Sayfa 339/667 İlkİlk ... 239289329337338339340341349389439 ... SonSon
Arama sonucu : 5334 madde; 2,705 - 2,712 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Olay iyice boka sardı.

Muhasebeci diyor ki parayiı bırsaya yolladigindaki gun kur ile beyan donemi arasindaki kur farki varsa o da bu 2600tl limitine giriyor şirket varsa (ki benim var) gelir vergisine dahil oluyor diyor.

Böyle birşey hiç duymadım yaw var mı bunun doğruluk payı?

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Muhasebeci bilmiyor. Benimle beraber öğreniyor. Beyan etmeme diye birşey yok. Adamlara hepsi otomatik bildiriliyor zaten.

Kambiyo vergisi diyor. Çok iyi biliyorum var böyle bişi diyor.
    https://medium.com/mali-m%C3%BC%C5%9...i-f673bdfa6c28

Bu makaleyi örnek gösteriyor bu makalede al -tut ile alakalı hiç bir vergiden söz etmiyor hatta tam tersini söylüyor:

""Hisseyi aldınız 10 Usd maliyet ile 20 Usd oldu ama satmadıysanız herhangi bir beyan vermenize gerek yok. Sadece değeri arttı diye beyan verilmiyor. Satar ve kazanç elde ederseniz beyana tabi.""
    Böyle bir şey yok, Türkiye'de vergilendirme tahsil esaslıdır. Sadece satarsanız vergi ödersiniz. Sn samreit Almanyada böyle bir şey olduğundan bahsetmişti.

Yellen da kongre üyelerine böyle bir şeyin seçenek olduğundan bahsetmişti.

Bizde henüz yok, uygulanması zor diye düşünüyorum ama belli olmaz.
    Saygılar.

3. Bu capital gains tax olayı Amerika'da hali hazırda var diye biliyorum. Okyanus ötesi için yeni birşey değil. Amerika'nın b*ktan yönlerinden birisi.

4.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bu capital gain tax olayı Amerika'da hali hazırda var diye biliyorum. Okyanus ötesi için yeni birşey değil. Amerika'nın b*ktan yönlerinden birisi.
    Türkiyede de capital gains var(yabancı yatırım fonu, hisse, eurobond, 5 yıl içinde elden çıkartılan gayrimenkuller) ve oranı amerika da %20 civarında iken biz de %40 kadar yükseliyor. Ancak bizim avantajımız vergiden muaf(kimi muaf değil ama 0 stopaj) tuttuğumuz kazançlar; kambiyo kazancı, kıymetli maden kazancı, bist hisseleri kazancı, TL cinsi bonolardan elde edilen kazanç gibi. Tabi bunları ticarete dönüştürdüyseniz vergisi var.
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Türkiyede de capital gains var(yabancı yatırım fonu, hisse, eurobond, 5 yıl içinde elden çıkartılan gayrimenkuller) ve oranı amerika da %20 civarında iken biz de %40 kadar yükseliyor. Ancak bizim avantajımız vergiden muaf(kimi muaf değil ama 0 stopaj) tuttuğumuz kazançlar; kambiyo kazancı, kıymetli maden kazancı, bist hisseleri kazancı, TL cinsi bonolardan elde edilen kazanç gibi. Tabi bunları ticarete dönüştürdüyseniz vergisi var.
    Yabancı şirketlerin hisseleri dahil değil ama değil mi? Yani satmadığımız sürece...

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Yabancı şirketlerin hisseleri dahil değil ama değil mi? Yani satmadığımız sürece...
    Evet Türkiye'de tüm vergiler tahsile bağlıdır, nasıl evinizi satmamışken değer artışından sorumlu değilseniz, eurobond, yabancı hisse ya da yatırım fonu için de satıp parasını almamış iseniz vergi vermezsiniz.

Dikkatinizi çekerim, vergi mevzuatında bu değer artış kazançları alım-satım kazancı olarak da belirtilir, yani satım yoksa kazanç yok.
    Son düzenleme : Epicurist; 29-03-2021 saat: 19:39.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben bir keresinde vergi dairesinde bi is icin bulunuyordum..

Hem de yillar oncesinde sahit oldugum bu olayda yan masada bir memur girmis bireysel hesaplara bakiyordu banka sisteminden...

Tum hesap hareketlerine bakabiliyorlar.

E-haciz koyabiliyorlar aninda..

Syg,
    Eurobond başlığına bir göz attım orası da bambaşka bir cümbüş diyarı olmuş. Ben ona hiç bulaşmayayım en iyisi.

10 yıllık bond alıp fiyatı düştüğü için 10 sene boyunca evli kalanlar, 500 üzeri CDS görüntüsü paylaşanlar... Eurobond'um da eksik kalsın :D:D

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,026
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Eurobond başlığına bir göz attım orası da bambaşka bir cümbüş diyarı olmuş. Ben ona hiç bulaşmayayım en iyisi.

10 yıllık bond alıp fiyatı düştüğü için 10 sene boyunca evli kalanlar, 500 üzeri CDS görüntüsü paylaşanlar... Eurobond'um da eksik kalsın :D:D
    Eurobondu vadesine kadar tutmayan ve karli bi sekilde satan direk beyana girer ve cikan vergiyi oder.
    Kupon geliri de belli bir sinirdan sonra beyan edilir ve vergisi odenir..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 339/667 İlkİlk ... 239289329337338339340341349389439 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •