk elçilik ve konsoloslukları, yoksa orada Türk menfaatlerini koruyan memleketin aynı mahiyetteki temsilcileri tarafından tasdik olunan vesikalarla tevsik edilmesi şarttır.

Mehmet Bingöl'ün söylediği 1. madde ile ilgili siz abd'deki bir aracı kurumdan şahsınıza ait bir stopaj belgesi alabilirken, Türkiye'deki aracı kurumlar, sanıyorum euroclear'daki hesaplar aracı kurum adına olduğu için, şahıs adına orjinal belge sunamıyor. Bu sebeple yurtdışı hesaplar daha cazip ancak Mehmet Bingöl'ün dediği yapılsa bile mahsubun ikinci şartı kapı gibi duruyor hala. Sonuç olarak Türkiye'de yaşayan bir kişi için yurtdışı aracı kurum hesapları 1. şartı sağlamakta faydalı oluyorsa da, ikinci şartı sağlamakta faydası olmuyor. Sadece iş icabı veya gezi amaçlı her yıl abd'ye giden bir kişi iseniz belgeyi onaylattırabileceğiniz için yurtdışı kurum avantajlı olur.
    Son düzenleme : Epicurist; 28-03-2021 saat: 12:02.
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    1. şartı sağlamakta faydalı oluyorsa da, ikinci şartı sağlamakta faydası olmuyor. Sadece iş icabı veya gezi amaçlı her yıl abd'ye giden bir kişi iseniz belgeyi onaylattırabileceğiniz için yurtdışı kurum avantajlı olur.
    2. şarttaki sıkıntı nedir? Konsolosluğa onaylatmak değil miydi? Zor olacağını sanmıyorum onun.

Miktar büyük olursa her sene 1 ABD tatili yapmak farz olur. 20%'yi kaptırmaktan iyidir.

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    2. şarttaki sıkıntı nedir? Konsolosluğa onaylatmak değil miydi? Zor olacağını sanmıyorum onun.

Miktar büyük olursa her sene 1 ABD tatili yapmak farz olur. 20%'yi kaptırmaktan iyidir.
    Konsolosluğa onaylattıktan sonra bir sıkıntısı yok ancak burada abd borsalarına yatırım yapan arkadaşların % kaçı New York ya da konsolosluğumuz bulunan bir şehire her yıl gidiyordur?
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Konsolosluğa onaylattıktan sonra bir sıkıntısı yok ancak burada abd borsalarına yatırım yapan arkadaşların % kaçı New York ya da konsolosluğumuz bulunan bir şehire her yıl gidiyordur?
    Onun için miktar büyükse diye ekledim zaten Kurtarması lazım yani o gezinin maliyetini.

Bir de buradaki konsolosluk olmuyor muydu? Ben TC'deki ABD konsolosluğuna onaylatıyoruz sanmıştım.

ABD'deki TC konsolosluğu mu bizim muhattabımız?

8.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku

Benim yukarıdaki önerim şöyle bir şey irs'in bildirimlerinde üstte sağda qr koduna benzer işaretlemeler var. Bunlar sayesinde belgenin orjinalliğini tespit etmek çok zor olmasa gerek.

Saygılar.

Sayfa 329/667 İlkİlk ... 229279319327328329330331339379429 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •