Sayfa 337/666 İlkİlk ... 237287327335336337338339347387437 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 2,689 - 2,696 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,998
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Düşük vergili temettü geliri için UK, varlık barışı kovalamak için istikrarlı büyüyen, terchien temettü dağıtmayan ABD şirketleri şu durumda en güzel plan yurtdışı için.

not : ytd
    Dovlet bunu vergi barisi kapsamina almaz..

Zaten gordugu bir seyi (CRS ile) neden alsin ki??

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,998
     Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    peki 1 yılda 180 gün başka bir ülkede kalma durumu gibi bir durum olursa ?
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    O kadarını bilmem :D
    Tax resident olmak icin bir baska ulkede oturumunuz olmasi ve bir takvim yilinda en az 183 gun orada ikamet etmeniz lazim..
    Buradan vergi kayitlarinizi sildirmeniz gerekiyor..
    O is gidip bir yerde min 183 gun oturmak ile bitmiyor..
    O ulkeden bir vergi numarasi alip beyani orada yapacaksiniz..
    Cifte vatandas olmak da cozmuyor bu isi..
    Eskiden her iki tarafda da beyan etmiyorlardi simdi artik bir tarafi secmek gerekiyor cunku her iki taraf da biribirleri ile surekli baglantida ve biribirileri ile bilgi paylasiyor.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,998
     Alıntı Originally Posted by skyclad Yazıyı Oku
    Arkadaşlar ben bir sorum olacak, eşim Alman vatandaşı(sadece Alman, Türk vatandaşlığı yok mavi kartı var burada TC si olsun işlerini görsün diye) , ancak Türkiye’de ikamet ediyoruz.. onun üzerinden hesap açsam da beyan vermem gerekir mi? Okuduğuma göre Türk vatandaşları diye belirtiliyor vergilendirme sürecinde..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bu isin vatandaslikla alakasi yok dunyada artik tax residenscy diye bir kavram var yani nerede vergi mukellefi oldugunuz onemli, orada beyan edeceksiniz...
    Iki ulkeden birisinde vereceksiniz eliniz mahkum..

Syg,

4.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Yalnız demin arkadaş dikkatimize sundu. İngiltere'de REIT'ler vergiye tabiymiş %20. Dikkatli olun. Edit: Sizmişsiniz o.
    Temettü vergisi REIT için var. Şirket hisselerin temettü vergisi 0%. (UK için)

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Dovlet bunu vergi barisi kapsamina almaz..

Zaten gordugu bir seyi (CRS ile) neden alsin ki??

Syg,
    Varlık barışı yurtiçi yerleşiklerin yurtdışındaki varlıklarını Türkiye'ye vergisiz getirebilmeleri için çıkarılmadı mı?

Bence kapsamalı. Tabi bir hukukçuya danışsak daha iyi olur. Bence ile olacak iş değil.

5.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Ücretsiz transfer:
    IKBR (interactive brokers) 'a TL eft yapılabiliyor. Piyasa fiyatından dolar alabiliyorsunuz daha sonra. (bunu yaptım) Yine TL ile çekmek de mümkünmüş ama bunu henüz denemedim. (ayda 1 kez bedava deniyor)

Sıfır olmasa da düşük komisyon
    Komisyon da $1 + $0.005/hisse gibi ibr şey. Yani $1 sabit gibi düşünülebilir. Sabit $10 aylık masrafı var hesabın ama yukarıdaki şekliyle 10 tane hisse alıp $10 komisyon ödeyince o ücret de 0 oluyor.

Bu komisyon İş Bank'ta al/sat başı minimum $15 + % olması lazım. ($25'ten düştüler sanıyorum son zamanlarda)

Her ay düzenli alım yapan birisi için IKBR bedava gibi.

Kaynak:
    https://investors.interactivebrokers...1590&p=stocks1
    Sıfır komisyon td Ameritrade’de var. Ücretsiz transferi ibkr ile yapıp doları ibkr’den td ameritrade’e atıyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku

Varlık barışı yurtiçi yerleşiklerin yurtdışındaki varlıklarını Türkiye'ye vergisiz getirebilmeleri için çıkarılmadı mı?

Bence kapsamalı. Tabi bir hukukçuya danışsak daha iyi olur. Bence ile olacak iş değil.
    Bu varlık barışı ile ilgili bir iletişim nosu vardı. Danışma hattı gibi. Ben görüştüm. İş yatırım veya finansbank olmaz demişti bana. Çünki hisseler onlar adına kayıtlıymış. Ama ibkr - td gibi kurumlar olur dedi senin adına saklanacagından ve senin orda havuz hesab olacagından. En son görüştüğümde bu böyleydi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku

Özelden bana yazan bir arkadaş vergi danışmanlık şirketinden hizmet alıyormuş. Bütün varlık barışılarına katılımını sağlamışlar. Buraya getirdiğiniz parayla ilgili inceleme yapılamıyor. Benim anladığım tek şunu inceleyebiliyor; vergiyi doğuran olay buraya getirdiğin parayla mı gerçekleşti. Eğer öyleyse sorun yok.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    haftasonu baya konusulmus, gordugum, en iyisi IKB hesap acip, varlik barislarini beklemek gibi duruyor

Sayfa 337/666 İlkİlk ... 237287327335336337338339347387437 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •